Ptak

Tłumaczenie: Marzena Stefańska
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-926940-1-4
mozartiwieloryb

Oh Jeonghui należy do grona najwybitniejszych współczesnych powieściopisarek południowokoreańskich. Jej utwory zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, rosyjski i japoński. Problemy, jakie podejmuje Oh, nie są łatwe, prowokują, zmuszają do refleksji, i nie zawsze odpowiadają mentalności Koreańczyków. W Polsce ukazała się także inna książka tej autorki, "Miłość zeszłej jesieni i inne opowiadania".

„Co też może zobaczyć ślepy doktor? Jak to się stało, że jest niewidomy? (...) Zastanawiałam się, czy pan Jang zacisnął oczy w trakcie swoich narodzin, ponieważ wiedział, że świat jest taki przerażający”.

„Ptak” Oh Jeonghui to książka niezwykła, przejmująca i poruszająca, która pokazuje obraz dynamicznie rozwijającej się Korei Południowej widziany oczami wrażliwego dziecka pozbawionego normalnego dzieciństwa, bezpieczeństwa i wsparcia. Główna bohaterka jest tylko małą dziewczynką – a mimo to, zdana na siebie, zmuszona jest radzić sobie z życiem. Obserwuje, myśli i próbuje odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, często niestety okrutnej. Przesiąknięta smutkiem i wyobcowaniem dziecięca wizja świata jest jednocześnie bardzo trafną obserwacją społeczeństwa koreańskiego lat 90. dwudziestego wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2010

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-09
Przeczytana: kwiecień 2011

Niesamowita lektura - i to nie ze względu na fabułę, ale ze względu na styl, na niepokojący, zniekształcony świat, widziany oczami dziecka, ze względu na wewnętrzną spójność i konsekwencję tej prozy, doskonale wyważonej, chociaż niepodlegającej żadnym ograniczeniom fabuły, historii i intrygi. Obraz współczesnej Korei? W żadnym miejscu. Korea w czasie przemian społecznych? Kompletnie nie. Frapująca, niełatwa i warta uwagi powieść? Jak najbardziej. Mocne cztery gwiazdki.

jagarkar | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Po raz kolejny w literaturze koreańskiej trafiam na opis zabijania i zjadania psa, który przyćmiewa resztę książki i jakoś burzy jej harmonię.

Gdyby pominąć ten okropny moment, książka jest napisana naprawdę niesamowitym językiem, "wciąga" od pierwszej strony.
Jest też zbiorem dziwacznych koreańskich zabobonów, jak ten już wspomniany - gdy ugryzie cię pies, spal jego sierść, a mięso zjedz, bo inaczej przemienisz się w bestię...

OhLaLaLa | 2013-10-04
Przeczytana: 02 października 2013

Biblioteczna półka z literaturą azjatycką po raz kolejny już przyniosła mi dużo czytelniczej satysfakcji. Książka "Ptak" Oh Jeonghui była moim pierwszym w życiu zetknięciem z pisarstwem koreańskim i jak się okazuje szalenie angażującym. Owa pozycja jest niezwykle wzruszająca, przejmująca, również i smutna, a co najważniejsze kompletnie bezpretensjonalna. Książka urzeka budową, historią, językiem, oraz na co bardzo zwróciłem uwagę, swojego rodzaju ekspresją fabuły, która wraz z dramatem postaci, przybiera coraz to bardziej chaotyczny i odrealniony charakter.
Zdecydowanie polecam!

Alicya Oss | 2014-07-08

Zranione serca Jasia i Małgosi /Ptak - Oh Jeonghui/

"Co też może zobaczyć ślepy doktor? Jak to się stało, że jest niewidomy? (...) Zastanawiałam się, czy pan Jang zacisnął oczy w trakcie swoich narodzin, ponieważ wiedział, że świat jest taki przerażający."

Świat widziany oczami dziecka jest piękny, budzi w nim ciekawość i podziw. Przynajmniej powinno tak być. Świat widziany oczami dziecka, które zostało pozbawione normalnego dzieciństwa, jest zniekształcony. Dostrzega ono tylko zdeformowane odbicia w krzywych zwierciadłach, biorąc je za jedyne i prawidłowe objawy rzeczywistości. Przeczuwa jednak, że szczęściem w jego sytuacji byłoby zamknąć oczy, zacisnąć mocno powieki i…

"Mam na imię U-mi. „U” oznacza wszechświat, a „mi” - piękna - jak się urodziłam, byłam najpiękniejszą dziewczynką we wszechświecie. Mój brat ma na imię U-il - „U” tak samo oznacza wszechświat, a „il” jeden. Nasza mama...

buziaczek197 | 2017-07-12
Przeczytana: lipiec 2017

Mam mieszane uczucia co do tej książki bo całość książki zepsuł motyw zabijania i zjadania psa. Właśnie tego sobie wyobrazić nie mogę, nie chcę nawet o tym myśleć, że jest kultura, która w ogóle ma coś wspólnego ze zjadaniem i bezkarnym zabijaniem psów. Nawet mała dziewczynka, która jest narratorem w tej książce chciała to zrobić. Rzeczywistość w tej książce jest brutalna. Mama opuściła ich kiedy byli mali. Tata zrobił to samo niby pod pretekstem wyjazdu za pracą, ale czy tak było naprawdę? Tego się nie dowiemy. Myślę, że dzieci były dla niego ciężarem. Nie wiem co się stało z bratem głównej bohaterki? ale skoro dusza uleciała ... Nie rozumiem jednego. Siostra ciągle biła brata, kiedy zachorował nie zrobiła nic żeby go ratować ... Taka jest tam rzeczywistość nie ma lekarzy? Chociaż zważywszy na rok w którym się to dzieje to pewnie nie. Uczę się dopiero poznawać tą kulturę poprzez właśnie książki ze wspaniałego Wydawnictwa Kwiaty Orientu. To moja pierwsza książka tego typu, ale na...

Zapiekanka kulturalna | 2016-11-23
Przeczytana: 16 listopada 2016

Czasem kupuję książki, kierując się tylko opisem na okładce. Już nie raz się zawiodłam. I nie mówię tylko o sytuacjach, w których zachwalana książka okazał się marna. Czasem po prostu opis ma się nijak do tego, co znajdujemy w środku. Coś takiego przydarzyło mi się właśnie z powieścią południowokoreańskiej pisarki Oh Jeonghui Ptak, którą kupiłam na którychś targach książki. Na okładce możemy przeczytać:

"Ptak" Oh Jeonghui to książka niezwykła, przejmująca i poruszająca, która pokazuje obraz dynamicznie rozwijającej się Korei Południowej widziany oczami wrażliwego dziecka pozbawionego normalnego dzieciństwa, bezpieczeństwa i wsparcia. (...) Przesiąknięta smutkiem i wyobcowaniem dziecięca wizja świata jest jednocześnie bardzo trafną obserwacją społeczeństwa koreańskiego lat 90. dwudziestego wieku.

Spodziewałam się więc co najmniej powieści społecznej, dlatego byłam zawiedziona, że w książce tak niewiele jest samej Korei. No chyba że za obraz kraju uznamy to, że bohaterowie gotują...

księżniczka Konsuela | 2011-10-29
Przeczytana: 29 października 2011

Literatura wschodniej Azji zawsze będzie mnie poruszać i skłaniać do refleksji. Książka dziwna, choć wciągająca. Trzyma się wątku, choć stale wykracza poza obrany kierunek. Polecam mimo wszystko, bo ciekawa.

Maja | 2013-02-07

Poruszająca historia, smutna, ale prawdziwa.

Madital | 2017-06-26
LittleM | 2017-03-04