Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
sztuka, surrealizm, Bellmer
A--

Blisko związany ze środowiskiem surrealistów Jeleński znał osobiście Bellmera i w 1963 roku, z okazji jego paryskiej wystawy, napisał esej, który wzbudził zainteresowanie nie tylko artystów i krytyków, ale także filozofów, między innymi Claude’a Lévi-Straussa i Michela Foucault. Podejmując wyzwanie Lalki Bellmera, entuzjastycznie powitanej przez surrealistów, Jeleński zinterpretował ją w perspektywie „nieświadomości ciała” , tego niedostrzeżonego przez psychoanalizę aspektu nieświadomości, który rzuca nowe światło na niedający się rozsupłać węzeł fizycznego i psychicznego. Bliski surrealizmowi motyw miłości znajduje tu także nową wykładnię. Książkę uzupełnia krótki manifest samego Bellmera pt. Lalka oraz klasyczny tekst von Kleista o świadomości i niewinności, do którego Bellmer wykonał ilustracje. Całość dopełniają unikatowe reprodukcje fotografii Lalki oraz rysunków Bellmera.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Magdalena Gościniak | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bellmera cały czas odkrywam. I cieszę się, że dzięki Bellmerowi… odkryłam Jeleńskiego.

Piękny, mądry, wyważony esej o ciele, lalkach i Bellmerze porusza serce i oczy. Jeleński pokazuje szeroki kontekst prac, nie pozwala ich szufladkować, tropi napięcia i korespondencję sztuk, przywołuje też niełatwą biografię Hansa Bellmera. Styl, w jakim pisze "Anatomię Nieświadomości…" i przenikliwość myśli są dziś niespotykane.

Esej Jeleńskiego wzbogacony jest krótką opowieścią Kleista "O teatrze marionetek" oraz tekst "Lalka" napisany przez samego Bellmera. Ukoronowaniem - poza reprodukcjami rysunków i zdjęciami prac - są dedykacje, jakie Bellmer umieszczał na swoich pracach. Ostatnia z nich brzmi: "Dla Kota Jeleńskiego najserdeczniej".

Zainteresowanym intrygującą twórczością Bellmera polecam. Najserdeczniej.

| Ma
Konstanty A. Jeleński, Bellmer albo Anatomia Nieświadomości Fizycznej i Miłości

Someone | 2015-07-30

Ciekawiły mnie głównie teksty samego Bellmera, oraz opowiadanie Kleista, acz tekst Jeleńskiego ma jakąś aurę i zgrabnie ujmuje to co kontrowersyjne. Lalki są tu sumą życiowych doświadczeń twórcy.

FilthyFury | 2015-11-28

AnnaPawlak | 2015-12-04
| 2015-05-01
Jaszek | 2014-07-23
Siss | 2012-12-10
Na półkach: Przeczytane, Sztuka, tak?
bastkk | 2012-11-03
Przeczytana: 01 września 2015