Trzy kubki

Tłumaczenie: Bogumiła Nawrot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kathleen Mallory". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Shell Game
978-83-7648-511-9
Kathleen Mallory, thriller
Dorota_1988

Świetny thriller o tajemniczym świecie iluzji, w którym wszystko może się zdarzyć, a zbrodnię łatwiej ukryć… Oliver Tree po przejściu na emeryturę przez lata starał się odgadnąć, na czym polega sekret Zapomnianej Iluzji. W końcu miał wystąpić, stawiając wyzwanie śmierci, podczas festiwalu sztuki iluzji na Manhattanie. Na oczach publiczności i w obecności kamer telewizyjnych w kierunku żywego...

Oliver Tree po przejściu na emeryturę przez lata starał się odgadnąć, na czym polega sekret Zapomnianej Iluzji. W końcu miał wystąpić, stawiając wyzwanie śmierci, podczas festiwalu sztuki iluzji na Manhattanie. Na oczach publiczności i w obecności kamer telewizyjnych w kierunku żywego celu pomknęły strzały z czterech kusz. Okrzyki bólu były prawdziwe, tak jak – na nieszczęście dla Olivera Tree – krew.
Instynkt mówił sierżant Kathy Mallory, że ma do czynienia z morderstwem. Co ciekawsze, zabójstwo to można było powiązać ze śmiercią pewnej kobiety pół wieku wcześniej…

„Iluzja polega na tym, że się nie widzi. A bardzo dobre numery są obmyślone w taki sposób, żeby przeczyły logice.”

Oliver Tree wykonuje Zapomnianą Iluzję Maksa Candle’a na oczach całego świata. I umiera na oczach milinów. Jego byli kompani iluzjoniści twierdzą, że był to wypadek, a z Olivera tak naprawdę magik nigdy nie był... ale jak wytłumaczysz to Mallory?
„Inspektor Markowitz był niezrównanym gliniarzem, ale jego córka była od niego lepsza.”
I tak też prowadzi sprawę „morderstwa” Olivera Tree. Oczywiście odsunięta od sprawy, na „wakacjach”. Przyjdzie jej się odnaleźć w świecie iluzji i rzeczy, którym umysł chciałby zaprzeczyć. Zostanie uczennicą, którą reszta będzie prowadzić przez świat magii. A wokół nich będzie szaleć tempo wojny i dawnej śmierci kochanki Malakhaia, która po kilku dekadach okazuje się mieć coś wspólnego z najnowszą sprawą.
„W Paryżu? Grałem na ulicy w trzy kubki.”
Dawne tajemnice, dawni wrogowie... to wszystko wyjdzie na wierzch. Ale żeby to zrobić,...

Robert | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

To moje drugie spotkanie z tą pisarką. Wcześniej przyciągnęła mnie i zaciekawiła poprzez lekturę "Judaszowego dziecka". Teraz już nie musiała się zbytnio afiszować (i właściwie tego nie robiła, bo nowa książka przeszła przez rynek prawie bez echa) - od razu sięgnąłem po jej nową pozycję. Liczyłem na dobry kryminał, z wieloma zawiłościami fabuły i ciekawymi bohaterami. Dostałem to wszystko i wiele więcej.
Carol O'Connell jest amerykańską autorką powieści kryminalnych w dosyć ogólnym znaczeniu. Najczęściej tworzy w klasycznym stylu, jednak od czasu do czasu sięga po konstrukcje charakterystyczne dla innych gatunków: thrilleru, powieści przygodowej czy psychologicznej. Na swoim koncie ma już kilkanaście powieści, ale w Polsce została wydana do tej pory jedynie połowa z nich. Swego czasu parała się również malarstwem, ale jak największą popularność zyskała właśnie jako pisarz.
Kathy Mallory, młoda pani sierżant, angażuje się w rozwiązanie zagadki śmierci pewnego emerytowanego...

Kurebayashi | 2014-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2014

W ocenie książki wahałam się między "może być" a "przeciętna". Ostatecznie dałam 5 gwiazdek tylko i wyłącznie za postać głównej bohaterki. Mallory owszem momentami irytowała, czasem była trochę przerysowana, ale nieustannie mnie intrygowała. Wyrazista, nieustępliwa postać, niezwykle charakterna, przyciągała uwagę przez całą powieść. Bo sama fabuła zapowiadała się ciekawie, ale autorka za mocno pokomplikowała sprawę. Nie do końca jestem przekonana do motywów jakie kierowały poszczególnymi bohaterami, miałam wrażenie, że bohaterowie tak manipulowali sobą nawzajem, że wszyscy się pogubili.
Dziwne było, że postać Rikera, który wydawał się dość ważny dla Mallory, jakoś zniknął w połowie powieści, brakowało mi tego głosu rozsądku...

Menekse | 2016-02-01

Oj, ciężko się to czytało, ciężko. Ciekawy pomysł, ale wykonanie tragiczne. Za dużo bohaterów, mało wyraziści, właściwie niczym się nie wyróżniający, brak akcji, często bohaterowie wiedzą coś, o czym wiedzieć nie mają prawa, główna bohaterka - Mallory - mało sympatyczna. A wszystko to rozciągnięte na pięciuset stronach... Dopracowany jest tylko początek i koniec książki, tak że dobre wrażenie umiejętne zachowane. Wszystko zaś co pomiędzy... Mam wrażenie, że pisarka pogubiła się w tym, co chce przekazać. Niby o coś w tej książce chodzi, ale o co dokładnie?

nina19 | 2016-02-25

Kiedy 20 lat temu przeczytałam "Wyrocznię", wiedziałam, że chcę poznać pozostałe książki Carol O'Connell. "Trzy kubki" są dla mnie znakomite - mroczne, intrygujące, nieoczywiste. Przywiązałam się do Kathy Mallory i bardzo czuję się rozczarowana, że wydawnictwo Prószyński nie zdecydowało się na kontynuować serii. Choć niewykluczone, że książki Carol O'Connell poza mną nie podobają się nikomu i wydanie kolejnych tomów z Kathy Mallory byłoby dla Prószyńskiego finansowym samobójstwem:-)

kolokwialna | 2014-12-01
Na półkach: POSIADAM, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2014

Czytanie tej książki szło mi bardzo opornie. Być może wynika to z mojej niechęci do thrillerów, wg mnie fabuła i dialogi były zbyt "rozciągnięte". Jednak daję 5/10 gwiazdek, ponieważ zainspirowała mnie sama koncepcja, a akcja w niektórych momentach (fakt, niewielu) potrafiła mnie zaintrygować. Uroku całej książce dodaje główna bohaterka -jej charakter zdecydowanie sprostał moim oczekiwaniom, gdyż jest to mój ulubiony typ postaci.

Dagmara | 2011-10-19
Przeczytana: 2010 rok

Jakoś topornie mi się to czytało. Choć intryga świetna, ale coś w sposobie opowiadania tej historii nie do końca mi leżało

Pna_Dsz | 2015-10-19

Kiedy znalazłam ją na półce w księgarni pomyślałam, że musi być świetna. Okazała się po prostu przeciętna. Czyta się dobrze. Jednak jest bardzo przewidywalna.

Elżbieta | 2015-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Dawno tak się nie namęczyłam, żeby skończyć kryminał(?)

Claudia | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 lipca 2014

Ciekawa, choć nie wciągnęła mnie :)