Tao Kubusia Puchatka

83-7150-072-6
Tao Kubusia Puchatka, Taoizm
Inne
nunachopin

Tao Kubusia Puchatka ...w którym ujawnione zostaje, że jeden z największych mistrzów taoizmu nie jest Chińczykiem ... Ani czcigodnym filozofem ... Ale w rzeczywistości jest nikim innym jak tylko prostym misiem stworzonym przez A.A Milne'a - Kubusiem Puchatkiem!

chrispu | 2014-03-06

Ta książka to właściwie "dwa w jednym". Z jednej strony jest to książka opisująca filozofie wschodu - taoizm, a z drugiej można tu poczytać całkiem długich fragmentów książek o Kubusiu Puchatku. Pomysł sam w sobie genialny - jak na podstawie działań, myśli i zachowań bohaterów książek dla dzieci przybliżyć filozofię taoizmu. Każdy z rozdziałów przekazuje nam inną myśl filozoficzną. Generalnie - książka godna polecenia dla osób poszukujących swojej drogi w życiu, którzy zwątpili w coś (może ich naprowadzić na cel lub wskazać jakie błędy popełniają). Czyta się ją dosyć przyjemnie, chociaż po pewnym czasie zacząłem omijać wstawki o Kubusiu i czytałem tylko o filozofii.

Arek | 2011-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2011

Nie wiem jak to się dzieje że są piękne książki, które mają tak dużo niskich ocen. Tak jest i w tym przypadku. "Tao Kubusia Puchatka" przybliża nam taoizm, jego podstawowe założenia. Jak powinien myśleć człowiek, jak powinniśmy traktować naszą naturę. Przybliża te poglądy w łatwiejszy sposób niż historię filozofii wykłada Gaarder w "Świecie Zofii", który o taoizmie nie wspomina. Jest to niewątpliwie filozofia drogi do szczęścia. Można stwierdzić, Że jeśli osiągniemy spokój i harmonię w sobie, wtedy pogodzimy się ze światem, jest to więc filozofia na wskroś uśmiechniętego Lao-tse. Autor pisze ją przekonująco, przezabawnie, lekko i ciekawie. Łącząc różne historie z Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka ze swoimi spostrzeżeniami a przede wszystkim z filozofią Tao.

Po przeczytaniu tej pozycji, nie tylko stałem się mądrzejszy, ale także, na mojej twarzy samoistnie pojawił się uśmiech. Zdecydowanie polecam i daję 9/10.

Marek | 2014-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Tao tak.
Kubuś Puchatek też tak.
Wiele możemy się nauczyć od najstarszej i na dodatek istniejącej do dziś cywilizacji.
Już prościej się nie da wyłożyć założeń Taoizmu, na co wskazuje zawartość tytułu, wszak Puchatek to miś o małym rozumku.
Zachęcam do przeczytania tej pozytywnej książeczki.

Grażyna | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lutego 2013

Trochę mądrości przekazanych bardzo sympatycznie :)

Katarzyna Wiekiera | 2014-03-16

Kiedy Kłapouchy się boi, Prosiaczek waha, Królik rachuje, a Sowa prawi kazania – Puchatek po prostu jest. Jest Tao. Czasami tak po prostu bywa, że największy Mistrz nie pochodzi z Azji, ale ze Stumilowego Lasu!

Każdy z nas Kubusia Puchatka zna bardzo dobrze. Benjamin Hoff, autor „Tao Kubusia Puchatka” nie dodaje kolejnych rozdziałów do książki A.A.Milne’a, po co więc mielibyśmy go czytać? Cóż, Hoff uświadamia nam skąd bierze się to, co czujemy czytając Puchatka – czyli Tao.

Puchatek według Hoffa, sinologa i taoisty - doskonale uosabia ducha Tao, którym jest bezpośredniość, lakoniczność przekazu i poczucie humoru. Jak zachować radość i spokój w każdych okolicznościach – tak, właśnie o tym jest Tao, o tym mówi Puchatek. Tao to filozofia życia, radości, szczęścia i postępowanie zgodnie z naturą. Czy A.A.Milne był taoistycznym mistrzem? Hmmm....Puchatek był nim z pewnością!

