Dzień z życia pisarza Kubo

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-926940-0-7
literatura koreańska
Collony

"Dzień z życia pisarza Kubo" autorstwa Pak T'aewona to częściowo biograficzna powieść przedstawiająca refleksje koreańskiego pisarza spacerującego ulicami Seulu w czasie japońskiej okupacji. Jest zwierciadłem świadomości intelektualisty, wobec epoki, w której przyszło mu żyć. Poruszająca, misternie skonstruowana powieść Pak T'aewona stała się inspiracją dla wielu pokoleń pisarzy koreańskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2008

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

Eponine | 2013-07-30
Przeczytana: 2012 rok

Przeczytałam tę książkę jako lekturę szkolną, wiem wiele o jej znaczeniu dla całej nowożytnej literatury koreańskiej, znam koreańskie realia i mentalność tego narodu i to wciąż za mało, żeby ta powieść mogła mnie zachwycić. Być może jestem po prostu fanką wciągającej fabuły, której tu, moim zdaniem brakuje.

A jednak spośród wielu koreańskich opowiadań, które czytałam, to najbardziej utkwiło mi w pamięci. Może to kwestia rewelacyjnego przekładu, a trzeba pamiętać, że koreański jest wyjątkowo niewdzięczny, jeśli chodzi o tłumaczenie literatury na języki europejskie.

Chociaż powieść nie rzuciła mnie na kolana, polecam ją wszystkim fanom Korei nie tylko w aspekcie kultury popularnej.

Alicya Oss | 2014-06-20

"Dzień z życia pisarza Kubo" to subtelna miniatura publikowana w odcinkach na łamach koreańskiej gazety "Chosǒn Chungang Ilbo", od 1 sierpnia do 19 września 1934 roku. To pozornie luźne notatki, zapiski z jednego dnia życia, młodego pisarza Kubo. I na tym jednym jedynym dniu, zbudowany zostaje kameralny świat koreańskiego Leopolda Blooma – inspiracji Joycem bowiem trudno nie zauważyć – którego rozważania przekuwają się w coś głębszego - pytanie o istotę szczęścia i walkę z samotnością. I mimo, iż wszyscy przeżywamy takie rozterki, te konkretne nie stają się naszym udziałem.

...

Całość recenzji na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/06/szczescie-do-rzecz-niezwykle.html

| 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, Korea

Główny bohater daje się poznać jako człowiek wrażliwy, obserwujący świat z ciekawością graniczącą z obowiązkiem. Spomiędzy niewielkich plastycznych obrazów ludzi, ulic, miejsc przebija się poczucie wyobcowania, samotności. Kubo hoduje w sobie sprzeczności, szarpie się nieco sam ze sobą, ma zapędy samokrytyczne. Sprawia wrażenie człowieka, który myśli zbyt dużo i przedwcześnie się postarzał. Porównywany jest do Leopolda Blooma, lecz niech już pozostanie sobą - ani tak hermetyczny, ani trudny w odbiorze.

Kult myślenia, odczuwania, wrażliwości. Ale jak świetnie oddany, jakie celne, precyzyjne zdania. Powieść krótka, lecz znakomita.

AdamMin | 2013-08-17

Proszę przeczytać ;) Robi wrażenie jeśli się widzi Seul z dzisiejszych dram koreańskich czy filmów to ta książka na pewno zaskoczy. Opis Seulu prawie z przed stu lat. To tak naprawdę tylko tło. Najważniejsze jest to by wczuć się w rolę Kubo i razem z nim spacerować po tym mieście i przemyśleć ( zastanowić się nad) jego rozterkami.

Justyna | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Zostawiłam w połowie, pomimo małych gabarytów i niewielu stron. Nuda, oporny styl i jeszcze raz nuda.

moniaL | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Koreańskie