Warszawa w starej fotografii

Wydawnictwo: Bosz
warszawa, fotografia, XIX wiek
albumy
Paulina

Warszawa w starej fotografii to nowe, zmienione wydanie opublikowanego przed kilkoma laty przez Wydawnictwo BOSZ albumu Warszawa przedwczorajsza. Chcemy, by w odbiorze czytelników ponownie zaistniał świetny tekst zmarłego niedawno wybitnego warszawiaka i varsavianisty – Olgierda Budrewicza. Książka ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami Warszawy, tworzącymi spójny obraz stolicy sprzed lat, ulic, zaułków i placów, kamienic, reprezentacyjnych budowli, które już często nie istnieją, dawnych mieszkańców… To obraz świata, którego postać już przeminęła

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=394

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=394

Edyta | 2015-11-17
Przeczytana: 27 października 2015

Po albumie spodziewałam się, że "przeniesie" mnie do Warszawy międzywojennej, jednak w przedstawionych fotografiach odnalazłam perełkę - Warszawę Stanisława Wokulskiego, co natchnęło mnie do ponownego przeczytania "Lalki".
Większość fotografii to unikaty, które ukazują stolicę z przełomu XIX i XX w.,co z kolei wiąże się z początkiem fotografii na ziemiach polskich.
Fotosy, które same w sobie są historią i takową pokazują, opatrzone są pięknym komentarzem Olgierda Budrewicza, który zapamiętał urok Warszawy przedwojennej, atmosferę i klimat Paryża północy - jak nazywano niegdyś Naszą stolicę, zrównaną z ziemią podczas II wojny światowej.
Książka według mnie jest jednym wielkim cytatem, ale jeden pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć: "Turyści ze świata, wśród nich Niemcy, oczy przecierają: "Ci ludzie z Warszawy i Pompeje by wskrzesili".
Polecam miłośnikom historii i starej Warszawy!

Asai | 2013-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Świetna książka, dobrze napisana. Podoba mi się styl Budrowicza i w większości opinii się z nim zgadzam.

MichałEM | 2015-10-25
Atka | 2015-09-19