U podstaw Tao leży zasada P’u –zasada, która mówi, że każda rzecz w swej pierwotnej prostocie zawiera...

OkiemMK | 2013-09-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" Podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku" s.10

Krotko o fabule.

Książka ta to komentarz do przygód i postaw bohaterów książek o Kubusiu Puchatku, która w zabawny i bardzo prosty sposób obrazuje nam taoizm.

"Rozumienie taoisty zmienia to, co inni mogą postrzegać jako negatywne, w coś pozytywnego..."s.14

Książka jest CUDOWNA! W bardzo obrazowy i prosty sposób przedstawia nam zasady i twierdzenia taoizmu. W tej recenzji posłużę się kilkoma cytatami, bo uważam, że pominąć je to wielki grzech. Opisuje typy osób, niezdrowy dla nas sposób życia. Poza tym przedstawia w ciekawy sposób charaktery i zachowania ludzi, które znamy, ale często nie do końca wiemy skąd się one biorą.

"Istotą zasady Nieociosanego Kloca jest to, że wszystkie rzeczy w swej pierwotnej prostocie zawierają własną naturalną moc.."s.18

"Doprowadza nas to do Puchatka, Ucieleśnienia Nieociosanego Kloca"s.18

Według autora podejście Puchatka do życia - jest kwintesencją Taoizmu. Gdy wczytamy się w...

ekstrawagancka | 2013-12-12
Przeczytana: 2012 rok

Kto by pomyślał, że nasz kochany bohater z dzieciństwa może przysłużyć się do zrozumienia taoizmu. Poczciwy Puchatek, miś o bardzo małym rozumku, całkowicie niepozorny... skrywa w sobie coś, czego nie dostrzegamy jako małe, rozwrzeszczane dzieciaki. Z czasem zmieniamy swój pogląd i zaczynamu wierzyć, że Puchatek w głębi duszy to bardzo cwany (chociaż nawet tego nieświadomy) miś, który dużo lepiej radzi sobie w życiu niż inni przyjaciele ze Stumilowego Lasu :)

doris | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

"Tao Kubusia Puchatka" to połączenie teorii filozoficznej z perypetiami i samą postacią Kubusia Puchatka jak i jego przyjaciół. To pewnego rodzaju Carpe diem... Żyj chwilą i ciesz się wszystkim co życie Ci przynosi, we wszystkim znajduj coś pozytywnego.

Jednostka-Urojona | 2012-04-07

Książka, która w cudowny sposób pokazuje podstawowe zasady taoizmu poprzez to, co kochamy w Kubusiu Puchatku - prostotę, bezrozumkową mądrość i humor.
Zawsze uważałam, że "Kubuś.." i "Chatka..." to coś więcej niż książki dla dzieci; ich mądrość można nazwać 'zachodnim tao' i śmiało stosować w życiu.
Czytając, uśmiechałam się do siebie na wspomnienie przygód Kubusia i jego przyjaciół, jak również do jakże prostych, trafnych ich interpretacji. Książkę czyta się z radością, a i wiele można się nauczyć...

Polecam z całego serca.

| 2016-01-19

Pomimo bardzo dobrej zawartości merytorycznej i ciekawego pomysłu na zobrazowanie zasad taoizmu - całość jednak nie porywa. Nie rozumiem też za bardzo kto miał być docelowym odbiorcą tekstu...
Niemniej książeczka jest króciutka i raczej nie męczy, zachęcam więc do samodzielnej lektury i oceny :)

Optymistyczne książki na najgorszy dzień roku

Dzisiaj przypada tzw. Blue Monday, czyli dosłownie „smutny, przygnębiający poniedziałek”. Ostatni poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia został przez brytyjskiego psychologa uznany za najmniej przyjemny dzień w roku.