Generał w habicie. Opowieść o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1418-7
mandżuria

Opowieść o najsłynniejszej polskiej zakonnicy Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi,...

Opowieść o najsłynniejszej polskiej zakonnicy

Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi, alkoholikami, samotnymi matkami i recydywistami po długich wyrokach. Dla niektórych jest źródłem zgorszenia, bo ma dzieci, niekiedy zaklnie jak szewc, bo kurzy papierosa za papierosem. Ci jednak należą do nielicznych. Dla większości jest postacią charyzmatyczną. Każdy, kto choć raz ją spotkał, twierdzi, że nigdy jej nie zapomni.

Generał w habicie to nie tylko opowieść o Małgorzacie Chmielewskiej i jej najbliższych. Przede wszystkim to historie ludzi, z którymi żyje na co dzień, tych, którym po ludzku się nie powiodło.

Małgorzata Chmielewska (ur. 1 stycznia 1951 w Poznaniu) - przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. W dzieciństwie rodzice nie dbali o jej wychowanie religijne. Po ukończeniu nauki w szkole średniej rozpoczęła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero po ich zakończeniu zwróciła uwagę na katolicyzm. Początkowo myślała o wstąpieniu do zakonu benedyktynek, następnie do małych sióstr Karola de Foucauld. Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach koło Kęt, śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998 roku. Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Kobieta Roku 1996 ma czworo adoptowanych dzieci.
Prowadzi bloga: siostramalgorzata.blog.onet.pl

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca (strona www)

kuzo | 2016-10-20

Niesamowita ksiazka, bo o niesamowitej kobiecie. Chyle czola przed jej dzialalnoscia. Ja bym tak nie mogla, nie starczyloby mi sil. Zdaje sobie sprawe, bo i sama jestem z tych "lubiacych pomagac", ale tej intensywnosci dzialan po prostu bym nie wytrzymala. A wszystko w oparciu o gleboka wiare, bo inaczej nie dalaby rady, jak tylko robiac ile sie da i zawierzajac wszystko i wszystkich Bogu, bo wysilki samego czlowieka by nie wystarczyly.

W takich ludziach, ktorzy slowa Ewangelii biora na serio i realizuja je natchmiast w zyciu, bez ckliwego idealizmu, stapajac twardo po ziemi i wierzac gleboko - w takich ludziach jest nadzieja dzisiejszego Kosciola, wstrzasanego kryzysami i aferami.

przygodka | 2011-01-31

O kobiecie, która łamie stereotyp zakonnicy, która twardo stąpa po ziemi... klnie, pali i jest ... współczesnym aniołem. I o innych aniołach, które starają się podnieść tych, którzy upadli...
Warto przeczytać.

mandżuria | 2010-12-14

Siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, to postać dość kontrowersyjna, ale przede wszystkim bardzo interesująca. Niewiele o niej wiedziałam przed ukazaniem się reportażu „Generał w habicie” autorstwa Stanisława Zasady. Pobieżnie zapoznałam się z jej życiorysem, kiedy zaproponowano mi tę książkę do przeczytania i napisania o niej kilku słów, uznałam wtedy, że zdecydowanie mam ochotę poznać siostrę, a przede wszystkim jej działalność bliżej. Wspólnota „Chleb życia” jest bowiem o tyle wyjątkowa, że nie tylko zajmuje się biedakami i bezdomnymi, ale żyje z nimi pod jednym dachem, dzieląc ich codzienny los. Przesłanie głoszone przez członków Wspólnoty zakłada, że nie wystarczy bezdomnemu dać talerza zupy, nowego ubrania i dachu nad głową, trzeba odnaleźć w tym człowieka Boga, pokochać go, co nierzadko przysparza trudności i być z nim w lepszych i gorszych chwilach. Czytając wypowiedzi i historie zarówno pracowników domów wspólnotowych, jak i ich mieszkańców,...

Ewelina | 2011-02-21
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Idąc do pracy, wracając ze szkoły nie da się nie zauważyć ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Ignorujemy ich, obrzucamy poniżającym spojrzeniem, a w najlepszym wypadku wrzucamy kilka monet do kubeczka wychylającego się z sinych dłoni. Nie mamy tym ludziom nic więcej do zaoferowania. Mamy własne rodziny, własne problemy i wydatki. Ale na szczęście do akcji ruszyła siostra Małgorzata Chmielewska.

Siostra Małgorzata jest zakonnicą nietuzinkową. Palenie papierosów i przeklinanie nie są jej obce. Na prośbę biskupa, aby zerwała z nikotynowym nałogiem, odpowiedziała, że zrobi to, gdy zrobią to księża. Na dodatek ma czwórkę dzieci. Adoptowanych, bo ich prawdziwi rodzice nie potrafili zapewnić im miłości, poczucia bezpieczeństwa i godnego bytu.
Małgorzata Chmielewska wychowała się w rodzinie, w której nie przywiązywano większej wagi do życia duchowego i religii. Po skończeniu studiów postanowiła wstąpić do zakonu. Modlitwa i życie konsekrowane nie dają jej całkowitego spełnienia....

Olaf | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Jest taki cytata z Anatola France, że "najmniejsza książeczka nasuwająca piękne myśli i szlachetne uczucia, więcej jest warta od wszystkich zakurzonych ksiąg mądrości i traktatów naukowych". To samo, można by powiedzieć o tej pozycji. Jednocześnie jednak autor redagujący opowieść, próbował "oddać" klimat i momentami, no cóż, wiało sztuczną narracją. Jednak nie zmienia to faktu, że siostra Małgorzata Chmielowska jest postacią fascynującą, jedyną od dawnego czasu, co do której nie mam żadnych wątpliwości, że głosi prawdziwe chrześcijaństwo. Chciało by się naśladować, ale człowiek jest taki nieporadny i wielki duchem, ale już w działaniu nie za bardzo.

Magdalena | 2012-03-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2012

Wyjątkowa pozycja. Kiedy dotarłam do ostatnich zdań, pomyślałam: "To już koniec?" Tak, chętnie przeczytałabym drugie tyle, losy kolejnych osób, kolejne dni z życia Wspólnoty i s. Małgorzaty Chmielewskiej. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Wspólnocie Chleb Życia. Wspaniała sprawa, miłosierdzie w czystej postaci. Dziękuję autorowi za tę publikację, wiele dobra wnosi w życie ludzi. Oby Wspólnota się rozrastała! A w stronę s. Małgorzaty kieruję wielki ukłon szacunku i wdzięczności za to Dzieło.

Paulina Kwiatkowska | 2012-09-06

,,Dowcip na blogu siostry Małgorzaty Chmielewskiej : Jaki nas może spotkać pech po śmierci? Taki, że stojąc w kolejce do świętego Piotra za Matką Teresą z Kulkuty, usłyszymy, jak Piotr mówi do niej: >> Oj, moja córko, można było zrobić jeszcze więcej

KAROL | 2015-11-28
PoProstuMagda | 2015-01-11