Wspomnienia. Tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki i Wspomnienia. Seria 1, Pamiętniki Polskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
wiedzima

Przedmowa Antoni Knot.
Przygotowanie do druku, przypisy, przekład obcych tekstów Jan Gintel.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1959

Michał_K-ski | 2016-07-18

Władysław Pobóg-Malinowski napisał w swojej "Najnowszej historii politycznej Polski", że komuniści celowo wydali "Wspomnienia" Bogdanowicza, żeby skompromitować ten odłam szlachty galicyjskiej, który się bawił, pławił w blasku korony habsburskiej i niezbyt interesował sprawami społecznymi lub odzyskaniem niepodległości. Jest w tym sporo racji - Bogdanowicz chwilami przypomina panienkę, która wróciła ze swego pierwszego balu i paple o sukniach, pięknych kawalerach oraz arcyksiążęcych splendorach. Ale - jak w starym dowcipie Radia Erewań o Piotrze Czajkowskim - nie za to cenimy Mariana Bogdanowicza: jego opowieść dworaka, bon vivanta, to nieoceniona skarbnica anegdoty, szczegółu, dzięki którym wspominana epoka nabiera koloru, zapachu, smaku. Ludzie opisani przez Bogdanowicza żyją, wychodzą z ram portretów, nawet jeśli autor z sympatii polukrował ich nadmiernie. Nie ma tam może subtelnej i trafnej refleksji, jest za to dobre szkło powiększające i zwierciadło (nieco upiększające)...

Agata | 2016-05-03
lwow_info | 2014-11-11