Wspomnienia o Annie German : 'Największy elf świata'

Wydawnictwo: Domena
Witold Lisek

Anna German (1936-1982), piosenkarka, kompozytorka, niezapomniana interpretatorka lirycznych przebojów, wśród których największą popularność zdobyły "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los", "Być może" i "Bal u Posejdona". Anna German to posiadaczka głosu o niepowtarzalnej barwie. Głosu, za którym tęsknią miliony słuchaczy w Polsce, we Włoszech, w Japonii i krajach byłego Związku Radzieckiego....

Anna German to posiadaczka głosu o niepowtarzalnej barwie. Głosu, za którym tęsknią miliony słuchaczy w Polsce, we Włoszech, w Japonii i krajach byłego Związku Radzieckiego. "Tańcząca Eurydyka" to zbiór wspomnień przyjaciół, znajomych i najbliższych Anny - jej matki i męża, przeplatany fragmentami biografii piosenkarki autorstwa rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Żygariowa. Śledzimy trudny i barwny "człowieczy los" Anny German: dzieciństwo spędzone w Uzbekistanie, młodość we Wrocławiu, początki kariery w Estradzie Wrocławskiej i Rzeszowskiej, sukcesy na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, występy we Włoszech, a potem tragiczny wypadek, długą rehabilitację i powrót na scenę. Uwielbienie w Związku Radzieckim i... powolne odchodzenie w cień w Polsce.

O tych zdarzeniach opowiadają znani artyści, m.in. Irena Santor, Sława Przybylska, Maria Koterbska, Katarzyna Gaertner, Krzysztof Cwynar, Andrzej Dąbrowski, Stefan Rachoń i Szymon Szurmiej.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008]

Grażyna | 2013-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

To druga książka o Annie German jaka w ostatnim czasie przeczytałam.
Tu głównie są wspomnienia o Niej jako o artystce ale więcej jako o człowieku - takie cechy często się tu powtarzają- miła,serdeczna ,pogodna ,spokojna,po prostu była dobrym człowiekiem.
Także była damą na scenie i w życiu,sama szyła swoje kreacje,lubiła robić niespodzianki swoim przyjaciołom i znajomym.
A jako artystka - wszyscy ,którzy mieli styczność z Anią doceniali w Niej brak grymaszenia ,i to należało już do rzadkości wśród świata "kultury" Fakt ,chwilami czytając zastanawiałam się ,że to "ideał",ale znów z drugiej strony wierzę tym osobom,którzy mieli szczęście przebywać w otoczeniu Anny German ,że świat wtedy wydawał się lepszy,piękniejszy....wiadomo także -dzięki pięknym wykonaniem piosenek ,swoim śpiewem poruszała nasze serca ( słuchając teraz także to się dzieje....
Moim zdaniem warto wracać do wspomnień.....

Muminka | 2016-06-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Anna German we wspomnienieach licznych artystów, kompozytorow, lekarzy, przyjaciół i znajomych. Wyłania się postać empatyczna, skromna, sympatyczna, z wielką klasą. Arty sci wposminają jej pierwsze tryumfy, tournee, wystęopy w San remo, historie poszczególnyvh utworów. M. in. wypowiadają sią Katarzyna Gaertner, Wiesław Michnikowski, Wiesław Ochman, Mirosław Gajda, Hanka Bielicka, Agnieszka Osiecka, Irena Santor, lekarze operujący ją po feralnym wypadku w 1967 r. Ciepły, panegiryczny w tonie portret Artystki niezwykłej, totalnej, raczej pieśniarki niż piosenkarki, obdarzonej fenomenalnymi warunkami. A prywatnie szczęśliwej i spełnionej dopiero pod koniec krótkiego, burzliwego życia. Prawdziwa Eurydyka tańcząca. Polecam bo warto poznać karierę " największego elfa świata".

bliźniak | 2014-10-20
Magdalena | 2013-12-15