Absolute War. Sowiet Russia in the Second Word War
978-83-7648-506-5
II Wojna Światowa,
historia
Pistacia

Historia wojny Związku Radzieckiego z Niemcami hitlerowskimi (1941–1945) – największej, najdroższej i najbardziej brutalnej wojny lądowej w dziejach ludzkości. Dla obu stron była to wojna najgorsza z możliwych. Obecnie szacuje się, że po stronie Związku Radzieckiego zginęło 27 milionów ludzi, zarówno wśród wojskowych, jak i ludności cywilnej. To niemal połowa wszystkich ofiar II wojny...

Dla obu stron była to wojna najgorsza z możliwych. Obecnie szacuje się, że po stronie Związku Radzieckiego zginęło 27 milionów ludzi, zarówno wśród wojskowych, jak i ludności cywilnej. To niemal połowa wszystkich ofiar II wojny światowej. Jednak „straty całkowite” wśród populacji ZSRR, czyli różnica między liczbą jego obywateli po wojnie a wielkością, jaką powinna ona osiągnąć, gdyby do wojny nie doszło, może wynosić 48–49 milionów. Bezpośrednio w wyniku walk na Wschodzie Niemcy stracili prawdopodobnie 4,3 miliona żołnierzy. Liczby te nie uwzględniają niewidocznych skutków wojen, które dopiero zaczynamy dostrzegać: ofiar psychologicznych, dotkniętych zaburzeniami nerwowymi i stresem pourazowym. Wielka Wojna Ojczyźniana (wraz z kampanią w Mandżurii jako jej ostatnim rozdziałem) w historii świata była nie tylko największym konfliktem lądowym, ze znaczącym udziałem lotnictwa, ale również konfliktem, który przypieczętował zniszczenie nazistowskich Niemiec. Wyznaczyła także kurs dla historii globu na kolejne pół wieku: dwubiegunowy ład światowy, który zdominował stosunki międzynarodowe aż do lat 90.

[opis wydawcy]

Covalus | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Wojna Absolutna mieni się nowoczesną historią obalającą mity, w oparciu o niedawno otwarte archiwa. Jest w tym trochę prawdy. Szczególnie, gdy autor polemizuje z niektórymi tezami, choćby z Suworowem, w kwestii wyprzedzającego ataku ZSRR na Niemcy. Książka obala też kilka innych mitów związanych z bitwami i zachowaniem Stalina. To jest jej duży plus. Niestety publikacja powiela inne mity bez ich weryfikacji. Wymienić tu należy choćby udział "własowców" w Powstaniu Warszawskim, super czołg T34, super myśliwce radzieckie itp. Za to odejmujemy jedną gwiazdkę.
Podtytuł mówi "Związek Sowiecki w II Wojnie Światowej" i jest nieprawdziwy. Autor dość dokładnie opisuje pierwsze dwa lata wojny 1941 - 1942 (o czym można przeczytać we wstępie), od drugiej połowy 1943 roku zaczyna się ślizganie po temacie i dążenie do jak najszybszego zakończenia książki. Za to spada kolejna gwiazdka. Autor czasami coś obiecuje w początkowych rozdziałach i nie dotrzymuje słowa. Choćby w wyjaśnieniu sytuacji...

MR83 | 2016-06-22
Przeczytana: listopad 2014