Japonia utracona

Maria Kwiecieńska-Decker
Japonia tradycja kultura religia

Gôwno się dowiedziałam

Gôwno się dowiedziałam

„Zachodni turyści w Japonii, przerażeni brakiem poszanowania dla środowiska i dziedzictwa miast, ciągle zadają pytanie: „Dlaczego Japończycy, modernizując, nie umieją zachować tego, co cenne?”.” ~ „Japonia utracona”, Alex Kerr, tł. Maria Kwiecieńska-Decker, Karakter, 2023, s. 26.

„Japonia utracona” to książka, której nie mógłby napisać rodowity Japończyk. Cudzoziemskość Alexa Kerra czuć na każdym kroku. Z jednej strony, fascynuje go przeszłość Japonii – jej tradycja, obyczaje, kultura, itd. Z drugiej strony – czepia się praktycznie wszystkiego co nowoczesne [a zwłaszcza agresywnej modernizacji]. Dochodzi jednak do tego, iż neguje postęp nawet wtedy, gdy ten rzeczywiście przyczynia się do poprawy życia ludności[!]. Żeby było śmieszniej, nie przeszkadza mu wytykanie „zacofania” np. w podejściu do biznesu, czy w kwestii uczenia się tradycyjnego pisma. To trochę tak, jakby Kerr sam do końca nie wiedział, czego od Japonii oczekuje, poza tym, by była miejscem, w którym to nie Japończycy, ale obcokrajowcy i turyści powinni czuć się dobrze. Mam wrażenie, że Autor chciałby widzieć Japonię jako swego rodzaju żywy skansen, w którym nie zaszła elektryfikacja, ludzie chodzą w ludowych strojach, kultywują jedynie sztukę tradycyjną i mieszkają w chatach krytych strzechą. Nie wiem, czy to dobre porównanie, ale co rusz podczas lektury konfrontowałem wizję zawartą w „Japonii utraconej” z naszą rodzimą chłopomanią.

Narzekam i narzekam, ale pomimo skrajności w opiniach Autora [na które w końcu przymknąłem oko], opisana przez niego Japonia przede wszystkim zachwyca. Kerr, oprowadzając po poszczególnych regionach, podkreśla ich unikalny charakter, odmalowuje zwyczaje, dialekt, styl życia, itd. Fascynują opisy ceremonii picia herbaty, wszelkie wierzenia i świątynie, kaligrafia, teatr czy architektura.

Reasumując: „Japonia utracona” zyskuje, jeśli potraktować ją jako publikację bogatą w informacje, ciekawostki i anegdoty dotyczące przeszłości Kraju Kwitnącej Wiśni. Pod tym względem, to pozycja zdecydowanie warta przeczytania. A, no i jest przepięknie wydana. 😉

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawnictwa Karakter w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link: https://karols.pl/japonia-utracona-alex-kerr-recenzja/

„W Seisen-an najlepsze są poranki. Normalnie jestem nocnym markiem i z trudem stawiam czoło rankom, ale w Seisen-an zawsze wstaję wcześnie. Tutejsi mieszkańcy wstają o świcie, dzwonią dzwonami świątyni albo recytują sutry, czuję się więc winny, jeśli śpię. Siadam na wiklinowym krześle na werandzie świątyni i pijąc kawę, patrzę na ogród.”

To moje drugie spotkanie z Alexem Kerrem. „Japonia utracona” wypada dla mnie troszkę słabiej od "Innego Kioto", ale wciąż czerpałam z niej dużo przyjemności. Moje przeżycia niewiele się zmieniły - i tym razem urzekło mnie zżycie z japońską kulturą, wnikliwa analiza ludzkich zachowań, obiektów sztuki i waga przykładana do języka. W tym zbiorze esejów postać autora jest jednak bardziej wyrazista. Czułam ją na praktycznie każdej stronie. Przemyślenia są skrajnie subiektywne, więc osoby oczekujące rzetelnego, reportażowego materiału o Japonii, mogą być zawiedzone. To bardziej zbiór przemyśleń, choć człowieka z ciekawym doświadczeniem i spojrzeniem na życie. Potraktujcie więc „Japonię utraconą” bardziej jako pozycję do porannej herbaty, kontemplacji rzeczywistości i niech w tej formie wam służy.

To moje drugie spotkanie z Alexem...

