Le procés-verbal
9788306031935
powieść francuska
Pistacia

Nagrodzony prestiżową Prix Renaudot błyskotliwy debiut tegorocznego noblisty J.M.G. Le Clézio. „To historia człowieka, który nie wie, czy wyszedł z wojska, czy z zakładu dla obłąkanych”. Adam Pollo zerwał związki ze światem, teraz pragnie za wszelką cenę ów świat odtworzyć. Z braku miłości wymyśla (?) Michéle, z barku namiętności utożsamia się z psem i odbywa pogoń za suką, z braku wroga...

Adam Pollo zerwał związki ze światem, teraz pragnie za wszelką cenę ów świat odtworzyć. Z braku miłości wymyśla (?) Michéle, z barku namiętności utożsamia się z psem i odbywa pogoń za suką, z braku wroga mianuje nim białego szczura, i toczy morderczą walkę, kataloguje wszelkie przejawy życia. Adam Pollo to bohater romantyczny głęboko zanurzony w surrealizmie.
Dwudziestotrzyletni autor we wstępie do „Protokołu” wyznaje: „nie tracę nadziei, że uda mi się kiedyś napisać prawdziwą powieść”.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Aga CM | 2015-03-09
Przeczytana: 08 marca 2015

Po wczorajszym, moim pierwszym spotkaniu z prozą tegoż autora postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę. Liczyłam na to, że tym razem dojrzę to co powinnam. Toż to przecież laureat Nagrody Nobla. A dodatkowo powyższa książka, jego debiutancka, została dostrzeżona przez jury prestiżowej, francuskiej nagrody literackiej - Prix Renaudot. A napisał ją mając jedynie 23 lata. Zatem czy wreszcie zostałam usatysfakcjonowana?

"Protokół" to opowieść o bardzo samotnym człowieku imieniem Adam Pollo, który walczy z tym co widzi a jego niepokojące pomysły prowadzą go do absurdu i pustki. Dodatkowo nasz bohater cierpi na amnezję. Boi się świata zewnętrznego. Brak kontaktu z ludźmi dotyka go wreszcie jak głód narkotyczny i to prowadzi do odkrywania nowych sposobów bycia, widzenia, które odwołują się do przerażającego świata halucynacji. Jego niepokojąca retoryka kończy się aresztowaniem i przesłuchaniem. Jednak czym tu jest to przesłuchanie? Najprawdopodobniej mitem.

Historia to spis losów...

cykuta | 2011-03-20
Przeczytana: 19 marca 2011

Obłęd - czym jest? Jak go rozpoznać, gdzie ma początek, a gdzie [jeśli w ogóle] koniec? Takie pytania zadaje sobie czytelnik po zakończeniu hipnotyzującej lektury noblisty.

"Protokół" Jean-Marie Gustave'a Le Clézio to historia człowieka stopniowo osuwającego się w coraz głębsze ostępy szaleństwa. To także opowieść o świecie widzianym oczami istoty ludzkiej pozbawionej jakichkolwiek punktów odniesienia. Główny bohater opowieści [sam Le Clezio broni się przed nazywaniem "Protokołu" powieścią] - dwudziestodziewięcioletni Adam Pollo - zdezerterował z wojska. By jego czyn nie wyszedł na jaw, finguje własną śmierć i ucieka. Gdy trafia na wybrzeże, osiedla się w opuszczonym domu. By przeżyć, kradnie jedzenie ze sklepów w pobliskim miasteczku, trawi czas na spacerach po plaży i jałowych rozmyślaniach. Pozbawiony towarzystwa innych ludzi, osamotniony w pustym i porzuconym domostwie, coraz głębiej zaczyna zapadać się we własny umysł. Na zasadzie samonapędzającego się mechanizmu, staje się...

FromNorwayWithLove | 2011-02-08
Przeczytana: marzec 2010

Jedna z moich ulubionych książek. Z tego, co pamiętam, to Le Clezio był bardzo młody, jak to pisał. Tym bardziej zachwyca.
Książka jest napisana na jednym oddechu. Samotność wielka, i głębia. Całość zwieńczona jakby modlitwą. Żałuję, że nie mam gdzieś przepisanego tego ostatniego akapitu, aby się nim z Wami podzielić. Może później, jak wpadnie mi w ręce.

Ostatnie zdanie:
"Byłoby doprawdy bardzo dziwne, gdyby któregoś z nadchodzących dni nie było nic do powiedzenia o Adamie albo o kimś spośród niego."

s. 229 - pierwsza złożona myśl/wypowiedź Adama Pollo; rozmowa ze studentami

Narrator ujawnia się dopiero w ostatnim akapicie (przejście w narrację 1.osobową)

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2010 rok

Typowy przykład debiutu.
Młody autor chwali się swą erudycją.
Przeintelektualizowane.

czytanieWwannie | 2013-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Protokół to pierwsza książka niedawnego noblisty (2008) Jean-Marie Gustava Le Clézio, która lekturowo wpadła w moje filologiczne dłonie. Wielu moich znajomych o nim słyszało, niewielu zdecydowało się, by sięgnąć po jego twórczość, a jeśli już tak się stało, książka po umęczonym przeczytaniu kilku rozdziałów, brutalnie rzucona w kąt, kurzyła się tam latami. Krążą pogłoski, iż nobliści mają do siebie przegadywanie faktury spodni i zmarszczki na umęczonej, starczej, pożółkłej od słońca cerze, na którą nikt już nie chce rzucić choćby przelotnego spojrzenia, tak upragnionego przez osamotnionego głównego bohatera tej niepowieści w powieści. Czy jest w tym racja ? Nie mnie oceniać, wszak z noblistami jak dotąd wiele wspólnego nie miałam i twórczości ich wystarczająco nie znam, by osądzać. Jednak ...
Pierwsze, opisane alfabetycznie rozdziały drażniły przekolorowanymi opisami róż jaśniejących na wietrze i niejasnością sytuacji. Zanim zorientowałam się, że rzecz dzieje się w opuszczonym...

rudawstążka | 2013-08-23

Nie da się ukryć, że to debiut. Widać w "Protokole" charakterystyczny sposób opisywania rzeczywistości autora, niektóre zdania są warte zanotowania i utrwalenia w pamięci, ale książka po pewnym czasie męczy.
Jeśli ktoś nie miał kontaktu z pisarzem, nie radziłabym sięgania po tę pozycję, bo to naprawdę nie jest jego najlepsza książka.

dziewczyna84 | 2013-01-09
Na półkach: 2012, Przeczytane

Nie mam pojęcia czemu należy przyklaskiwać po jej przeczytaniu. Umęczyłam się jak mops.

Patrycja | 2016-10-31
KaKarli | 2016-10-25