Przyszłego roku w Jeruzalem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krakowskie
Nächstes Jahr in Jerusalem, Roman
83-88203-00-2
Bubełe

Baśniowa saga rodu Kamińskich. Losy szeroko rozgałęzionej rodziny wplątane są w wielkie wydarzenie początku naszego wieku: I wojnę światową, koniec monarchii austro-węgierskiej. Kamińscy są świadkami końca starej Europy i znajdują się w samym centrum wydarzeń: w Warszawie, Wiedniu, Rzymie, na linii frontu niemiecko-francuskiego. Obserwują też początek nowego świata. Powieść Kamińskiego jest pochwałą tamtego czasu niewinności. Opisuje szczęśliwy stan, gdy wielu ludzie razem wierzy w coś i rozumie się nawzajem.

źródło opisu: J. Sobolewska, dodatek do "Gazety Wyborczej" z dnia 14 września 1999r.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anna | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Wszystko w tej historii sprawia wrażenie zmyślenia, ale po 100 latach trudno pamiętać coś więcej niż nastrój euforii i oczekiwań na wspaniałą przyszłość. Zresztą narrator nie udaje, że wie, co się kiedyś wydarzyło, bo przecież pewne są tylko fakty urodzenia i głowy przodków pełne marzeń. Maniakalna wręcz wiara w ideały i marzenia daje siłę do życia i do dźwigania się z kolejnych upadków. Optymizm w połączeniu z naiwnością i poczuciem humoru każą lubić bohaterów powieści. Przeszkadzały mi natomiast liczne przemówienia zamiast rozmów. Saga licznej rodziny Kamińskich związana jest silnie z historycznymi wydarzeniami przełomu XIX i XX wieku, ale bolesność dziejów zdaje się nie odbierać wiary w sens życia, nie kruszy jedności rodu, nie zabiera dobrych wspomnień. Jeszcze wszyscy oni nie wiedzą, że wybuchnie druga wojna światowa, że wszystkie ideały przepadną w komorach gazowych... Andrzej Kamiński pokazuje świat, którego już nie ma i za to cenię jego powieść najbardziej.

Bubełe | 2011-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2011

Od pierwszej strony, tej dobrej książki, fantazjom autora nie było końca. I choć on sam "wytłumaczył się" z niedbałości o szczegóły, jak geografia, historia, obyczaje, to często mnie te bezkresne wody wyobraźni podtapiały. Męczyły, drażniły. To zmęczenie jednak mija, bo książkę czyta się szybko i lekko. Jest naprawdę dobra, wręcz "fantastyczna"...

wunia | 2012-06-12
Jaga | 2011-11-21