Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim i inne opowiadania

papier
Kamila
3 (3 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Edward Wójciak, na emigracji w Kanadzie od 1990 roku, stały współpracownik torontońskiej polonijnej gazety Gazeta, autor czterech powieści prezentowanych także na jej łamach w odcinkach. Laureat konkursu literackiego Gazety, a także zdobywca dwóch wyróżnień w III Konkursie Literackim im. Marka Hłaski, organizowanym przez Klub Inteligencji Polskiej w Wiedniu i ich pismo Jupiter. Jest także zdobywcą Złotej Sowy - polonijnego Oskara w dziedzinie literatury za rok 2007, przyznawanego corocznie przez tenże Klub wybitnym twórcom literatury, piszącym poza granicami Polski.

Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim to zbiór 13 najlepszych opowiadań Edwarda Wójciaka. Czytelnik odnajdzie tutaj takie opowiadania, jak między innymi Nasza kochana SB, Politura, Marycha, Posucha, Cygańskie fanty czy Przedszkole złoczyńców. Akcja części opowiadań ma miejsce w Polsce, inne powstały na kanwie tropów kanadyjskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

źródło okładki: http://novaeres.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Lenalee | 2011-01-23
Przeczytana: 19 stycznia 2011

„Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim” jest to zbiór 13 najlepszych opowiadań Edwarda Wójciaka. Autor to emigrant w Kanadzie, zdobywca dwóch wyróżnień w III Konkursie Literackim im. Marka Hłaski, organizowanym przez Klub Inteligencji Polskiej w Wiedniu i ich pismo „Jupiter”. Jest również zdobywcą Złotej Sowy – polonijnego Oskara w dziedzinie literatury za rok 2007. Oprócz opowiadania „Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim” mamy okazję przeczytać również inne, jak np. „Nasza kochana SB”, „Politura”, „Cygańskie fanty” czy „Przedszkole złoczyńców”.

Przyznaję, że książka ta bardzo mnie zaskoczyła. Biorąc pod uwagę okładkę, spodziewałam się opowiadań typowych dla młodzieży, jednakże otrzymałam coś całkowicie innego. Są one przede wszystkim niezwykle prawdziwe, już po kilku pierwszych stronach można poczuć ich realność tak, że świat przedstawiony w tych opowiadaniach wydaje nam się naprawdę bliski – nie biorąc oczywiście pod uwagę faktu, iż akcja części tych...

Mani | 2011-04-02
Przeczytana: 2011 rok

Edward Wójciak jest pisarzem przebywającym na emigracji w Kanadzie. W jego dorobku znajdują się cztery powieści (o których szczerze mówiąc, nic nie słyszałam) oraz kilka nagród i wyróżnień.
„Krótka historia…”, to zbiór trzynastu opowiadań o bardzo różnej tematyce. Trzeba zaznaczyć, że pisarz część książki pisał w realiach Polski, ale część również w Kanadzie, stąd czytamy i o Polsce i, właśnie o Kanadzie.
W opowiadaniach przewijają się czasy PRL-u ze współczesnymi, alkoholizm i marihuana z borykaniem się z problemami złamanego serca. Większość opowiadań jest smutna. Niby kończą się tzw. „happy Endem”, ale ja osobiście dla ich bohaterów nie widzę jakiejś świetlanej przyszłości. Może to, dlatego, że ich losy nie są do końca rozstrzygnięte.
Myślę, że niektóre z nich mają na celu uczyć, inne pokazać nam zwykłą szarą rzeczywistość, jeszcze inne, przedstawić nam kawałek historii, tego, jak było kiedyś.
Łączy je mniej więcej jednakowa długość (ok. 10 stron, czasem mniej), w miarę...

| 2011-06-28
meglau7 | 2011-12-12

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku