Wypchane bociany

Wydawnictwo: Muza
9788328702066
dasio72

Brawurowo napisana powieść, w której fikcja miesza się z prawdą, marzenia z realnością, a zbrodnia z karą. Jej bohaterowie to nie są ani zwykli emigranci, ani grzeczni chłopcy. Z Polski lat 80. uciekli nie tylko przed szarą ekonomiczną rzeczywistością. Oszustwo mają we krwi i wykorzystają każdą sposobność, aby zdobyć kolejne, jeszcze większe pieniądze. Ich droga do Kanady to szlak znaczony...

Ich droga do Kanady to szlak znaczony przekrętami: Szwecja, Dania, Niemcy były niczym złotonośne poletka. Kiedy w kolejnym kraju kończyły się możliwości, żeby „zarobić a się nie narobić”, sprytni emigranci „zmieniali klimat”. Upragniona, zamożna Kanada jawiła się im niczym El Dorado. Kiedy do niej dotarli, rozwinęli skrzydła.

Przyjaźń? Czegoś takiego nie ma w świecie zła. Miłość? Tylko do pieniędzy. Aby dolary płynęły szerokim strumieniem, są w stanie posunąć się do wszystkiego. Nawet do morderstwa.

Autor, Edward Wójciak, to dziennikarz i pisarz, początkujący scenarzysta i filmowiec. Od 20 lat mieszka w Kanadzie i nie ukrywa, że „Wypchane bociany” powstały na kanwie jego własnych losów i wysłuchanych przez niego historii kanadyjskich emigrantów. I tę prawdziwość się czuje. O prozie autora znany krytyk literacki, Tomasz Sobieraj napisał: „Jest to pisarstwo człowieka, który naprawdę coś przeżył, naprawdę pracował, naprawdę rozmyślał. To pisarstwo prawdziwe, jakiego w Polsce szukać ze świecą [...]”

Tomasz Sobieraj, Krytyka Literacka, październik 2013, „Na horyzoncie: Edward Wójciak”

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Alen | 2017-01-16

Jestem tak naprawdę w połowie, ale zdecydowanie polecam. Dla ludzi lubiących surowy opis realiów życia, bez zbędnych upiększeń i słodzenia. Im dalej w las, tym bardziej wciąga :-)

blurppp | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

„Wypchane Bociany” Edwarda Wójciaka to ponad 600 stron świadectwa. Autor w fabularyzowanej formie opowiada o własnych doświadczeniach i niestety to o czym opowiada nie jest fajnym, za to jest do bólu prawdziwym. Ja po prostu pamiętam lata osiemdziesiąte i opowieści znajomych którzy wyjechali „za czymś do chleba”.
Kanada lat osiemdziesiątych to był imigrancki raj - kursy przystosowawcze, nauka języka, wsparcie socjalne przychylność środowiska. To też ciągnęli tam najróżniejsi, w tym dziesiątki rodaków. W większości młodych, oderwanych od polskich korzeni, zdeterminowanych by osiągnąć finansowy sukces. Nie udało im się tam jednak stworzyć polskiej wspólnoty na emigracji. Zamiast tego stworzyli coś na wzór stada. Zbiorowości wspierającej się w wypadku zagrożenia z zewnątrz, ale nie wahającej się oddać najsłabszych. Do tego było to stado, w którym kaprysem natury, ilość samców alfa walczących o przewodnictwo i samice przewyższał zwyczajne proporcje. W serce takiego polskiego stada...

Keeteck_the_Reader | 2015-12-29

Ciekawe postacie i ich historie. Bohaterowie którzy wzbudzają skrajne emocje.Niekoniecznie są to pozytywne odczucia ale lepiej mieć jakieś co do bohaterów niż nie mieć ich wcale :).

dasio72 | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Łobuzerska opowieść o losach Polaków na emigracji w Kanadzie.

Przez pryzmat historii Bazyla, głównego bohatera powieści, poznamy inne pierwszoplanowe postaci książki, Cichego Boba, Manekina, Muchę, Kapotę. Dowiemy się o ich drodze do kanadyjskiego raju, o ich marzeniach.
Mottem i hasłem przewodnim determinującym ich postawy jest "zarobić i się nie narobić". Mamy w powieści stereotypowy obraz Polaka, pijaństwo, złodziejstwo, kombinatorstwo. Smutne to spojrzenie, ale raczej wiarygodne. Autor żył w takim środowisku, znał takich ludzi, ba, był jedny z nich.
Brak jakichkolwiek zasad moralnych i chęć zysku za wszelką cenę, to jest najkrótsza charakterystyka bohaterów powieści.
Mam nadzieję, że taki obraz Polaka na emigracji jest już nieaktualny, oby.
Książkę mogę polecić.