Strażnicy bezprawia

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Amber
The guards
powieść,

Jack Taylor wyleciał z Garda Siochána (irlandzkiej policji) nie za pijaństwo, które zamknęło przed nim prawie wszystkie puby w rodzinnym Galway, ale za zbyt impulsywne potraktowanie aroganckiego polityka. Od tego momentu koi swoje rozgoryczenie kolejnymi kuflami piwa i kawą wzmocnioną whisky (a właściwie whisky nieco rozcieńczoną kawą) w pubie Grogan's, jedynym, do którego jeszcze go wpuszczają, i zajmuje się dorywczo poszukiwaniem rzeczy i ludzi. Ale piękna kobieta chce zlecić Taylorowi niezwykłe zadanie. Jack przyjmuje je, nie zdając sobie sprawy, z czym i z kim będzie musiał się zmierzyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2009.

PMat | 2012-11-29
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: październik 2012
Karaś | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

W tej powieści nie ma ani jednego niepotrzebnego zdania. Żadnych rozwlekłych opisów, prawie same dialogi, krótkie rozdziały - niektóre nawet na pół strony. Świat widziany z perspektywy alkoholika, który kontaktuje tylko między jedną a drugą flaszką, który wytrzymując kilka dni na odwyku po raz kolejny wpada w ciąg, a ten ciąg niszczy mu życie, zabiera przyjaciół, zabiera wszystko. Narracja pierwszoosobowa, prowadzona przez tego człowieka, jest oszczędna, tak jakby opowiadającemu było wszystko jedno - nie ma nic do stracenia, może napisać wszystko, może zrobić wszystko i jedną z takich prac jest sprawa domniemanego zabójstwa nastolatki. Ten człowiek, Taylor, sam nie wie co robi poza tym, że pije. I czyta. Czytał. Kiedyś czytał. Bo teraz przecież pije. A towarzyszą mu obłędni ludzie. Bez hamulców.

Tu nie ma

chamstwa
wulgaryzmów
warknięć
odwarknięć

W formie niemalże poematu.

Andrew Vysotsky | 2010-12-08
Przeczytana: 21 września 2010

Niejako przypadkiem sięgnąłem po Strażników bezprawia (The Guards). Autorem tej powieści jest Ken Bruen; król irlandzkiego kryminału noir, jak mówią o nim krytycy.

Strażnicy bezprawia są mrocznym, bardzo mrocznym kryminałem. Mrocznym nie przez niezwykłe okrucieństwo i napięcie rodem z horroru, jak w choćby w świetnej powieści Cienka mroczna linia Hoag Tami, ale mrocznym

umysłem otępiałym od alkoholu

bezcelowością istnienia

bezsilnością

brakiem wiary

i zawiedzionymi uczuciami.

Fabuła nie jest specjalnie błyskotliwa, bo wcale nie musi. Akcja nie jest szybka i porywająca jak w amerykańskim bestsellerze a napięcia, przynajmniej w zwykłym rozumieniu tego słowa, prawie wcale się nie czuje. I dzięki Bogu. Bo ta powieść jest

inna

zaskakująca

odkrywcza.

Nie będę się rozpisywał na temat fabuły, bo choć interesująca, nie jest wcale tym, co w Strażnikach najlepsze. To historia, która może się zdarzyć zawsze i wszędzie, która zdarza się i dziś. On – mocno podupadły bohater,...

Alfalfa | 2015-08-27

Pierwsza powieść z cyklu o Jacku Taylorze, upadłym gliniarzu, pijaku intelektualiście i prawym człowieku. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w Polsce nie przetłumaczono pozostałych powieści z cyklu Jack Taylor, a jest ich, jak do tej pory, jedenaście. Ken Bruen jest tam bestsellerowym pisarzem. Kultura irlandzka w Polsce jest nadal mało znana i propagowana, pomimo tak dużej emigracji Polaków. Cykl ten, oprócz ciekawych historii kryminalnych, przemyca wiele faktów z historii, kultury i obyczajowości Irlandii, opisuje miasto Galway, mówi o nadużyciach zakonu sióstr Magdalenek, wspomina klasyczny dramat irlandzki Johna Millingtona Synge'a - "Deirdre of the Sorrows".
Mała dygresja: jakieś dwa, trzy lata temu, mogłam pocieszyć się serialem, nakręconym na postawie powieści Kena Bruena, pierwszych pięć długometrażowych odcinków pokazał kanał Ale Kino i chwała mu za to. Genialny Iain Glen, zabawny Kilian Scott, niezła Nora Jane Noone.

Małgorzata | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Przeczytałam tą książkę z niekłamaną ciekawością i przyjemnością. W bardzo realny sposób przedstawiła ona kruchość ludzkiego życia, moc nadziei, która tkwi nawet w na pozór "twardych" ludziach, miłość, lojalność, oddanie oraz wplecione w to wszystko sidło alkoholu - wróg, z którym walczyć trzeba do samej śmierci.

sabja | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Jak ja tęskniłam za kryminałem w stylu noir. Główny bohater jest eks policjantem po przejściach, pijącym na umór na pozór wulgarnym miłośnikiem książek. Pokochałam go od razu ;) Inteligentne, zabawne dialogi, powolna akcja, tysiące rozterek bohatera i jego egzystencjalnych rozmyślań. Czego chcieć więcej? Po prostu kawał dobrego kryminału w starym stylu.

smoky | 2012-12-18

Po przeczytaniu Londyńskiego bulwaru, musiałam sięgnąć po kolejną pozycję Bruena. Nie zawiodłam się. Po raz drugi przywitała mnie ciekawa i wciągająca fabuła. fakt nie jest to typowy kryminał ale jest to książka inna, zaskakująca i po raz kolejny z dobrze wykreowanym bohaterem jakim jest Jack Taylor.

tasiemiec | 2014-09-01

Siegnalem po ta ksiazke po obejrzeniu filmu Blitz, w ktorym bardzo spodobalo mi sie pomyslowe zakonczenie. Pomyslalem, ze warto sprawdzic co jescze autor ma w zanadrzu. Napisze wprost, ze troche sie rozczarowalem. Generalnie jest to pozycja, ktora czyta sie latwo, szybko i przyjemnie. Problem polega na tym, ze oprocz glownego bohatera autor nie przywiazal wagi do postaci pobocznych, przez co, gdy cos sie z nimi dzieje, nie odczuwamy absolutnie nic. To tylko imiona, nic wiecej dla mnie nie znaczyly. Przez co zakonczenie, planowane jako zaskakujace bylo dla mnie nijakie. To raczej pierwsza i ostatnia powiesc tego pana, przeczytana przeze mnie.

| 2012-09-22
Przeczytana: 22 września 2012

Pewnie bardzo szybko zapomnę o tej książce. Nie jest to według mnie kryminał jak głosi opis producenta. Bardziej coś w stylu "miesiąc z życia alkoholika". Zaczyna się wszystko ładnie i pięknie. Fajna intryga, inteligentne i przede wszystkim dowcipne dialogi, jednak im dalej tym książka jest smutniejsza i bardziej przewidywalna. Autor nie skupia się na sprawie, jaką ma rozwiązać Jack Taylor, ale na jego życiu osobistym i walce z piciem, która według mnie nie jest zbyt przekonywująca, tak jak cała książka.

Sherlocked | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Książka pełna zwyrodnień i wzruszeń, prawdziwa i bezlitosna. Przechodzi jak huragan, szybko, z niewiarygodną siłą i pozostawia emocjonalnie poturbowanym.