Metropolie

8320708958
miasta
literatura faktu
Honorka22

Smak Australii Opera w pustce [Sydney] Amerykańskie dżungle Pod wysokim napięciem [Nowy York] Stolica "Głębokiego południa" [Atlanta] Piękna śmierć [Miami] W kalifornijskim lunaparku [San Francisco] Honolulu we śnie i na lawie [Honolulu] Dwa razy Nigeria Czyściec Lagos [Lagos] Ucieczka do Abudży [Abudża] Stolice na niby W cieniu apartheidu [Gaborone] Nie ma litości dla egzotyki...

Smak Australii
Opera w pustce [Sydney]

Amerykańskie dżungle
Pod wysokim napięciem [Nowy York]
Stolica "Głębokiego południa" [Atlanta]
Piękna śmierć [Miami]
W kalifornijskim lunaparku [San Francisco]
Honolulu we śnie i na lawie [Honolulu]

Dwa razy Nigeria
Czyściec Lagos [Lagos]
Ucieczka do Abudży [Abudża]

Stolice na niby
W cieniu apartheidu [Gaborone]
Nie ma litości dla egzotyki [Antananarivo]
Słodki Moryc [Port Louis]

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: Własne

Renax | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Niestety, książka mnie nie zaciekawiła. W sumie, opisywane miasta były charakterystyczne, a problem dzielnic biedy lub przeludnienia, urbanizacji lub zakorkowanych ulic jest ważny i godny opisania. Jednakże ledwie przebrnęłam i jedynie mój nawyk kończenia książek dał mi silę do pokonania tej książki.
Ale parę rzeczy mi zostanie: opis biedy w Kalkucie, opis szalonego miasta Tokio, indiańskiego Quito i geriatrycznego Miami. I są to wrażenia mocne.
Więc chyba nie straciłam tych kilku dni (bo szybciej nie dało się z powody znużenia czytającej mojej skromnej osoby).

marlen | 2012-09-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Jakiś czas temu przypadkowo natrafiłam na nazwisko pana Budrewicza. Pisarz, podróżnik. Jako że jestem wielką fanką książek podróżniczych, na mojej liście "must read" nie mogło zabraknąć jakiejś pozycji owego autora. Na dobry początek padło na "Metropolie".
Książka została wydana dość dawno, w 1987 roku. Dotychczas nie miałam okazji czytać tak stosunkowo dawnej twórczości podróżniczej. I może w właśnie w dacie powstania leży siła tej książki. Z cyklu 20 reportaży najbardziej do gustu przypadła mi część japońska - "Czarujące monstrum (Tokio)". Nie jest to nic dziwnego, biorąc pod uwagę moją fascynację tą częścią świata. Powojenna historia tej metropolii w pigułce, historia trudnej odbudowy strat i równie trudnego późniejszego życia w tym mieście.
Zapoznałam się już z kilkoma książkami o Tokio i w ogóle o Japonii, jednakże współczesnych. I jakież było moje zdziwienie, gdy po lekturze "Czarującego monstrum" okazało się, że Tokio wcale się tak bardzo nie zmieniło na przestrzeni...

niedźwiadek Pi | 2019-03-05

Oceniam ten "reportaż" z perspektywy dzisiejszego czytelnika - więc ocena ta musiała być taka (5/10). Książka się zwyczajnie przeterminowała a i (niestety) język mnie nie zachwycił. Był oczywiście poprawny, ale śmiertelnie nudny. "Metropolie" mogły być świetne i mogły być nadal aktualne, gdyby nie były takie "encyklopedyczne". Szkoda, że autor nie skupił się na przeżyciach, zdarzeniach nagłych, ale własnych i barwnych. Gdyby tylko było to bardziej osobiste - byłoby o niebo lepsze.
Najbardziej podobały mi się rozdziały o Lagos i Abudży (Dwa razy Nigeria). Myślę, że właśnie dlatego, że były silniej, mocniej napisane, prywatniej... a może dlatego, że ja zwyczajnie lubię czytać o Afryce.
To, co zwróciło moją pozytywną uwagę, to ciekawe anegdoty, jak ta, dotycząca zatłoczonej, trudnej do pokonania Moskwy:
"W mieszkaniu kosmonauty dzwoni telefon:
- To ty, Saszeńka? A gdzie twój tato?
- W kosmosie.
- Kiedy wróci?