Duch '44. Siła ponad słabością

WAM
2018-08-01
2018-08-01
Kapelani Powstanie Warszawskie historia biografie

Książka budzi we mnie ambiwalentne odczucia. Z jednej strony, bardzo ciekawy temat, piękne, wzruszające, często dramatyczne historie kapłanów, którzy pełnili swoją posługę w czasie powstania warszawskiego opisane żywym, momentami reporterskim stylem. Z drugiej strony, ciągłe powtarzanie tych samych informacji. Niektóre wydarzenia z życia księży opisane są niemal w ten sam sposób po dwa lub trzy razy w książce. Przykładowo, okoliczności odprawienia pewnej Mszy Świętej przez księdza Jana Zieję wspomniane są dwukrotnie w jednym rozdziale. Czytelnikowi przez całą lekturę towarzyszy poczucie, że już to gdzieś czytał.

O Powstaniu Warszawskim 1944 można wiele czytać i pisać. Publikację tę wypożyczyłem w bibliotece tuż za "rogiem" i przeczytałem dość szybko. Porwała mnie od pierwszych stron. Nie ze wszystkim tutaj się zgadzam, jednak krew przelana nie poszła przecież na marne. Publikacja liczy 231 stron. Porywa wartką narracją, wspomnieniami, opowieściami i krótkimi biografiami. Każdy z Czytelników po tej lekturze może wyrobić sobie własny punk widzenia. Czy Powstanie, "Godzina W" - było potrzebne? W tej książce z kolei mało jest tej drugiej strony - tej - która mówi, rzecze iż było niepotrzebne. Polecam tę książkę. Jak wspomniałem - szybko się czyta. Bestialstwo zaś hitlerowców - miejscami przytłacza. Jak to bowiem jest, że - tak cywilizowany i szlachetny naród - doprowadził do Holokaustu Żydów, mordowania Polaków i innych nacji - jak to jest , że poszedł za jednym przywódcą, nieudanym artystą malarzem - niespełnionym - trzeba dodać.

Małe podsumowanie: dość szybko się czyta, ale czasem trzeba wziąć nieco oddechu. Jednak polecam wszystkim Czytelnikom bloga Imperium Lektur. Tym , którym historia jest bliska, tym, którym jest odległa.

Wydawnictwo : WAM, 2018.

Bardzo dobrze napisana ( warstwa językowa ),praca popularnonaukowa ( bardziej popularno niż naukowo ) opisująca przede wszystkim sylwetki kapelanów Powstania Warszawskiego. W kwestii faktów nie wnosi nic nowego. Dla zaczynających zainteresowanie tematem.

Jest to opowieść, której towarzyszy przede wszystkim wzruszenie, gdyż niezłomna, gorliwa postawa jej bohaterów jest czymś, co mocno pokrzepia serce czytelnika. Obecnie w kulturze dominuje pokazywanie uczestników konspiracji jako fajnych młodych ludzi, co poszli walczyć z faszyzmem, bo tak chciał los. Autor ukazuje, zarówno księży jak i wiernych, w ogóle wszystkich powstańców, jako osoby głęboko uformowane i starannie przygotowane do ról, które przyszło im wypełniać w chwili próby. W nieco zawoalowany sposób jest to także laurka dla katolickiego tradycjonalizmu, wprawny odbiorca szybko zauważy różnice między współczesną liturgiczną bylejakością a postawą tamtych księży, którzy w warunkach okupacji dbali o odpowiednie wyposażenie:ornaty, stuły, świece a pośród spadający bomb, sprawowali Eucharystię z najwyższą starannością. Podsumowując, ta książka oprócz wartości czysto historycznej niesie ze sobą sporo wartościowego chrześcijańskiego przesłania, jedyne co mi w niej przeszkadza, to powtarzanie pewnych informacji i wątków, o niektórych sprawach i wydarzeniach dowiadujem się nawet 4 razy

• Przeczytane w 2019
  • Chrześcijaństwo