Zamek krzyżujących się losów

Tłumaczenie: Anna Wasilewska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Il castello dei destini incrociati
83-06-02791-4
literatura włoska, OuLiPo
kobiecina

"Zamek krzyżujących się losów", podobnie jak powieść "Jeśli zimową nocą podróżny" jest książką spod znaku formalnych eksperymentów grupy OuLiPo i fascynacji literaturą kombinatoryjną a zarazem prozą poetycką. W tytułowym zamku-oberży spotykają się biesiadnicy pozbawieni mowy. Damy i rycerze opowiadają o swoich losach, wykładając na stół karty tarota. Ułożone karty tworzą kwadrat. Każda z nich, obdarzona niejednoznaczną symboliką, jest ogniwem innego porządku znaczeń, punktem wyjścia nieskończonej liczby opowiadanych historii. Talia kart tarota staje się maszynerią generującą możliwe czy prawdopodobne opowieści, w których pobrzmiewają echa innych opowieści, podążając tropem Ariosta, Szekspira czy Sade'a.

źródło opisu: okładka książki

Gra_ce | 2015-03-22
Przeczytana: lipiec 2006

"Krzyżujące się losy" to nie tak znowu rzadki wątek podejmowany w literaturze i naszej ot takiej codziennej refleksji nad biegiem wydarzeń. Calvino połączył to z zabawą tarotem, czyli de facto ograniczył do kombinatoryki i wyobraźni w ramach pięćdziesięciu kilku odniesień do siły i władzy (buławy), cierpienia i ostrych interwencji losu i ludzi(miecze), kielichy (dary życiowe), pieniędzy i transakcyjnego wymiaru życia (denary). Książka, podobnie jak wszelkie zabawy w strukturalizacje jest oczywiście dla mnie przejawem tego jak bardzo jesteśmy w stanie i skłonni zredukować nasz świat do ogarnianych umysłem treści, by uzyskać poczucie spokoju wynikającego z panowania nad dostępną nam i własnymi siłami narysowaną mapą świata.

| 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Calvino - eksperymentator.

Marzeniem Calvino było przede wszystkim, żeby być twórcą niekonwencjonalnym i oryginalnym, w związku z tym poszukiwał wciąż nowatorskich rozwiązań literackich, do komunikowania się z czytelnikiem używał nowych form przekazu, a w kolejnych swoich powieściach stosował różnorodne środki wyrazu i niebanalne, odmienne formy ekspresji językowej. W tej opowieści nośnikami informacji są nie tylko słowa ale i dołączone do nich symboliczne obrazy – magiczne karty tarota.

Mamy tutaj przede wszystkim zamek – element baśniowy, dziwną klątwę milczenia i talię arkusików papieru, na których zamieszczono figury o różnorakim znaczeniu, symbolizujących całość bytu ludzkiego.

Strudzony wędrowiec opuściwszy las trafia do zamku. Tam znajdują się inni, podobni do niego podróżnicy. Wszyscy, łącznie z nim, wydają się być obłożeni czarami, na skutek jakiegoś działania sił naturalnych czy nadnaturalnych pozbawieni zostają mowy. Porozumiewanie, a raczej opowiadanie własnych...

Agata | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Wizjonerstwo Italo Calvino w pełnej krasie. Autor używa dwie talie tarota (marsylski i Viscontich) do stworzenia fascynującej maszyny narracji, gdzie "znaczenie każdej pojedynczej figury zależy od miejsca, jakie ona zajmuje w sekwencji kart, które ją poprzedzają i po niej następują". Ileż wirtuozerii i stylistycznej kombinatoryki zostało włożonych w wymyślenie historii korespondujących z największymi tytułami literatury światowej i i mitologii - "Ulissesem", królem Midasem, "Faustem" czy sztukami Szekspira. Italo, jesteś wielki.

Amarcord | 2013-08-21
Przeczytana: 2009 rok

Dla jednych twórczość Calvino to matematyka, szalbierstwo, kombinatoryka, silenie się na oryginalność, postmodernistyczne udziwnianie literatury, która dawno się wyczerpała, w której wszystko już było.

Dla mnie jego twórczość to magia.

W miejscu, gdzie literatura staje się magią, wszelkie powszechnie obowiązujące prawa i konwencje literackie tracą rację bytu.

A jednak fascynujące jest to, że ta zniewalająca i rządząca się własnymi regułami magia pozostaje jednak przede wszystkim wspaniałą literaturą.

Ania | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 24 marca 2014

Kiedy nie można nic powiedzieć pozostają nam gesty , słowa pisane i ...karty tarota ? Bohaterowie Italo Calvino spotykają się w karczmie gdzie za pomocą kart tarota opowiadają swoje historie.
Fajna ciekawa książka szczególnie dla osób , które znają karty ale nie tylko. Aż się chce samemu poćwiczyć w ten sposób intuicję :)

Gabriela Lisik-Iunco | 2013-12-09

bardzo ciekawy pomysł!