Wolny wybór

Okładka książki Wolny wybór
Milton FriedmanRose Friedman Wydawnictwo: Aspekt nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Free to choose
Wydawnictwo:
Aspekt
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392269762
Tłumacz:
Jacek Kwaśniewski, Ireneusz Jakubczak
Tagi:
stosunki społeczne władza
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
232 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
110
13

Na półkach: ,

Milton Friedman to żyd urodzony w Nowym Jorku w 1912 roku. Swoją żonę poznaje na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie w przyszłości stanie się jednym z najsłynniejszych ekonomistów tej uczelni. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 1976 roku za dokonania zakresie analizy konsumpcji, historii i teorii monetarnej oraz za pokazanie złożoności polityki stabilizacji.

Książka popularyzuje wolny rynek, jest napisana prostym językiem, dość łatwo przyswajalnym dla laika. W książce znajdziemy oczywiście dwie flagowe argumentacje Friedmana: cztery sposoby wydawania pieniędzy oraz słynną historię o ołówku (która, jak się dopiero z tej książki dowiedziałem, jest tak naprawdę autorstwa Leonarda Reada). Niewtajemniczonym zdradzę, że chodzi o tezę, według której nikt na całym świecie nie potrafiłby sam wyprodukować ołówka. Dlaczego? Jeśli się nie domyślacie, to zapraszam do lektury książki.

„Wolny wybór” nie jest w żadnym razie niczym w rodzaju biblii dla wolnościowców z dwóch powodów. Po pierwsze: jako, że jest to książka popularyzatorska, nie ma w niej miejsca na dogłębne zbadanie tematu ani na omówienie wszystkich technicznych niuansów. Są za to podstawowe mechanizmy ekonomiczne przedstawione w kontekście politycznej historii Stanów Zjednoczonych. Autorzy przedstawiają działania rządu, pokazują ich skutki i proponują swoje, alternatywne rozwiązania.

Drugi powód, dla którego „Wolny wybór” nie może być uznany za wolnorynkową biblię jest taki, że duża część zwolenników liberalizmu gospodarczego w ogóle nie uznaje tzw. szkoły chicagowskiej jako nurt wolnościowy. Przedstawiciele szkoły austriackiej (chyba najpopularniejszej w tych kręgach) akceptują rozwiązania proponowane przez Friedmana jedynie jako kroki pośrednie, które można ewentualnie zastosować ze względu na zbyt niemożliwość bezpośredniego spełnienia postulatów własnego nurtu. Wiecie, chodzi o brak społecznej akceptacji dla działań, które za bardzo odsuwają rząd od życia obywateli, a tak można się przynajmniej łudzić, że jeżeli ludzie zasmakują w rozwiązaniach kapitalistycznych, to będą chcieli więcej. A jeśli nie, to rozwiązania te są i tak lepsze od stanu obecnego.

Największą kontrowersją, jaką Milton budzi wśród austriaków, jest jego monetaryzm – teoria, według której jest możliwe, a nawet celowe, kontrolowanie podaży pieniądza w obiegu. Mówiąc prościej: nie wracajmy do standardu złota, cieszmy się naszym papierowym pieniądzem i dodrukowujmy go tyle, ile trzeba, według określonego algorytmu. Problem z takim rozwiązaniem leży w tym, że musimy założyć, że ktokolwiek będzie kontrolował ilość pieniądza w obiegu, będzie uczciwy, niezłomny i niepodatny na niczyje wpływy. Jest to teoretycznie możliwe, ale moim zdaniem bardzo naiwne. No ale co ja tam wiem, sami wyróbcie sobie zdanie.

Jeśli kogokolwiek szkoła chicagowska interesuje, czy to ze względu na faktyczne zainteresowanie ideą, czy ze względu na chęć przynajmniej pobieżnego poznania wszystkich nurtów, ta książka będzie idealna na początek. Sami ocenicie, czy chcecie się dalej zagłębiać w ten nurt, czy go porzucić. Austriacy mają naturalnie swoje własne książki wprowadzające w świat ekonomii. Do książki dołączone są dwie płyty zawierające serial „Wolny wybór„, który jest pierwowzorem dla książki. Fajnym dodatkiem jest też załączony pod koniec książki program amerykańskiej Partii Socjalistycznej z 1928 roku, który zawiera między innymi postulaty takie, jak nacjonalizacja bogactw naturalnych, program antypowodziowy, pomoc bezrobotnym, system ubezpieczeń społecznych, wzrost opodatkowania wysokich dochodów itd. To tak dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest socjalizm.

Zapraszam na mojego świeżo założonego bloga: https://irydowyvujek.wordpress.com/

Milton Friedman to żyd urodzony w Nowym Jorku w 1912 roku. Swoją żonę poznaje na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie w przyszłości stanie się jednym z najsłynniejszych ekonomistów tej uczelni. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 1976 roku za dokonania zakresie analizy konsumpcji, historii i teorii monetarnej oraz za pokazanie złożoności polityki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    798
  • Przeczytane
    298
  • Posiadam
    102
  • Teraz czytam
    32
  • Ekonomia
    23
  • Ulubione
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Biznes
    3
  • 2018
    2
  • Historia
    2

Cytaty

Więcej
Milton Friedman Wolny wybór Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także