САМУРАИ — ВОЕННОЕ СОСЛОВИЕ ЯПОНИИ
historia, samuraje, Japonia
historyczna

Japoński stan samurajów przeszedł długą ewolucję od postaci jedenastowiecznego wojownika i administratora prowincji, przez wasala shoguna w XIII i zawodowego żołnierza w XVII wieku, aż do książęcego urzędnika. Ostateczny cios zadało mu utworzenie państwowej armii złożonej z członków wszystkich stanów i rządowy zakaz noszenia mieczy. Książka Aleksandra Śpiewakowskiego opowiada historię samurajów, ze szczególnym naciskiem na okres rządów rodu Tokugawa. Autor opisuje metody wychowania młodzieży samurajskiej, techniki walki i uzbrojenie samurajów, a także odsłania tajniki kodeksu bushido, definiującego moralność japońskich wojowników.

Książka będzie chyba najodpowiedniejsza dla pasjonatów czasów samurajów, bo jest typowo historyczna i nie jest żadną powieścią, więc należy się z tym liczyć decydując się na nią.

Dowiemy się z tej pozycji m.in. kim był daimyo, shogun, ronin; jakie wartości były najważniejsze dla samurajów; jak wyglądał ich strój codzienny i zbroja; czym był kodeks busido i jak przebiegał rytuał seppuku; jakie umiejętności powinni mieć samuraje; jakie sztuki walki powinni znać; jakie wydarzenie miało miejsce w 1702 roku. Szkoda, że książka zawiera tak mało zdjęć i niestety są to głównie bardzo stare czarno-białe fotografie :(.

Podsumowując pozycja nie dla każdego, a szczególnie ciekawa może wydać się tym, którzy bardzo interesują się w tym przypadku historią i najbardziej znanymi wojownikami Japonii. Innych może zanudzić i rozczarować. Według mnie mogłaby być sporo lepsza.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2009

Może mało wyczerpujące, ale na początek wystarczy :).

Eliza | 2018-02-15
Robert Kowalski | 2018-01-22