Mistrz Pú Pú

Seria: Fantastyczna Japonia
Wydawnictwo: Hanami
Bokuboku sensei
Chiny, Tang, dynastia

Chiny, czasy dynastii Táng. Wáng Bián, dwudziestodwuletni młodzieniec, syn emerytowanego urzędnika, choć nie jest już dzieckiem, nie pali się ani do pracy, ani do ożenku. Całymi dniami snuje się bez celu, czym spędza ojcu sen z powiek. Sielanka kończy się bezpowrotnie, gdy chłopak spotyka nieśmiertelnego maga-pustelnika. Pustelnik, którego wygląd i zachowanie odbiegają od wyobrażeń Biána o tego rodzaju istotach, przyjmuje młodzieńca na swojego ucznia. Niezwykła para rozpoczyna pełną przygód podróż, obfitującą w spotkania z wieloma dziwnymi stworzeniami, które do tej pory były dla młodego mężczyzny jedynie postaciami z mitologii. Co czeka bohatera u kresu podróży? Czy uda mu się dotrzymać kroku niemal półboskiej istocie? Jedno jest pewne... Wáng Bián już nigdy nie będzie tym samym beztroskim młodzieńcem.

[Hanami, 2008]

Książka napisana w duchu taoistycznym, brak w niej zatem wartkiej akcji i czy zapierających dech w piersiach scen walki. Jest za to dużo nawiązań do historii Chin, chińskiej mitologii, wspomnianego już taoizmu, nie zabrakło także (autorowi) poczucia humoru, przejawiającego się w doszczętnym obalaniu stereotypów na temat bogów i Nieśmiertelnych. Polecam, sama zaś wyczekuję części kolejnych.

Jeżeli ktoś lubi mitologię oscylującą miedzy światem rzeczywistym a baśniowym, to będzie mila lektura, bo jest romantycznie i zabawnie. Mnie to przypomniało film "Przyczajony tygrys, ukryty smok" chociaż nie ma tu spektakularnych sztuk walki.
Co do wiedzy historycznej, to jest ona minimalna i trudno z niej czerpać z pełnym zaufaniem.
Samo tłumaczenie też pozostawia wiele do życzenia, nawet jak nie zna się japońskiego, to można zobaczyć błędy językowe.

Otai | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Pierwsze 100 stron poszło mi całkiem nieźle, ale potem tak mnie zamuliło, że skończyłam dopiero przedwczoraj. Recenzje książki są generalnie całkiem podniosłe, wychwalają książkę z różnych względów, jeden z moich kolegów widząc, że kupuję tę książkę powiedział "O, to jest fajne", więc jeśli chcecie kupić czy przeczytać książkę to pewnie warto zapoznać się z jakąś lepszą jakościowo recenzją. Może wpłynęło na to wszystko, że bardzo dawno nie czytałam książek, bo przedawkowałam i musiałam odstawić czytanie na jakiś czas, ale oczekiwałam czegoś z bardziej wciągającą akcją. Tym razem otrzymałam historię o tym jak Nieśmiertelny o wyglądzie kobiety i dwudziestoletni chłopak podróżują po różnych miejscach w Chinach i w krainie bogów i w każdym z tych miejsc piją alkohol. Tak właśnie mogłabym podsumować tę książkę - być może to trochę okrutne, ale kiedy czytałam, że znowu trafili do kolejnego miejsca i znowu z magicznej tykwy zaczął się lać alkohol to troszkę mnie to śmieszyło. Sama książka...

Daoren | 2016-11-24

Subiektywnie: fajna powieść taoistyczna.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 30 grudnia 2015