Japonia utracona

Alex Kerr publicystyka literacka, eseje 256 str.
Lost Japan: Last Glimpse of Beautiful Japan

Karakter
publicystyka literacka, eseje
Japonia tradycja kultura religia

Kup książkę

Kerr wzbudził we mnie fascynację Japonią. Jego opowieści ukazują mi zupełnie inny świat od tego, który miałam w głowie. Dodatkowo książka ta sprawia, że czuję wewnętrzny spokój. Z przyjemnością do niej wrócę.

Alexa Kerra o Japonii polecam bardzo. Fascynujący opis procesu wchodzenia w kompletnie odmienną kulturę, poznawania jej najdrobniejszych elementów (jak choćby tej strzechy) i emocji, jakie pozornie tak odległy świat może wzbudzić po tym, jak się w niego zanurzymy.
Po drodze dostajemy też opisy, co autor zrobił źle i jak sobie z tym radził, a błędy te bywały kosztowne.
W...

Na półkach: , , , ,

Transformacja społeczeństwa tradycyjnego w nowoczesne, która Europejczykom zajęła kilka stuleci, w Azji wschodniej skondensowana została do kilku dekad -- po porażce drugiej wojny światowej pod okupacją amerykańską Japończycy odwrócili się od własnego dziedzictwa kulturowego w pogoni za modernizacją kraju. Postępujący przez kilkadziesiąt lat proces sprawił, że wielu z nich...

Bardzo przyjemna książka, ale autor w prawie każdym rozdziale narzeka na przemiany, które zaszły w Japonii

Opowieść o Japonii, która już nie istnieje poprzez kulturę i przyrodę. poznajemy kabukę, zmiany w środowisku, kanji, życie rzemieślników, tradycję herbaciana i wiele innych aspektów które powoli znikają lub pozostały w całkiem innej formie.

Na półkach: , , , , ,

Na początku ucieszyło mnie trafienie w końcu na książkę o przemijaniu pewnych aspektów kultury japońskiej, która to (książka) nie jest tylko lamentem białego człowieka o tym, że Japonia zmienia się i zaburza mu to jego zmysł estetyczny. Już lektura drugiego rozdziału pogrzebała te nadzieje.
Alex Kerr, jak wielu przed nim i po nim, myśli, że ma prawo wymagać od Japończyków,...

Szerokie spektrum tematów. Dobra pozycja na początek przygody z Japonią, pozwalająca zaglądnąć w różne jej aspekty.

Wspaniale wydana nostalgiczna podróż po Japonii, która zatraca swoje tradycyjne korzenie. Sporo ciekawostek z kultury i obrazowy opis przemian jaki przechodzi Japonia.

Książka zaczyna się całkiem dobrze, niemniej jednak wraz z upływem stron na pierwszy plan wychodzi ciągłe narzekanie oraz dość wysokie mniemanie o sobie autora. Alternatywnym tytułem mogłoby być "Japonia: kiedyś to było".

Autor pochodzi z USA, ale od najmłodszych lat zafascynowany był Chinami, potem Japonią, gdy jako dwunastolatek zamieszkał tam na jakiś czas z rodzicami. Ukończył japonistykę i sinologię. Korzystając z tego, że ceny domów na wsi drastycznie spadły, kupił swój pierwszy tradycyjny, japoński dom w przepięknej dolinie Iya. Kryty strzechą, czarny w środku od dymu z paleniska,...

Dyskusje

• Japonia