Necronomicon czyli Księga zmarłego prawa

Tłumaczenie: Krzysztof Azarewicz
Seria: Z Biblioteki Miesięcznika "Wiedza Tajemna"
Wydawnictwo: Fox Publishing
Necronomicon
okultyzm, ezoteryka, magia, czary, demony
Indecent

NECRONOMICON czyli księga umarłego prawa. Podłoże, z którego wyrasta ta książka, może rodzić pomioty idei sytuujące się niczym klifoty po mrocznej stronie Drzewa Życia.

Charyzmatyczna | 2014-08-02

Pozwoliwszy sobie na lekturę tej książki, miałam okazję rozwinąć jedną z winorośli na jaką natrafiłam wbijając swoje oczy w książki Lovecrafta.

Jak wiadomo kult Cthulhu czy samych przedwiecznych nie jednego czytelnika zaintrygował i kusił do zapoznawania się z innymi tworami H.P.Lovecrafta. Sam Lovecraft posunął się o krok dalej przyczyniając się do ujrzenia światła dziennego - Właśnie przez tę książkę, która w zwykłych środowiskach może wzbudzić wiele kontrowersji.

W przypadku ezoteryków, młodych(i nie tylko) okultystów, książka ta może okazać się świetnym podłożem - sprzyjającym rozwojowi, tworom własnym w zakresie inkantacji czy też ogólnemu poszerzaniu wiedzy przez każdego adepta jak i jego sposobu spoglądania na otoczenie.

Przykładem są inkantacje zawarte w owej książce - które pozornie stanowiące bełkot szaleńca - Z drugiej strony poprzez swoją konstrukcję, schemat oraz różnorodne motywy w nich zawarte - Mogą wiele dać czytelnikowi rozpatrującemu Necronomicon od strony...

Karo | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014

"Może być", ponieważ spodziewałam się czegoś zupełnie innego, a zamiast tego spotkałam się z masą (dla mnie zbędnych lub nadto niezrozumiałych) informacji. Czy warto sięgnąć po lekturę? Ależ oczywiście, że warto.

Dla jednych to mini przewodnik i poradnik dotyczący czarnej magii, drugich zbiór informacji stanowiących logiczną i spójność całość, kolejnych - coś innego do przeczytania pomiędzy śniadaniem a obiadem, dla innych - troll na najwyższym poziomie, czyli ostra jazda bez trzymanki.

"Prawdą jest, że na ziemi jest wiele przerażających i bluźnierczych rzeczy. Tak, nie tylko na ziemi, ale i poza nią." -- o.

Tę książkę polecił mi mój chłopak. Miała być super, świetna i w ogóle...Już nigdy go w tych sprawach nie posłucham..
Jeśli chodzi o jej historie- oryginał został napisany przez Araba Abdula jakiegoś tam, który przemierzał pustynie w poszukiwaniu Babilonu, a odkrył jakieś tam starożytne wymiary z przedwiecznymi bogami, o których pojęcia nigdy nie miałam. Te oryginały zaginęły. Ktoś je znowu przetłumaczył, ale i one szczęścia nie miały. Podobno podczas II wojny światowej hitlerowcy ( alchemicy ) skradli, bo myśleli, że znajdą w tym coś ciekawego. I tak tłumaczenia tego Necromiconu ginęły jeszcze przez parę lat, aż w końcu doczekały się naszych czasów kto nikt nie był zainteresowany ich kradzieżą.:P
A jeśli chodzi samą księgę, hm...
Jak dla mnie są to niestworzone opowiastki szalonego człowieka.
Najpierw karze odprawiać jakieś nierealne rytuały, potem jak zrobić coś z niczego,żeby odprawiać kolejne rytuały, następnie opowiada chwilę o swojej wyprawie, o mitycznych, przedwiecznych...

LuPo12 | 2013-08-04
Przeczytana: lipiec 2013

Książka której należy się nagroda w kategorii "Najlepszy trolling ostatnich lat" gdyż wciąż można spotkać ludzi którzy wierzą w to że jest to pradawna księga czarnej magii i takich tam, podczas gdy to słynny H.P. Lovecraft stworzył ją do pobudzenia fantazji czytelnika.
Czy "Necronomicon" jest dobrą książką? Na pewno jest w jakiś sposób intrygujący, głównie ze względu na opisywanie treść i przypisywanie go słynnemu Abdulowi El Hazzaredowi. Nie powiem że na początku kiedy czytałem rozdział poświęcony Wielkim Przedwiecznym to byłem łasy na kolejne kartki, lecz mój entuzjazm gasł z każdą kolejną stroną.
Następne rozdziały poświęcone są opisom rytuałów i czarnoksięskich zaklęć, co trzeba przyznać dosyć szybko przestaje być ciekawe, a zaczyna się robić nużące.
W ostatecznej ocenie książka jest do przerzucenia, ewentualnie do postawienia na półce jeśli jest się kolekcjonerem, jednak nic więcej.

borowapokoju | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Nieco mnie ta książka zawiodła. Z jednej strony faktycznie opisano w niej ciekawostki odnośnie przedwiecznych i innych potworków z mitologii Lovecrafta, ale z drugiej strony zbyt dużo tam opisów tajemnych obrzędów, przez co jest to raczej poradnik "jak wywołać swojego własnego cthulhu". Wielkim plusem są ilustracje, które nadają książce charakter rzeczywistości.

wakahisa | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lovecraft to prawdziwy troll swoich czasów. Trzeba mieć naprawdę niesamowitą wyobraźnię i być obeznanym w takich rzeczach jak kosmos czy nawet rośliny, aby napisać coś takiego. Rytuały są opisane w taki sposób, że nie rażą swoją śmiesznością. Kiedy czytam książki fantasy, w których jest opisany jakiś obrzęd to niekiedy jest to tak przeholowane, że wydaje się to niedorzeczne i śmieszne. Tutaj wprost przeciwnie. Jest to napisane tak realnie i sensownie, że aż wywołuje to we mnie niepokój. Pomimo, że mogłabym według wskazówek z książki przywołać jakiegoś demona, ot tak "dla beki", nigdy tego nie zrobię. Ale to właśnie mistrzowskie operowanie słowem Lovecrafta nadaje temu taki, a nie inny klimat.
Ciekawy jest ustęp, który sporo wyjaśnia. Mówi właśnie, że Abdul to alter ego Lovecrafta, oraz przytacza jak Necronomicon wpływa na wyobraźnię ludzi, którzy pomimo zapewnień samego Lovecrafta, że książka to jego wymysł i żart - starają się na siłę udowodnić autentyczność istnienia szalonego...

Książka sama w sobie absolutnie nie spełniła moich oczekiwań. Plusem natomiast są dodatkowe rozdziały na temat historii powstania Necronomiconu oraz hipotetycznych miejsc przechowywania jego egzemplarzy. Generalnie rzecz biorąc - osobom nie zainteresowanym tematyką i historią tej księgi zdecydowanie odradzam jej kupno. Lepiej przeznacznie te 20/25 złotych na coś lepszego i bardziej pożytecznego.

dzielins42 | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn!

Kamil | 2018-08-15

\,,/, (o.o) ,\,,,/

A tak na serio, to kaszana. Taka ciekawostka tylko na półce. I nic więcej.

Perlowski | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Przy pisaniu tego tworu musiały zostać spożyte duże ilości odlotowego miodu.