Zagubione plemię. Wyprawa do dżungli Papui-Nowej Gwinei

The lost tribe
papuasi, dżungla
literatura faktu
Habdank

Autor książki, Edward Marriott, po raz pierwszy usłuszał o Liawepach w 1993 roku, kiedy wiadomość o odkryciu tego nieznanego dotąd plemienia trafiła na czołówki światowej prasy. Postanowił odszukać w górach Papui-Nowej Gwinei "lud, o którym zapomniał czas" i napisać o nim ksiażkę. Od miejscowych władz nie uzyskał zgody na tę wyprawę, a jadnak wyruszył w dżunglę. Znalazłszy się u celu, doszedł do przekonania, że zakaz, który złamał, nie był biurokratyczną szykaną, ale miał głębszy sens.

Nieoczekiwane wydarzenia, do jakich doszło w wiosce Liawepów, sprawiły, że zamiast konwencjonalnej relacji z beztroskiej eskapady powstała książka utkana z intrygujących pytań i wieloznacznych odpowiedzi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Artur Schodziński | 2015-03-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2015

Człowiek włażący z buciorami w czyjeś życie zawsze znajdzie na to jakieś wytłumaczenie. W przypadku Edwarda Marriota było to tłumaczenie bardzo szablonowe - CIEKAWOŚĆ. To ona zaprowadziła go do dżungli Papui-Nowej Gwinei, do ludzi plemienia Liawepów. Owo “zagubione plemię” miało być dla niego niebezpieczne, ale ostatecznie to Marriot zaraził ich wieloma wadami naszej cywilizacji, wyrządzając im krzywdę.
Książka mnie rozczarowała swoją treścią. Spodziewałem się czegoś więcej. CIEKAWOŚĆ, tak jak w przypadku autora, tak i czytelnika - niezaspokojona.

Garbos | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016