Mroźne piekło. Radziecko-fińska wojna zimowa 1939-1940

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
historyczna

W historii wojen niewiele było konfliktów podobnych do zmagań zSRR i Finlandii z przełomu lat 1939-1940. Toczyły się one w warunkach podbiegunowej zimy, przy temperaturach, w których nawet ręczna broń odmawiała posłuszeństwa, a sanitariusze chronili przed zamarznięciem przenoszone ampułki z morfiną, wkładając je sobie do ust. Największa potęga lądowa na świecie nie potrafiła odnieść decydującego zwycięstwa w walce z jedną z najmniejszych i najgorzej uzbrojonych armii w ówczesnej Europie. Autor z nieufnością odnosi się zarówno do usprawiedliwień własnych niepowodzeń przedstawianych przez Rosjan, jak i do niesamowitych historyjek opowiadanych przez kibicujących dzielnym Finom zachodnich dziennikarzy. Skupia się na dziejach stosunków radziecko-fińskich i przybliżeniu tradycji fińskiego korpusu oficerskiego. Przedstawia głównych aktorów dramatu, używany przez obie strony sprzęt, wiąże cechy narodowe Rosjan i Finów oraz organizację ich sił zbrojnych ze sposobem prowadzenia przez nich działań wojennych. William Trotter jest Amerykaninem, ukończył historię europejską w Davidson College, mieszka w stanie Karolina Północna. Pracuje jako niezależny historyk i publicysta, a także jako krytyk muzyczny. Jest autorem dwunastu książek oraz licznych artykułów.

kajkosz | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

O męstwie Finów słyszało niewielu a "wojna zimowa" na lekcjach historii jest tylko wspominana jako epizod drugiej wojny światowej. Również niewielu zadaje sobie pytanie jak garstka marnie wyposażonych, często niedoświadczonych żołnierzy potrafiła stawiać czoła ogromnej Armii Czerwonej. Dla tych, którzy jednak chcieliby poznać odpowiedzi na te pytania ta pozycja będzie odpowiednim wyborem.
Świetnie, rzetelnie napisana, pełna map, z krótką biografią marszałka Mannercheima. Zdecydowanym plusem będą żywe, niemal powieściowe opisy.
Odpowiednia zarówno dla czytelników z wieloma pozycjami historycznymi na koncie, jak i dla zielonych.

Mateusz | 2013-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Świetna pozycja, której autor nieco z patosem, ale z pewnością bez naiwności opisał niewyobrażalne wręcz poczynania Finów z Rosjanami.
Dawno nie czytałem tak dobrej książki historycznej.

kirlan | 2012-12-04

Spartanie, Polacy, Finowie - najdzielniejsze narody świata. Z książki można wywnioskować dlaczego Finom należy się miejsce obok Spartan. Jak to możliwe że po II w. światowej na fińskiej ziemi nie stacjonował ANI JEDEN sołdat... i dlaczego Fińskich metod walki do dziś uczy się w Westpoint. Prawda o legendarnej armii i o wojnie równie mało znanej na świecie jak polski wrzesień 39... oraz o wielkim bohaterze który zawarł sojusz z diabłem byleby wyprzeć najeźdźców ze swej ojczyzny.
Niezwykłe historyczne fotografie, kilka mapek poglądowych. Polityka, strategia i taktyka wojenna, w mniejszym stopniu losy pojedynczych ludzi.

Thomson | 2015-10-15

Sam konflikt fińsko-radziecki nurtował mnie od dawna. W książkach od historii temat tej wojny zwykle zamykał się w kilku linijkach, stąd też moja potrzeba poszerzenia wiedzy zwłaszcza że wojna wybuchła praktycznie po zakończeniu walk w Polsce.
Samej książki obawiałem się, gdyż mogła ona być przepisaną encyklopedią z konkretnymi datami i dowódcami jednostek.
Na szczęście ogromnie się pomyliłem. Książka wciąga są tu barwne opisy walka na kilku frontach z podziałem.
Książka jest bogata w zdjęcia, mapy, oraz "frontowe opowieści"
Polecam osobą chcącym poszerzyć swoją wiedzę!
Finowie to odważny naród! :)

PaniNibelungowa | 2015-08-25
Na półkach: Historia, Przeczytane

Cudownie się bawiłam czytając jak czerwona swołocz dostaje tęgiego łupnia od słabo uzbrojonych, walecznych Finów. Napęczniały balon zadufania radzieckich dowódców pękł pośród zaśnieżonych fińskich lasów.Trzeba przyznać , że ta książka dobrze i rzeczowo opisuję krótką, ale bardzo krwawą wojnę pomiędzy małym państewkiem, a olbrzymim mocarstwem. Bardzo polecam.

Maxkosmo | 2012-07-18

Świetnie pokazana historia jednego z zapomnianych aspektów XX wieku. Dużo twardych faktów które poprawiają ogólnikową wiedzę na temat tego konfliktu.

irman | 2016-10-15
czytuczytamjaczytam | 2016-07-08