Inne Kioto

2021-03-15
2018-01-01
Aldona Pikul
Kioto Japonia kultura Japonii sztuka japońska podróże literatura podróżnicza

Piękna książka napisana przez prawdziwego fascynata, który całe swoje życie poświęcił odkrywaniu Japonii. Skupia się przede wszystkim na sztuce, architekturze i historii, dlatego myślę, że może być ona trudna w odbiorze dla osób, które szukają podróżniczych wskazówek. Dla mnie, z wykształcenia historyczki sztuki, to była wspaniała lektura i cieszę się, że sięgnęłam po nią przed wyjazdem do Japonii. Myślę, że to co z niej zapamiętałam, wskaże mi drogę w poznawaniu japońskiej kultury.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

"Inne Kioto" to nie tylko jedna z najpiękniej wydanych książek na mojej półce, ale też bez wątpienia jedna z najbardziej treściwych. Trudno ją zresztą zaszufladkować -- nie jest to z pewnością ani przewodnik turystyczny, ani opracowanie entologiczne czy architektoniczne, ani też zbiór esejów czy tomik wspomnień i anegdotek. Można jednak w pewnych kontekstach wykorzystać każde z tych określeń, by książkę tę opisać i nie pomylić się przy tym nadto. Alex Kerr, jedyny w swoim rodzaju uchi-no-gaijin, autor fenomenalnego eseju o przemianach w dwudziestowiecznej Japonii tj. "Japonii utraconej", tym razem całą swoją uwagę skupia na starej stolicy kraju, omawiając ją dla niejapońskich czytelników według wielu nieoczywistych kluczy.

Kerr z jednej strony z wielką uwagą nakreśla faktografię -- wylicza rodzaje mat tatami, porządkuje stylistyczne rejestry, żongluje gatunkami drewna z ich odpowiednimi zastosowaniami -- w każdym z tych i wielu innych przypadkach akcentuje jednak niuanse, nierzadko okraszając dość techniczne na pierwszy rzut oka fragmenty zasłyszanymi anegdotami i własnymi opiniami. To wymagająca, ale przyjemna lektura. Sam odkładałem ją na półkę na długie miesiące, by w pewnej chwili z przekonaniem graniczącym z pewnością stwierdzić, że oto w tym momencie potrzebuję właśnie tej papierowej podróży do tradycyjnego Kioto. Skrupulatnie zresztą co ciekawsze fragmenty i nazwy miejsc zaznaczałem fiszkami z nadzieją na powrót i wykorzystanie przynajmniej części z nietuzinkowych uwag Kerra jako faktycznego przewodnika po tym mieście, w którym, jak mało gdzie możemy wciąż kontemplować dawny świat zastygły w czasie (lub jego bardzo bliski odpowiednik). Gdy już uda mi się to marzenie zrealizować, obiecuję dopisać w tym miejscu adekwatny dalszy ciąg.

Książka bardzo szczegółowa, opowiada nie tyle o Japonii, co o samym Kioto. Tego właśnie spodziewamy się po tytule, jednak poziom szczegółowości mnie zaskoczył.
Poleciłabym ją tylko osobom, które w Kioto były i chcą znajomość kontekstu kulturowego pogłębić (właśnie z tego powodu po nią sięgnęłam),dopiero wybierają się do Japonii i chcą być jak najlepiej przygotowane, albo są pasjonatami japońskiej sztuki i architektury. Nie jest to pozycja, przez którą przebrnie przeciętnie zainteresowany czytelnik.
Dużo szczegółów, nazw własnych, nazw świątyń i mimo, że byłam w większości z opisywanych miejsc, musiałam dużo googlować i sprawdzać.

Powolne, spacerowe opowieści o architekturze, sztuce, kaligrafii, rzeźbie w Kioto i Japonii. Ciekawe i poszerzone spojrzenie na ten egzotyczny kraj

Uwaga: Książka przeznaczona dla pasjonatów. Nie polecałabym jej nikomu, kto nie jest zainteresowany kulturą Japonii, jej estetyką i podejściem do tworzenia. To zwyczajnie nie jest pozycja, przez którą łatwo jest przejść bez napędzenia ciekawością. Jako jednak, że ja do grona zainteresowanych należę, to czerpałam z niej ogromną przyjemność i dosłownie przepełniłam ją swoimi notatkami i znacznikami.
"Inne Kioto" to wolna struktura, luźne przemyślenia wieloletniego mieszkańca tytułowego miasta, ale zbudowane na fundamentach zdobytej wiedzy o tamtejszej historii i kulturze. Czytając ją, czujecie się, jakbyście byli oprowadzani po mieście, gdzie każdy mijany obiekt daje pretekst, by opowiedzieć znacznie szerszą opowieść o ludziach. Naprawdę, byłam pod wrażeniem ile informacji może zawierać w sobie struktura podłogi w japońskich pomieszczeniach lub jak sposób pisania potrafi przełożyć się na całą nową filozofię. Alex Kerr prawdziwie przebudził we mnie cały nowy pokład fascynacji dla prostych przedmiotów.

Wyjątkowo profesjonalne podejście do jakże innej, niezrozumiałej dla Europejczyków kultury. Dla pasjonatów i wielbicieli na pewno taka pozycja to wielka gratka. Dla mnie cenna uwaga, na co patrzeć w przypadku znalezienia się w Kioto.

Autor spełnia swoją obietnicę - zabiera nas na spacer po Kioto i opowiada o swoim postrzeganiu symboliki tego miejsca.

Pod tym względem przypomina mi to Kierunek Zwiedzania Marcina Wichy - inne Kioto również jest tekstem typu oprowadzanie i również styl tekstu odpowiada charakterowi dzieł, które przedstawia. O ile więc Kierunek Zwiedzania był dość eksperymentalny i nieliniowy, tutaj mamy spokojną przechadzkę z przestrzenią na namysł

Pięknie wydana książka, która zabiera nas w podróż po najdrobniejszych elementach japońskiej sztuki i kultury. Dla mnie to najlepsza książka przedstawiająca japońską estetykę, trafiła do mnie dużo bardziej niż "Księga herbaty" czy "Pochwała cienia". Co trochę mnie zaskoczyło, bo spodziewałem się, że rodowici Japończycy opowiedzą o Japonii ciekawiej i głębiej niż człowiek z zachodu. Dużym plusem książki jest wiele rysunków, które wzbogacają treść i pomagają uzmysłowić sobie rzeczy o których czytamy.

Jednak w książce jest zaskakująco mało tytułowego Kioto, pojawia się często w przykładach konkretnych dzieł czy budynków. Nie jest ono ani motywem przewodnim ani nawet tłem tej książki. Chociaż dla mnie nie była to wada, bo sięgnąłem po tę książkę właśnie dla japońskiej estetyki, nie tylko dla Kioto

fantastyczna książka, wprowadza w stan medytacji i pozwala się poczuć jak w japonii (tak myślę, jeszcze nie byłem)

Pięknie wydana. Dużo ciekawych informacji o Japonii, Kioto i innych krajach Azji. Ale raczej dla bardzo zainteresowanych Japonią.

• Japonia

Dodaj cytat z książki Inne Kioto