świat urojony

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Uznany przez krytyków i popularny zespół pisarski dostarcza nam kolejny po Amnezji i W transie tom z serii o doktorze Zaku. Tym razem mamy historię paranoika oskarżonego o zabicie żony. Od początku pojawia się pytanie, czy mężczyzna rzeczywiście jest chory, czy też wspaniale udaje, starając się uniknąć kary za morderstwo?Peter Zak, neuropsycholog sądowy, pracujący w prestiżowym Instytucie Psychiatrycznym Pearce a w Bostonie i często występujący jako biegły świadek obrony regularnie zeznaje w sprawach o zabójstwo. Ustala, czy oskarżony dostrzega różnicę między dobrem i złem lub bada wiarygodność wspomnień świadka. W świecie urojonym przyjaciel prawnik prosi Zaka o przyjazd do pewnego domu, który okazuje się miejscem zbrodni właściciel domu, Nick Babikian znajduje żonę brutalnie zamordowaną i utopioną w basenie za posesją. Prawnik prosi Zaka o ocenę stanu psychicznego Nicka, który staje się głównym podejrzanym.Babikian jest geniuszem, który zarobił miliony na produkcji gier komputerowych, a równocześnie paranoikiem. Twierdzi, że w chwili, gdy ginęła jego żona, pracował w suterenie, gdzie ma gabinet.Nie przyznaje się do winy, nie ma wszakże żadnych dowodów na potwierdzenie swej niewinności, choć Zakowi wydaje się, iż mężczyzna mówi prawdę. Nick sugeruje na przykład, że podejrzewał żonę o romans.W powieści, oprócz wątku kryminalnego, pojawia się też silny wątek psychologiczny, bowiem Peter Zak pod wpływem kontaktów z Babikianem sam doświadcza ataków paranoi. W miarę upływu czasu rośnie w nim pewność, że zabójca jego własnej żony, Kate człowiek, który powinien w tej chwili siedzieć w więzieniu w jakiś sposób prześladuje go zarówno w domu, jak i w pracy. Nękana jest również Annie, przyjaciółka Petera.Kto zabił Lisę Babikian? I czy doktor Zak zdoła oddzielić fikcję od faktów? Odpowiedź znajduje się na stronach tej mrożącej krew w żyłach, doskonałej trzeciej części mistrzowskiej serii.

denudatio_pulpae | 2014-09-19
Przeczytana: wrzesień 2009

Ostatnia i jak dla mnie najlepsza z serii książek o neuropsychologu sądowym doktorze Peterze Zaku.
Książka jest przyjemna w czytaniu, nie ma ani za dużo ani za mało psychologii i elementów prowadzonego śledztwa. Zakończenie może nie zaskakujące, ale przyzwoicie pomyślane.
Nadaje się do poczytania w długie jesienno-zimowe wieczory :)

pawba | 2012-02-02
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 06 lutego 2012

Bardzo dobry kryminał.

Malina2707 | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Trzyma w napięciu do samego końca. Dałam się ponieść tej zagmatwanej historii. Co kilka rozdziałów typowałam kogoś innego na zabójcę. Meandry ludzkiego umysłu naprawdę potrafią zaskakiwać i przerażać. Plus sporo psychologicznej wiedzy. Dobry kryminał na jesienne wieczory:]

| 2012-03-13

Alternatywa dla fanów J.Kellerman'a. Zabójstwo, mnóstwo osób do przesłuchania i kilkoro mniej lub bardziej podejrzanych. Z tą różnicą, że zamiast kellermanowskiego psychologa-detektywa mamy tu neuropsychologa sądowego. Bohater prowadzi prywatne śledztwo, co skutkuje wyzwoleniem paranoi - tytułowego świata urojonego.

autopsymybody | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012, Najlepsze.
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Bardzo dobry kryminał, wciągnął mnie od pierwszej strony,
niesamowite zwroty akcji, ciekawe śledztwo.

Edyta | 2016-04-17
Przeczytana: styczeń 2016