Schadzka

Mikkai
838666486X
Agnieszka A

Inne wydania

Seks wyzwolił się z okowów religii, z praw i konwenansów. Stał się formą sportu. „Schadzka” jest właśnie powieścią ukazującą eskalację takiego procesu „seksualizacji” życia społecznego i jednostkowego. Ukazuje drogę donikąd, ponieważ w wyniku takiej cyrkulacji zła rodzi się i rozrasta piekło pożądań, piekło, w którym następuje unicestwienie naturalnej miłości.

Chang-Mi | 2014-08-08

"Schadzka" to jedna z tych książek, która funduje nam możliwość uczestniczenia w koszmarnym śnie. Sceny łączą się ze sobą w absurdalny sposób, albo nie łączą się w ogóle. Nie wiadomo, co jest, a co nie jest, co się tylko wydaje biednemu bohaterowi, który podjął się zadania logicznego wytłumaczenia sytuacji. Zadania skazanego na porażkę, jak to we śnie. Oto pewnego razu po żonę bezimiennego bohatera przyjeżdża niewzywane pogotowie i siłą zabiera ją do szpitala, w którym kobieta ginie bez śladu. Gubiący się w domysłach mąż rusza na poszukiwania w świat, gdzie wszystko ma podtekst seksualny. Seks czai się dosłownie wszędzie, w nawet najbardziej absurdalnych miejscach i wszystko wcześniej czy później się do niego sprowadza. Jest tym, co napędza ludzkie działania, sensem życia i sposobem na nie. Obecny wszędzie tam, gdzie w "naszym" świecie byłaby władza, pieniądze, filozofia czy religia. Jednocześnie bohaterowie zdają się nigdy nie osiągać zaspokojenia czy ukojenia. Seks zmienia się w...

Katarzyna Em | 2012-11-15

Kafkowska, surrealistyczna, absurdalna, a przez to tak..."swojska". W dodatku pięknie napisana!

ani_anka | 2011-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2011

Sen, nie sen? Że to niby alegoria współczesnego zdegenerowanego społeczeństwa - nie kupuję tego! Raczej obraz niemocy i słabości mężczyzn wobec kobiet, całkowity brak zrozumienia i w związku z tym wycofanie się w pedofilskie lub pornograficzne fantazje.

Tartaruga | 2017-03-25

Powieść nieco zagmatwana, głównie przez to, że przeplatają się narrację z różnych momentów czasowych, jednak w sposób bardziej przystępny niż w "Czwartej epoce". Samo śledztwo potrafi jednak wciągnąć, chociaż nie o rozwiązanie zagadki tu chodzi, a o stopniowe zagłębianie się i wsiąkanie w surrealistyczny świat. Przykre, że podobnie jak w innych znaych mi książkach Abe sam bohater mimo pewnych prób generalnie nie jest w stanie przeciwstawić się niczemu. Bardzo solidny styl, przemawiające do wyobraźni opisy z sugestywnymi porównaniami. Całość na plus.

stannirvany | 2014-01-23
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

密会 Mikkai, Secret Rendezvous (1977)
przeł. Mikołaj Melanowicz

'Nigdy przedtem w historii świata młodzież nie miała tylu okazji do realizacji swych miłosnych i seksualnych pragnień jak dzisiaj - pisał Mishima Yukio w Wstępie do Hagakure. - Równocześnie w sercach młodych ludzi czai się dziś coś, co należałoby nazwać mechanizmem unicestwienia miłości. Można więc powiedzieć, że Abe Kobo w Schadzce przedstawił świat, jakiego obawiał się Mishima. Stworzył wielką, wstrząsającą alegorię seksualnie zorientowanej cywilizacji, w której człowiek stracił już wszelkie inne cele i wartości, i wkroczył na drogę samounicestwienia. (...) Schadzka jest powieścią ukazującą eskalację procesu seksualizacji życia społecznego i jednostkowego. Ukazuje drogę donikąd, ponieważ w wyniku takiej cyrkulacji zła rodzi się i rozrasta piekło pożądań, piekło, w którym następuje unicestwienie naturalnej miłości.' - prof. Mikołaj Melanowicz

"Konsternacja stopniowo ustąpiła, a jej miejsce zajął gniew. Co za...

Pipi1906 | 2017-02-11
Giuseppe | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 listopada 2016
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.