Dzieje kanibalizmu

Eat Thy Neighbour. A History of Cannibalism
kanibalizm
popularnonaukowa
awitu

"Największe tabu wszech czasów W 2001 roku Armin Meiwes zwany Kanibalem z Rotenburga zamordował poznanego przez internet inżyniera. Przez kolejne miesiące zjadał jego ciało kawałek po kawałku? Na patelni w mieszkaniu zbrodniarza Eda Geina znaleziono ludzkie serce. Szekspirowski Tytus Andronikus zajadał się posiłkiem przygotowanym z krwi i kości zamordowanych barbarzyńców. Jak to możliwe, że...

"Największe tabu wszech czasów
W 2001 roku Armin Meiwes zwany Kanibalem z Rotenburga zamordował poznanego przez internet inżyniera. Przez kolejne miesiące zjadał jego ciało kawałek po kawałku? Na patelni w mieszkaniu zbrodniarza Eda Geina znaleziono ludzkie serce. Szekspirowski Tytus Andronikus zajadał się posiłkiem przygotowanym z krwi i kości zamordowanych barbarzyńców. Jak to możliwe, że człowiek jest w stanie traktować drugą osobę jako pokarm?!
Motyw ludożerstwa pojawia się w wielu mitach i legendach. Nawet w literaturze dla dzieci nie brak obmierzłych kreatur żywiących się ludzkim mięsem. Kanibalizm ? jedno z najstarszych i najgłębiej zakorzenionych tabu ludzkości ? nie przestaje fascynować. Napisana z polotem książka odsłania kulturowe znaczenie tego procederu od najwcześniejszych znanych przypadków po XXI wiek. Autorzy wnikliwie przyglądają się osobom, które popadły w niesławę z racji swych skłonności. Fascynująca lektura dla czytelników o mocnych nerwach!"

Niben | 2011-06-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Świetna książka! Nie jest to żaden naukowy bełkot, ale zbiór wielu postaci - kanibali, których losy zostały bardzo dobrze opisane ( w opowieściach tych nie zabrakło nawet humoru). Tę książkę się pochłania :)

No, to jest gratka dla czytelników o mocnych nerwach! Moja mama po przeczytaniu tej pozycji przez trzy dni z rzędu śniła o nodze w zamrażarce. Pożyteczna rzecz na rynku, bo książek poruszających tematy tabu jest niezwykle skąpo...

Bartłomiej | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Tytuł jest mocno mylący - historyczne i kulturowe ujęcie tematu zajmuje w tej pozycji 50 stron.Reszta tej 200 stronnicowej książki to sylwetki seryjnych zabójców parających się przy okazji konsumowaniem ludzkiego mięsa.
Pierwsza część jeszcze jest interesująca, aczkolwiek potraktowana mocno ogólnikowo.W drugiej,czytelnik interesujący się tematem kanibalizmu,seryjnych zabójców i innych zwyrodnialców, nie znajdzie nic interesującego ani nowego.

Jeżeli coś ci mówią takie nazwiska jak Sweeney Todd, Albert Fish, Ed Gein, Andriej Czikatiło,Jeffrey Dahmer czy Issei Sagawa to po 50 stronach możesz sobie odpuścić lekturę.

Jeżeli wyżej wymienione osoby nic ci nie mówią i masz w miarę mocny żołądek - dodaj sobie do mojej oceny 2 gwiazdki i zapraszam do lektury:)
Smacznego.

Monika | 2010-12-19
Przeczytana: listopad 2009

Niezwykle ciekawa. Dogłębnie pokazane zostały postacie kanibalów. Ich czyny sprawiały, że ciarki przechodziły mi po plecach. Jeżeli patrzeć na to pod takim kątem, to dorównuje niejednemu najlepszemu horrorowi. Tyle że wszystko, co zostało w niej opisane, działo się naprawdę. No cóż, potwierdzenie, że najlepsze scenariusze pisze życie i historia.

nellanna | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Książka, powiedziałabym "egzotyczna", ze względu na bulwersującą tematykę. Samo zjawisko, kulturowe i socjologiczne, badane na przestrzeni wieków; właściwie towarzyszące ludzkości, wstydliwie, od zarania, jeszcze mnie zainteresowało.Ale druga część, opisująca dewiantów, którzy uprawiali kanibalizm, bo byli chorzy lub wynaturzeni, ...cóż... decyzję pozostawiam czytelnikom.

| 2010-08-14
Na półkach: historia, Przeczytane, Posiadam

Bardzo oryginalna książka, przyznam się szczerze, że przeczytałem ją w kilka godzin. Zawarte w niej jest kilka bardzo interesujących historii najważniejszych przypadków kanibalizmu na świecie.

Nefariel | 2012-08-03

Świetnie napisana książka, bardzo lekkim językiem poruszająca zupełnie nielekkie tematy - dzięki niemu nawet wrażliwa osoba może przeczytać tę książkę. Zdarzały się wprawdzie błędy w rodzaju mylenia pederasty z homoseksualistą, ale poza tym jak najbardziej super.

skumperlak | 2011-08-02

Dla wszystkich lubiących zgłębiać ekstrema ludzkiej natury.Wciągająca i zniesmaczająca. (jak dobrze, że nie jem mięsa :P)

pizmak | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Ciekawa książka, szybko się czyta. Opisuje kilkanaście historii osób które zajmowało się zabijaniem i zjadaniem bliźnich.

Jagoda | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

W sumie nudne. Omówiony na początku książki kanibalizm w folklorze, w zamierzchłej historii, kanibalizm religijny czy wynikający z okoliczności takich jak wojna czy klęska głodu potraktowany został bardzo powierzchownie, choć tematyce omówionej w każdym z tych rozdziałów można by poświęcić osobną książkę.
Druga, znacznie obszerniejsza część publikacji to sylwetki słynnych kanibali - od XIII w. po czasy współczesne. Tych ostatnich zdecydowani więcej. Szkoda tylko, że autorzy nie są psychiatrami, psychologami czy choćby kryminologami tylko historykami. Przez to omawianym sylwetkom brak "głębi", brak dokładniejszej analizy ich specyficznych zainteresowań kulinarnych. Przez to odnieść można wrażenie, że pod pozorem pracy naukowej autorzy chcieli po prostu przedstawić sylwetki bardziej lub mnij znanych kanibali, w tym kilku, takich, którzy już doczekali się swoich literackich i filmowych wcieleń.
Kolejnym mankamentem "Dziejów kanibalizmu" jest język, jakim książka została napisana....