Filozofia w buduarze

Tłumaczenie: Marian Skrzypek
Wydawnictwo: Szumacher
La phiolosophie dans le boudoir. Ouvrage postume de l'auter de Justine
83-86168-25-0
filozofia
klara

Inne wydania

Obok 120 dni Sodomy jest ona najlepszą i najpełniejszą prezentacją filozofii libertynizmu, której wyznawcą i głosicielem był de Sade. W warstwie etycznej książka stanowi prawdziwy libertyński podręcznik wychowania seksualnego w duchu absolutnego immoralizmu. Klasyczna forma dialogu filozoficznego - czyni ją atrakcyjną w odbiorze.

Hubert Lewiński | 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Jedno z lepszych porno ery pre-Brazzers. Co my tu mamy? Gay, Les, Anal, Gangbang, BDSM, Blowjob, Handjob, Hiszpana i inne, wtedy jeszcze nie nazwane techniki. Ciekawe podejście do wolności seksualnej. Jednak to nie wszystko, pod przykrywką porno-spotkania Markiz słowami mistrza Dolmance przekazuje klucz idei libertyńskich - umiłowanie wolności pojmowanej w ekstremalny sposób, ateizm, hedonizm, podążanie za instynktami. Literatura o tyle ciekawa, że pomimo jej sprośności daje dużo do myślenia nad tym, czym naprawdę jest szczęście. Przeciwnie do dzisiejszych shock-performance'ów, które skupiają się tylko na zaskoczeniu i oburzeniu widza/czytelnika - bez niesienia jakiejkolwiek treści.

tom_blake | 2014-07-03

Moje wydanie to dwie malutkie czerwone książeczki (8,5x6cm) i dorastałem ze świadomością, że są to dwie najbardziej plugawe rzeczy jakie trzymałem w dłoni. Miałem wtedy 15 lat i na fali renesansu popularności de Sade'a, związanej z premierami filmów poświęconych jego życiu i twórczości (jak Quills z genialnym Geoffreyem Rushem), zacząłem interesować się tą literaturą. Pomogła mi w tym moja nauczycielka od matematyki, która rzeczone dwie książeczki pożyczyła mi. Niewiele pamiętam z lekcji, ale "filozofia w buduarze" dobrze utkwiła w mojej pamięci. Wczoraj znalazłem to pamiętne wydanie w antykwariacie i zapłaciłem całe 4,80 by móc przenieść się do przeszłości. I nawet jeżeli już mnie nie szokuje, to wolę taką filozofię niż pseudo porno o 50 twarzach Greya.

iloveharibo | 2012-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Pierwszy tytuł Markiza de Sade po jaki sięgnęłam i zdecydowanie nie ostatni. Bardzo dobre porno okraszone filozofią - czy szokujące? może 20 lat temu ale na pewno nie teraz.

Sylwia Binkowicz | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014

Muszę przyznać, że książka podobała mi się od strony czysto konstrukcyjnej. Dobrze wypracowany wyraźny podział na część pikantną-opisową i tą czysto filozoficzną. Mimo to jednak nie sięgnęłabym po ten tytuł po raz drugi. Książka zbyt "ginekologiczna" i choć nie tyle szokująca w dzisiejszych czasach to jednak w pewien sposób dla mnie obrzydliwie śmieszna. Jednocześnie ani razu na twarzy nie pojawił mi się uśmiech. Mimo wszystko było to moje pierwsze spotkanie z de Sade, więc nie żałuję, że na nie poszłam.

Jagoda | 2014-03-31

Nie żebym chciała wypróbować erotyczne konstelacje w jakich układali się bohaterowie, ale gdzieś (może we wstępie bądź posłowiu wydania, które czytałam) wyczytałam, że niektóre z opisywanych układów są fizycznie niemożliwe. A poza tym nieodmiennie nudzi mnie coś, co szokuje na siłę. Czytając zaś de Sade'a nieodmiennie odnoszę wrażenie, że nie tyle markiz podniecał się tym, co pisze, co raczej tym, jaką to burzę wywoła.

Crematoria | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Liczyłam na więcej.
Filozoficznie całkiem ciekawa, orgia miejscami przynudza.

Julia Zagórska | 2011-05-24
Na półkach: Na regale, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Zdecydowanie jeden z najlepszych utworów erotycznych, po jakie sięgnęłam - połączenie filozofii z seksem wyszło drogiemu Donatienowi wręcz perfekcyjnie.
Moja skromna osoba doczytała właśnie drugi tom po dłuuugiej przerwie od pierwszego i chyba zrobi sobie powtórkę ;]

Vivianne | 2013-07-06

Porno w oldschoolowym wydaniu.

dwarqwe | 2011-06-09

Bardzo oryginalna pozycja oraz nawet dobrze i interesująco napisana. Czytałem to jeszcze w liceum, opisy i filozofia zrobiły na mnie wrażenie. Chwilami śmieszna!

PandaBear | 2011-02-06

Dzięki Bogu, że w naszych czasach można się ruchać bez pseudofilozoficznej napinki. Momentami śmieszna książeczka.