Ptak

Tłumaczenie: Marzena Stefańska
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-926940-1-4
mozartiwieloryb

Oh Jeonghui należy do grona najwybitniejszych współczesnych powieściopisarek południowokoreańskich. Jej utwory zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, rosyjski i japoński. Problemy, jakie podejmuje Oh, nie są łatwe, prowokują, zmuszają do refleksji, i nie zawsze odpowiadają mentalności Koreańczyków. W Polsce ukazała się także inna książka tej autorki, "Miłość zeszłej jesieni i inne opowiadania".

„Co też może zobaczyć ślepy doktor? Jak to się stało, że jest niewidomy? (...) Zastanawiałam się, czy pan Jang zacisnął oczy w trakcie swoich narodzin, ponieważ wiedział, że świat jest taki przerażający”.

„Ptak” Oh Jeonghui to książka niezwykła, przejmująca i poruszająca, która pokazuje obraz dynamicznie rozwijającej się Korei Południowej widziany oczami wrażliwego dziecka pozbawionego normalnego dzieciństwa, bezpieczeństwa i wsparcia. Główna bohaterka jest tylko małą dziewczynką – a mimo to, zdana na siebie, zmuszona jest radzić sobie z życiem. Obserwuje, myśli i próbuje odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, często niestety okrutnej. Przesiąknięta smutkiem i wyobcowaniem dziecięca wizja świata jest jednocześnie bardzo trafną obserwacją społeczeństwa koreańskiego lat 90. dwudziestego wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2010

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-09
Przeczytana: kwiecień 2011

Niesamowita lektura - i to nie ze względu na fabułę, ale ze względu na styl, na niepokojący, zniekształcony świat, widziany oczami dziecka, ze względu na wewnętrzną spójność i konsekwencję tej prozy, doskonale wyważonej, chociaż niepodlegającej żadnym ograniczeniom fabuły, historii i intrygi. Obraz współczesnej Korei? W żadnym miejscu. Korea w czasie przemian społecznych? Kompletnie nie. Frapująca, niełatwa i warta uwagi powieść? Jak najbardziej. Mocne cztery gwiazdki.

jagarkar | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Po raz kolejny w literaturze koreańskiej trafiam na opis zabijania i zjadania psa, który przyćmiewa resztę książki i jakoś burzy jej harmonię.

Gdyby pominąć ten okropny moment, książka jest napisana naprawdę niesamowitym językiem, "wciąga" od pierwszej strony.
Jest też zbiorem dziwacznych koreańskich zabobonów, jak ten już wspomniany - gdy ugryzie cię pies, spal jego sierść, a mięso zjedz, bo inaczej przemienisz się w bestię...

OhLaLaLa | 2013-10-04
Przeczytana: 02 października 2013

Biblioteczna półka z literaturą azjatycką po raz kolejny już przyniosła mi dużo czytelniczej satysfakcji. Książka "Ptak" Oh Jeonghui była moim pierwszym w życiu zetknięciem z pisarstwem koreańskim i jak się okazuje szalenie angażującym. Owa pozycja jest niezwykle wzruszająca, przejmująca, również i smutna, a co najważniejsze kompletnie bezpretensjonalna. Książka urzeka budową, historią, językiem, oraz na co bardzo zwróciłem uwagę, swojego rodzaju ekspresją fabuły, która wraz z dramatem postaci, przybiera coraz to bardziej chaotyczny i odrealniony charakter.
Zdecydowanie polecam!

Alicya Oss | 2014-07-08

Zranione serca Jasia i Małgosi /Ptak - Oh Jeonghui/

"Co też może zobaczyć ślepy doktor? Jak to się stało, że jest niewidomy? (...) Zastanawiałam się, czy pan Jang zacisnął oczy w trakcie swoich narodzin, ponieważ wiedział, że świat jest taki przerażający."

Świat widziany oczami dziecka jest piękny, budzi w nim ciekawość i podziw. Przynajmniej powinno tak być. Świat widziany oczami dziecka, które zostało pozbawione normalnego dzieciństwa, jest zniekształcony. Dostrzega ono tylko zdeformowane odbicia w krzywych zwierciadłach, biorąc je za jedyne i prawidłowe objawy rzeczywistości. Przeczuwa jednak, że szczęściem w jego sytuacji byłoby zamknąć oczy, zacisnąć mocno powieki i…

"Mam na imię U-mi. „U” oznacza wszechświat, a „mi” - piękna - jak się urodziłam, byłam najpiękniejszą dziewczynką we wszechświecie. Mój brat ma na imię U-il - „U” tak samo oznacza wszechświat, a „il” jeden. Nasza mama...

Zapiekanka kulturalna | 2016-11-23
Przeczytana: 16 listopada 2016

Czasem kupuję książki, kierując się tylko opisem na okładce. Już nie raz się zawiodłam. I nie mówię tylko o sytuacjach, w których zachwalana książka okazał się marna. Czasem po prostu opis ma się nijak do tego, co znajdujemy w środku. Coś takiego przydarzyło mi się właśnie z powieścią południowokoreańskiej pisarki Oh Jeonghui Ptak, którą kupiłam na którychś targach książki. Na okładce możemy przeczytać:

"Ptak" Oh Jeonghui to książka niezwykła, przejmująca i poruszająca, która pokazuje obraz dynamicznie rozwijającej się Korei Południowej widziany oczami wrażliwego dziecka pozbawionego normalnego dzieciństwa, bezpieczeństwa i wsparcia. (...) Przesiąknięta smutkiem i wyobcowaniem dziecięca wizja świata jest jednocześnie bardzo trafną obserwacją społeczeństwa koreańskiego lat 90. dwudziestego wieku.

Spodziewałam się więc co najmniej powieści społecznej, dlatego byłam zawiedziona, że w książce tak niewiele jest samej Korei. No chyba że za obraz kraju uznamy to, że bohaterowie gotują...

księżniczka Konsuela | 2011-10-29
Przeczytana: 29 października 2011

Literatura wschodniej Azji zawsze będzie mnie poruszać i skłaniać do refleksji. Książka dziwna, choć wciągająca. Trzyma się wątku, choć stale wykracza poza obrany kierunek. Polecam mimo wszystko, bo ciekawa.

Maja | 2013-02-07

Poruszająca historia, smutna, ale prawdziwa.

Paulina | 2016-11-22
Przeczytana: 24 lipca 2016