978-83-60046-29-6
korespondencja, listy, Noblista
Inne
Snoopy

Czuję się jak wąż, którego pocięto na kawałki i który nie może się zrosnąć. [...] Nie widzę nikogo, poza Tobą, kto mógłby na użytek cudzoziemców moje kawałki posklejać, bo jednak, znając moje książki, wiesz, że istnieje pewna jedność. (Czesław Miłosz) Jedyne książki, które mam w trzech "podręcznych" (czy raczej "podpoduszkowych") egzemplarzach (w Paryżu, w Saint-Dyé nad Loarą i na Korsyce) —...

Jedyne książki, które mam w trzech "podręcznych" (czy raczej "podpoduszkowych") egzemplarzach (w Paryżu, w Saint-Dyé nad Loarą i na Korsyce) — to Twoje wiersze i Szekspir. "Zestaw" zrozumiały. Czy to nie dziwne, że dwaj polscy pisarze, których najwyżej cenię (Ty i Gombrowicz), są tak bliscy Szekspira. Ale "Twój" Szekspir (czy echo Szekspira, które ja w Twoich wierszach słyszę) jest mi bliższy od Szekspira "Gombrowiczowskiego".

Radość posiadania Twych wierszy w jednym tomie trudno wprost opisać. Może tylko podziw uratuje mnie. Mogłoby to być godnym motto Twojej poezji, ale w bardziej uniwersalnym sensie niż może przypuszczasz, bo podziw Twój ratuje również innych, Twoich czytelników.

Zawsze ten sam zachwyt. Potem robię sobie herbatę (inni domownicy wstają dopiero koło siódmej) i czytam Twoje wiersze, szczęśliwy, że zachwyt może być trwały, że potrafiłeś zatrzymać tyle przelotnych chwil. Szczęśliwy, że słowo może zachwycić i może to zrobić, nie kłamiąc, niczego nie ukrywając. (Konstanty A. Jeleński)

Zabrałem się do czytania listów Kota Jeleńskiego do mnie. Pasjonująca książka. [...] Jedyne potwierdzenie wartości tego, co robię, znajdowałem w listach Jeleńskiego. Jeden czytelnik - ale jaki - to już chyba dosyć. (Czesław Miłosz)

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Taka przyjaźń dziś się już nie zdarza: w świecie stechnicyzowanym, pełnym pogoni i ucieczki - nie ma prawa się wydarzyć. Mądra troska i uważna czułość znamionują listy Konstantego Jeleńskiego do przyszłego noblisty. Dochodzi do tego wrodzona inteligencja (szlacheckie wychowanie, kultura osobista + języki), nabyte doświadczenie (życie w trójkącie) i zaskakująca szczerość. Miłosz opowiada K. więcej niż innym. Czytelnikom spadają z oczu zasłony. Ostatecznie listy te są zarówno uniwersalne - i dotyczą spraw prymarnych dla kultury, jak i głęboko osobiste (panerotyzm Miłosza, choroba żony, heroicznie pracowita walka ze zwątpieniem i neurozą). Dotykają więc - jak by powiedziała Ola Watowa - wszystkiego, co najważniejsze.

rokita49 Boruta | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Kilka listów dotyczy namiętnego związku Miłosza z Ewą na początku lat osiemdziesiątych po otrzymaniu Nobla.Klamrą kończącą związek był piękny tom noblisty,"Nieobjęta ziemia".

Marek | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Dzisiaj już tak nie układa się zdań. Rozmowa także wygląda inaczej. Układać słowa tak aby aby jeden pojął drugiego...czy tego można się nauczyć ? Czytałem listy trzy miesiące bo to nie jest (moim zdaniem)lektura na jeden tydzień...

aharbaal | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Niesłychana wrażliwość, inteligencja, wzajemne zaufanie i zrozumienie Autorów sprawiają, że jest to doprawdy niezwykła relacja.

lalala | 2015-01-04
Mateusz R | 2014-05-01