Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu

Okładka książki Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu
Mark Rowlands Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Biosfera biografia, autobiografia, pamiętnik
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biosfera
Tytuł oryginału:
The Philosopher and the Wolf. Lessons from the Wild on Love, Death and Happiness
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-01-19
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-19
Data 1. wydania:
2009-05-04
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149051
Tłumacz:
Dominika Cieśla-Szymańska
Tagi:
filozofia natura zwierzęta
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
190 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
644
487

Na półkach: , ,

Książka mówi mniej więcej o tym, co się dzieje kiedy ze zwierzęciem żyje ktoś tak skłonny do filozofowania jak wykładowca filozofii. Spodziewałam się z grubsza zbioru anegdotek o tym, jak nieprzewidywalne jest życie w jednym domu z wilkiem (nie wilczurem a wilkiem), a dostałam zbiór refleksji filozoficznych przefiltrowanych przez doświadczenia bohatera. Tylko w części książki, dla mnie zbyt małej, czuć było więź między człowiekiem a wilkiem Breninem i widać było jak to mieć u boku stworzenie tak inne. Oczywiście te fragmenty chwytały mnie za gardło i pozwalały docenić piękno wilczego brata.

Jednak drażniło mnie, że w swoim filozofowaniu autor był bardzo oderwany od wiedzy naukowej. Na przykład założył, że człowiek jako małpa jest z natury swojej (zwrot sam w sobie kontrowersyjny) jest istotą podstępną, spiskującą i zasadzającą funkcjonowanie w grupie na manipulacji. Jako przykłady podaje małpę naczelną (nie pamiętam, o jaki gatunek chodzi), która widząc smakowity owoc udaje przed innymi członkami stada, jakoby niczego ciekawego nie zauważyła albo budowanie sojuszy przez ambitnego samca w stadzie szympansów. Nakłada na te obserwacje negatywny filtr kombinatorstwa i voila, mamy wredną małpę i wrednego człowieka oraz czystego, szlachetnego wilka, który nie ucieka się do takich zabiegów. Słabe jest to opisywanie zachowań w ludzkich kategoriach, idealizowanie wilczego indywidualizmu, a niedocenianie inteligencji, która kryje się za wymienionymi działaniami małp. Jeśli filozofia ma być aż tak oderwana od dostępnej obecnie wiedzy, nie widzę jej wielkiego pożytku, a mam wrażenie że dla autora z założenia tak powinno być. Będziemy rozważać wielkie pytania o świadomość, różnice między człowiekiem a zwierzętami, ale obserwacje i dane nie będą nam psuć przyjemności intelektualnej.

Z punktu widzenia refleksji o zwierzętach. ludziach i ich przymiotach, dużo ciekawsze są dla mnie książki de Waala, zwłaszcza "Bystre zwierzę". Natomiast najciekawsze wydały mi się opisy wspólnego życia wilka Brenina, autora i dwóch psów, zwłaszcza w końcówce książki.

Książka mówi mniej więcej o tym, co się dzieje kiedy ze zwierzęciem żyje ktoś tak skłonny do filozofowania jak wykładowca filozofii. Spodziewałam się z grubsza zbioru anegdotek o tym, jak nieprzewidywalne jest życie w jednym domu z wilkiem (nie wilczurem a wilkiem), a dostałam zbiór refleksji filozoficznych przefiltrowanych przez doświadczenia bohatera. Tylko w części...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    471
  • Przeczytane
    240
  • Posiadam
    81
  • Ulubione
    28
  • Zwierzęta
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Wilki
    6
  • 2013
    5
  • Do kupienia
    5

Cytaty

Więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Mark Rowlands Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także