Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy

Okładka książki Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy Nassim Nicholas Taleb
Okładka książki Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Biznes horyzonty biznes, finanse
biznes, finanse
2013-08-29
2012-11-27
9788382020151
Olga Siara

W życiu warto być elastycznym i na bieżąco się rozwijać, trzeba być sobą i mieć możliwości ustawiania sobie życia i różnych sytuacji w sposób opcjonalny (mały wkład i ewentualna strata - duże, z reguły rzadkie zyski, które nam rekompensują tą strate)

Moim zdaniem Antykruchość Taleba jest najlepszą książką o ekonomii, jaka jest dostępna w Polsce. Nie faworyzuje jednej szkoły ekonomii, a logicznie opisuje wszystkie.

Biblia. Święta księga.

Biblia. Święta księga.

Czarny łabędź był lepszą książką ale ta też jest dobra. Polecam autora.

Czarny łabędź był lepszą książką ale ta też jest dobra. Polecam autora.

Bardzo ciekawi mnie straszna moda na tego Pana, gdzie w obu książkach, bodajże najsłynniejszych i najbardziej polecanych jak "Czarny Łabędź" i "Antykruchość", łączy idee ściągnięte z antyku, chwali się jakim jest geniuszem, i robi wycieczki osobiste do osób, które nie zgadzają się z jego wizją świata. Do tego baaaardzo często się powtarza.

Stwarza to z książki mieszankę dosyć wybuchową, gdzie dla mnie są momenty bardzo interesujące (jak np. ciekawostki/fakty z ogólnie pojętego świata antycznego/ekonomicznego jak i nie tylko, których jeszcze nie znałem) i momenty żenujące jak dosyć ciekawe przemyślenia autora brzmiące np. "większość bankierów to osoby bardzo "blee" bo zarabiają duże pieniądze kosztem społeczeństwa, ale ja zarobiłem duże pieniądze w tej samej branży i to jest ok, więc będę się tym często chwalił bo dzięki temu mogę pisać książki", lub "większość korporacji jest "blee" bo nie są antykruche, ale pewna korporacja z jabłkiem jest super BO PODOBNO sam właściciel układa układy scalone żeby wyglądały (sic!) ładnie" - cytatu lub dowodu, odniesienia w bibliografi jak najbardziej brak (oczywiście powyżej to moje uproszczenia, nie cytaty z książki). Nie wspominam tu już o jego pomysłach nt. medycyny, diety czy sportu ogólnie, bo uważam jest po prostu za szkodliwe, więc nie warte powtarzania.

Dlatego też, po przeczytaniu "Czarnego Łabędzia", książka ta wydawała mi się zupełnie zbyteczna i odradzam ją wszystkim. Jeśli jednak nie czytałeś nic tego autora możesz śmiało chwycić za "Antykruchość", pamiętając z tyłu głowy o weryfikacji i byciu krytycznym do przemyśleń autora przed wysławianiem go wniebogłosy i daniem złapać się na jego stylu samouwielbienia, gdzie jak widać na wiele osób podziałał :)

Stwarza to z książki mieszankę...

Bardzo dobra, choć niełatwa w odbiorze książka. Ciężko zgodzić się ze wszystkimi spostrzeżeniami autora, jednak lektura zmusza nas do zastanowienia się nad elementami otaczającego nas świata.

Kolejna przeczytana książka Nassima Taleba. Uwielbiam autora, a jego książki łatwo wciągają i czyta się je z łatwością.

Nie do końca wszystko git ale sporo.

Nie do końca wszystko git ale sporo.

ANTYKRUCHOŚĆ jest kontynuacją CZARNEGO ŁABĘDZIA, ale podejmuje temat z innej strony, poniekąd bardziej praktycznej. Idąc za myślą Taleba - dobrze by było być przynajmniej trochę ANTYKRUCHYM, czyli kimś, kogo wstrząsy wzmacniają... ktoś już kiedyś wymyślił takie słodko-gorzkie powiedzenie "co nas nie zabije, to wzmocni". Ja nie jestem aż taką entuzjastką tej teorii, ale faktycznie, dobrze by było być ANTYKRUCHYM.
Nassim Nicholas Taleb w znany sobie, filozoficzny sposób, próbuje zmienić myślenie czytelników z tego, w którym już rozpoznają CZARNE ŁABĘDZIE (po lekturze poprzedniej książki),na to, w którym CZARNE ŁABĘDZIE są pożądane... bo ich wzmacniają. Faktycznie, jest to (jak głosi okładka) dobra pozycja dla przedsiębiorców, biznesmenów - chociażby dlatego, że oswaja z porażką (chichot losu i całkiem niezły żart, który zaskakująco celnie trafia w tarczę rzeczywistości).
Musze przyznać, że lubię podczytywać sobie Taleba. Pisze w miły, przejrzysty sposób, choć czasem nie mogę się odpędzić od wrażenia, że tematy są potraktowane nieco tendencyjnie. Myślę, że w ANTYKRUCHOŚCI jest tego więcej, może dlatego, że więcej jest porad. Niemniej, podoba mi się ta książka i cieszę się, że mam ją u ciebie i mam sporą paletę podrozdziałów i rozdziałów do czytania.
Taleb jest niezwykle docenianym współczesnym myślicielem. Tłumaczy, w przystępny sposób zjawiska, których specyfikę, charakter i oddziaływanie powinni poznać zwłaszcza ci, którzy pragną rozpocząć przygodę z własnym biznesem.
W ANTYKRUCHOŚCI można odnaleźć wiele ciekawych myśli, zdań, cytatów. Taleb jest naprawdę dobry w złotych myślach, więc jeśli szukacie tego typu inspiracji - to tutaj znajdziecie je w dużej ilości. Nie chcę przez to powiedzieć, że książka jest wyłącznie "złotomyślicielska", bo to by nie była prawda. W tej książce mamy bardzo ciekawe teksty, wracamy także do bohaterów z CZERNEGO ŁABĘDZIA, co daje ciągłość i spójność. Taleb mądrze broni swoich teorii i stara się je udowodnić - i w wielu przypadkach rzeczywiście udowadnia. To ciekawa zabawa z rzeczywistością, interesujący eksperyment myślowy.
Na koniec może coś pobudzającego do myślenia... czyli cytat: "Jeśli widzisz oszustwo i nie nazywasz go oszustwem, jesteś oszustem". Mocne... co nie?

życzę wszystkim ANTYKRUCHOŚCI
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Dobra pozycja, poszerzająca horyzonty. Taleb prezentuje mało popularne i dość nowatorskie (w momencie premiery tej książki pewnie jeszcze bardziej) spojrzenie na współczesny świat. Można się z nim zgadzać lub nie, ale przeczytać warto. Moim zdaniem jednak jest trochę nierówna, bo obok błyskotliwych obserwacji, ciekawych anegdot i humorystycznych wstawek są też nudnawe metodologiczne rozważania, czy prywatne wycieczki w kierunku nielubianych przez niego ludzi. Generalnie jednak polecam.

• Do kupienia
  • Ekonomia
  • Biznes

Nassim Nicholas Taleb Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy Zobacz więcej