Nostalgiczne wspomnienia cudzoziemca na temat Japonii i czerpiących przyjemność z gór i jezior, księżyca i poezji, herbaty i rozmowy Japończyków, również migawki dotyczące spotkań z dającą wrażenie wytchnienia i swobody biedą japońskiej prowincji.

„Dzięki „spotkaniu z pustką” Japonia rozwinęła sztukę nacechowaną absolutną prostotą, która wywarła ogromny wpływ na resztę świata.”

W ramach październikowego wyzwania / prezent urodzinowy / przeczytałam powieść „Kameliowy sklep papierniczy” japońskiej autorki Ito Ogawy i wróciłam myślą do przeczytanej przed laty „Japonii utraconej” Amerykanina, japonisty i megalomana ; ) Alexa Kerra.

Filmy Kurosawy i Ozu mówią jednak o Japonii więcej.

Zdecydowanie poniżej moich oczekiwań. Porzuciłem dość szybko dalsza lekturę.

Zdecydowanie poniżej moich oczekiwań. Porzuciłem dość szybko dalsza lekturę.

Japonia Utracona budzi w czytelniku uczucie melancholii wobec przemijającego świata orientalnych tradycji i unikalnej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Uczucie to jest jednak przez większość czasu przyćmiewane przez suchy, wykładowy ton, w jakim autor przedstawia historie opisywanych przez siebie miejsc i zwyczajów. Nie zliczę, ile razy musiałem powtarzać ten sam akapit, bo moje myśli zaczynały błądzić, gdy po raz kolejny czytałem opis jakiegoś grobowca czy górskiej ścieżki. Najciekawsze w tym wszystkim były chyba anegdoty, które autor od czasu do czasu wplatał w swoje historie, ale one niestety kończyły się zbyt szybko, by mogły uczynić tę książkę naprawdę interesującą. Ogólnie raczej nie polecam.

Ta książka wzbudza moje ulubione uczucie - tęsknotę za tym, czego sam nie miałem i nigdy nie będę miał okazji doświadczyć.

Wydaje mi się, że po dwudziestu latach zmian i ciągłego rozwoju Japonii ciężko nazwać tę książkę aktualną, choć wciąż jest pięknym opisem danego okresu i przeżyć oczami bardzo interesującego człowieka, który umiał spojrzeć na Japonię oczami, na które ten zakątek świata zasłużył.

Książka jest napisana w formie esejów, które poruszają różne aspekty życia w Japonii, takie jak architektura, sztuka, religia, edukacja, polityka, ekologia i turystyka. Kerr pisze z pasją i zaangażowaniem, ale także z krytycyzmem i ironią. Nie boi się wyrażać swoich opinii i kontrowersyjnych tez, nawet jeśli mogą one być niepopularne lub niepoprawne politycznie. Kerr nie idealizuje ani nie demonizuje Japonii, ale stara się pokazać jej złożoność i sprzeczność.
Książka jest ciekawa i pouczająca dla każdego, kto chce lepiej poznać Japonię i jej ludzi. Nie jest to jednak typowy przewodnik turystyczny ani podręcznik historyczny. To raczej osobista relacja i analiza autora, który ma głęboką więź z Japonią, ale także dystans i perspektywę obcokrajowca. Książka może być inspiracją do dalszego zgłębiania tematu lub do własnej podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Podsumowując, Japonia utracona to książka, która pokazuje zarówno piękno, jak i problemy Japonii. Autor dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także swoimi emocjami i refleksjami. Książka jest napisana w przystępny i interesujący sposób, a jednocześnie porusza ważne i aktualne kwestie.

Prywatne, ale bardzo ciekawe spojrzenie na Japonię. Autor wcale nie narzeka, że nie jest tak jak było. To nie jest narzekanie, to obserwacja, że Japonia się zmienia i nie zawsze idzie ta zmiana w dobrym kierunku. Pewne rzeczy zanikają, a on miał to szczęście jeszcze zobaczyć. Momentami książka przytłacza ilością faktów i szczegółów, które są nie do zapamiętania.

DNF. Za duzo prywaty biednego Amerykanina, który przylatuje do Japonii samolotem, dalej dojezdza samochodem, a potem krytykuje, że po co te wszystkie drogi i lotniska xD

• Japonia
  • Azja