Listy 1963-1975

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04354-7
la_stamina

Najbardziej osobisty tom listów Sławomira Mrożka Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Tym razem w nasze ręce trafia jego korespondencja z Adamem Tarnem – założycielem pisma „Dialog”. Listy obejmują lata 1963-1975, kiedy Mrożek mieszkał już zagranicą (Tarn wyemigrował w 1968 r.). Emigracja jest zresztą...

Najbardziej osobisty tom listów Sławomira Mrożka

Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Tym razem w nasze ręce trafia jego korespondencja z Adamem Tarnem – założycielem pisma „Dialog”. Listy obejmują lata 1963-1975, kiedy Mrożek mieszkał już zagranicą (Tarn wyemigrował w 1968 r.). Emigracja jest zresztą jednym z tematów korespondencji, ale na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście teatr. Mrożek i Tarn, dyskutując o wystawianych aktualnie dramatach, omawiając ważne problemy ideowe i warsztatowe, jawią się jako wnikliwi obserwatorzy życia teatralnego.

Przedstawiona w tomie korespondencja pokazuje także, jak ewoluowała znajomość Mrożka z Tarnem: od relacji uczeń – mistrz do prawdziwej przyjaźni, w której nie zabrakło miejsca na szczerą rozmowę o samotności, starości i śmierci.

Ostatni list Sławomira Mrożka zawarty w książce pochodzi z 1975 roku. Książka zawiera zdjęcia autorów, indeks osób i indeks utworów Mrożka.

Sławomir Mrożek - dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

Adam Tarn (1902 – 1974), jedna z najważniejszych postaci powojennej Polski. W 1956 r. założył pismo "Dialog", w którym publikowano teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy i przekłady nowości literatury światowej. Po marcu 1968 r. pozbawiony stanowiska redaktora naczelnego "Dialogu" i kierownika literackiego w Teatrze Współczesnym wyemigrował. Zmarł w Szwajcarii.

źródło opisu: nota wydawcy

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2011 rok

Pierwsze cudze listy przeczytane w życiu. Rozwijają wiedzę o dziełach autora "Tanga", co rzadkie w jego twórczości, więc warto.

patrycja_wojtowicz | 2014-09-22
ouLIPOgram | 2012-02-11