Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Edward Wójciak
4
6,1/10
Pisze książki: kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna
Edward Wójciak, na emigracji w Kanadzie od 1990 roku, stały współpracownik torontońskiej polonijnej gazety Gazeta, autor czterech powieści prezentowanych także na jej łamach w odcinkach. Laureat konkursu literackiego Gazety, a także zdobywca dwóch wyróżnień w III Konkursie Literackim im. Marka Hłaski, organizowanym przez Klub Inteligencji Polskiej w Wiedniu i ich pismo Jupiter. Jest także zdobywcą Złotej Sowy - polonijnego Oskara w dziedzinie literatury za rok 2007, przyznawanego corocznie przez tenże Klub wybitnym twórcom literatury, piszącym poza granicami Polski. Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim to zbiór 13 najlepszych opowiadań Edwarda Wójciaka. Czytelnik odnajdzie tutaj takie opowiadania, jak między innymi Nasza kochana SB, Politura, Marycha, Posucha, Cygańskie fanty czy Przedszkole złoczyńców. Akcja części opowiadań ma miejsce w Polsce, inne powstały na kanwie tropów kanadyjskich.
6,1/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
31 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim i inne opowiadania
Edward Wójciak
3,8 z 5 ocen
6 czytelników 3 opinie
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Wypchane bociany Edward Wójciak
6,7
Łobuzerska opowieść o losach Polaków na emigracji w Kanadzie.
Przez pryzmat historii Bazyla, głównego bohatera powieści, poznamy inne pierwszoplanowe postaci książki, Cichego Boba, Manekina, Muchę, Kapotę. Dowiemy się o ich drodze do kanadyjskiego raju, o ich marzeniach.
Mottem i hasłem przewodnim determinującym ich postawy jest "zarobić i się nie narobić". Mamy w powieści stereotypowy obraz Polaka, pijaństwo, złodziejstwo, kombinatorstwo. Smutne to spojrzenie, ale raczej wiarygodne. Autor żył w takim środowisku, znał takich ludzi, ba, był jedny z nich.
Brak jakichkolwiek zasad moralnych i chęć zysku za wszelką cenę, to jest najkrótsza charakterystyka bohaterów powieści.
Mam nadzieję, że taki obraz Polaka na emigracji jest już nieaktualny, oby.
Książkę mogę polecić.
Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim i inne opowiadania Edward Wójciak
3,8
„Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim” jest to zbiór 13 najlepszych opowiadań Edwarda Wójciaka. Autor to emigrant w Kanadzie, zdobywca dwóch wyróżnień w III Konkursie Literackim im. Marka Hłaski, organizowanym przez Klub Inteligencji Polskiej w Wiedniu i ich pismo „Jupiter”. Jest również zdobywcą Złotej Sowy – polonijnego Oskara w dziedzinie literatury za rok 2007. Oprócz opowiadania „Krótka historia spodni w Tomaszowie Mazowieckim” mamy okazję przeczytać również inne, jak np. „Nasza kochana SB”, „Politura”, „Cygańskie fanty” czy „Przedszkole złoczyńców”.
Przyznaję, że książka ta bardzo mnie zaskoczyła. Biorąc pod uwagę okładkę, spodziewałam się opowiadań typowych dla młodzieży, jednakże otrzymałam coś całkowicie innego. Są one przede wszystkim niezwykle prawdziwe, już po kilku pierwszych stronach można poczuć ich realność tak, że świat przedstawiony w tych opowiadaniach wydaje nam się naprawdę bliski – nie biorąc oczywiście pod uwagę faktu, iż akcja części tych opowiadań ma miejsce w Polsce. Opowiadania te są ciekawe, temu zaprzeczyć nie mogę, ale nie posiadają w sobie niczego, co by mnie zachwyciło. Nie spodziewałam się wiele po tej książce, nie miałam żadnych oczekiwań i nie poczułam się rozczarowana tym, iż opowiadania te niezbyt mnie oczarowały.
Ja jestem typem osoby, która raczej nie przepada za czytaniem opowiadań – nie ważne, czy są one w jakikolwiek sposób ze sobą powiązane, czy zupełnie od siebie różne. Zbiór opowiadań Edwarda Wójciaka zdecydowanie nie ułatwia mi polubienia czytania podobnych książek. Jedyna rzecz, która naprawdę nie podobała mi się w tej książce, to język, jakim posługiwał się autor. Częste przekleństwa i kolokwializmy to coś, czego naprawdę bardzo nie lubię, a dla mnie niezwykle istotne jest to, jakim językiem posługuje się autor pisząc daną powieść.
Nie odradzam nikomu czytania tych opowiadań, bo to, że mi się one nie spodobały, nie znaczy wcale, że z innymi czytelnikami będzie tak samo. A wręcz przeciwnie, mimo wszystko zachęcam do przeczytania, może ktoś znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie. Główny bohater przedstawia w nich ważne momenty swojego życia. Znalazł się również moment na wspomnienia z czasów II wojny światowej, które były naprawdę wzruszające, jednakże nie poprawiły mojej opinii o całej książce. Niemniej przeczytanie tych opowiadań uważam za ciekawe doświadczenie.