Wyrok śmierci na życzenie

Tłumaczenie: Barbara Słomka
Seria: Życie po japońsku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
自由死刑 / Jiyu Shikei

Samobójstwo jest aktem, który odgrywał zawsze dużą rolę w tradycji Japonii. Powieść ta to zapis ostatniego tygodnia życia człowieka, który z rozmysłem, wykorzystując przysługującą my wolność decydowania o własnym życiu, wybiera śmierć. Los chce, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jego monotonne, pozbawione większych emocji życie człowieka poczciwego od chwili podjęcia decyzji o samobójstwie nabiera rumieńców i rozpędu, obfituje w sensacyjne przygody, o jakich wcześniej mu się nie śniło. My, ludzie zachodu, możemy z tej powieści dowiedzieć się, jak odmiennie pojmowane jest życie, śmierć i wolność w Japonii i Europie. Historia opowiedziana jest z dużym poczuciem humoru i z dystansem do ludzkich słabości. Tłum. Słomka Barbara Okładka: miękka, Rok wydania: 2004,

marlen | 2012-10-15
Przeczytana: październik 2012

Co się dzieje, gdy człowiek postanawia się zabić? Ano, niektórzy chcą mu w tym przeszkodzić, inni - zarobić na tym. Kita-san, główny bohater, przeżywa ostatni tydzień swojego życia. Spełnia swoje marzenia, chce umrzeć szczęśliwy. Los na jego drodze stawia różnych ludzi - agenta ubezpieczeniowego ("-Więc jak to jest? Wypłacacie odszkodowanie w przypadku samobójstwa? -O szczegółach proszę sobie przeczytać w broszurce informacyjnej."), wielokrotnie próbującą się zabić Zombie ("-To znaczy, że pan jeszcze nigdy się nie zabijał?"), dawną miłość Kity, cierpiącą z powodu straty ukochanego syna, chirurga-płatnego mordercę i jednocześnie handlarza ludzkimi narządami ("-To znaczy, że oficjalnie w pracy ratujesz ludziom życie, a dorabiasz pozbawianiem go ich. No to chyba łatwo ci zachować rónowagę emocjonalną.") oraz idolkę całej Japonii, piosenkarkę Shinobu ("-Wygląda na to, że cię porwałem. -Nie, to ja porwałam pana Kitę").
Pan Masahiko Shimada w swojej książce przedstawił czytelnikowi...

Yanadis | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Shimada kreuje światy, którym trudno nie wierzyć. Proza, którą czyta się z zapałem, niczym wakacyjne czytadło i smakiem, niczym klasykę. Plus zaskakujące zakończenie, które zmusza do refleksji nad definicją egzystencji 'pomiędzy życiem a śmiercią'.

Salma | 2017-10-19
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2017

Strasznie dziwna ta opowieść. Ktoś postanawia, że się zabije, bo... a bo tak właśnie. Właściwie co konkretniejszych powodów nie odnalazłam. Chce się zabić, bo mam prawo do kierowania własnym życiem, bo chcę mieć wpływ na termin swojej śmierci, bo jestem w stanie zaplanować ostatnie dni mojego życia dzięki temu i przeżyć je najlepiej, jak tylko potrafię. Niesamowite, jak wiele osób towarzyszy niedoszłemu samobójcy w realizacji jego planów. To takie fascynujące, planowanie śmierci - jak? gdzie? kiedy? Napięcie rośnie... To już za chwilę. Ale... zaraz, zaraz... nagle okazuje się, że ten facet, co niby chce się zabić, to całkiem fajny i sympatyczny gość - nie możemy mu się dać zabić! Ale zaraz... są jeszcze osoby, które na to tylko czekają... Akcja nabiera obrotów jak w jakimś dobrym filmie sensacyjnym. No to jak? Zabije się czy nie?

fdsm | 2014-01-23

Wstrząsająca powieść. Długo czekałam aby ją przeczytać i z pewnością długo o niej nie zapomnę. Autor krytykuje w niej współczesny świat, świat epoki kapitalizmu, w którym wszystko, nawet życie ludzkie jest na sprzedaż, a wolność to tylko mrzonka.

Shino11 | 2014-09-07

Dla mnie nieciekawa książka. Nic w niej nie było wciągającego, ani fabuła, ani bohaterowie, ani styl pisania. Miałam wrażenie, że autor nie przyłożył się do sklejenia ze słów ładnego, literackiego języka.
Poruszył w niej problemy, z powodu których pomyślałam, że człowiek nie o tyle dziecinnieje z wiekiem, co głupieje. Wstyd dla zachowań, które sprzeciwiają się ewolucji ludzkiego gatunku.
Były w tej książce sytuacje, postawy bohaterów, których nie chciałam czytać, bo wykraczały poza granice mojego wczuwania-tzn. przynosiły jedynie wewnętrzne podsumowanie, że w taki sposób człowiek by się nie zachował.
Nie przemawia do mnie samobójstwo bez przyczyny.
Być może autor chciał być oryginalny, ale stworzył coś, co zamiast być filozoficznym przesłaniem i refleksyjnym absurdem, stało się nieprzemyślaną parodią ze sztuczną, wymuszoną ekscentrycznością.

Pomysł doskonały - tydzień z życia człowieka, który postanowił się zabić - historia pełna dziwnych, nieprzewidzianych zwrotów akcji i zakończenie, które zostawia czytelnika z uczuciem, że chyba czegoś nie rozumie. Warte uwagi.

książek: 1948
Komaga | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znalazłam w tej książce to co mnie interesuje: kawałek Japonii a tak dokładniej to jej cząstkę kulinarną. Książka ciekawa. Do końca jednak nie wiem czy współczuję bohaterowi że mu się nie udało samobójstwo czy nie? Nie wiem tez czy chciał umrzeć czy jednak przeżyć?

Kallezeskocznaziemię | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Japonia bleh

Co ma niby znaczyć ten koniec?
Trochę bez sensu i trochę na siłę chyba wkleił sobie te historie opartą na faktach, bo mu się spodobała. A tak ogólnie to przyjemny czarny humor.

Paprykarz Szczeciński | 2017-01-19