Stefan Batory

978-83-7506-513-8
historia, Rzeczpospolita
historia
Łukasz Kuć

Biografia Stefana Batorego autorstwa Jerzego Besali ukazuje postać jednego z pierwszych władców elekcyjnych Rzeczypospolitej jako wybitnego wodza i polityka. Królowi pochodzącemu z węgierskiego Siedmiogrodu przyszło rządzić w czasach trudnych ze względu na stosunki wewnętrzne i zamęt związany z bezkrólewiem po ucieczce Henryka Walezego, w mocarstwie polsko-litewskim zagrożonym przez nacisk Iwana IV Groźnego na Inflanty i ziemie litewskie.
Czytelnik w niniejszej pracy znajdzie nie tylko odpowiedź na pytanie, jaką drogę przeszedł Batory do korony polskiej, dlaczego udało mu się odeprzeć tak skutecznie ekspansję Moskwy i odzyskać Inflanty oraz zreformować armię polsko-litewską. Mocną stroną tej biografii jest próba ukazania postaci Batorego jako człowieka z krwi i kości, władcy silnego, „niemalowanego”, potrafiącego nie tylko uzyskać od szlachty podatki na sejmach walnych, ale i skutecznie rozprawić się z opozycją Zborowskich.
Na tle niepowodzeń ostatnich Jagiellonów w polityce wobec Moskwy Batory rysuje się jako wybitny mąż stanu i wódz, być może zmierzający do stworzenia wielkiej ligi antytureckiej. Zabrakło czasu: panował tylko dziesięć lat i natrafił na mur demokracji szlacheckiej, obawiającej się wzmocnienia pozycji silnego „żelaznego” króla.
Kunszt autora, wartki nurt narracji i moc ciekawostek, które Jerzy Besala wydobył ze źródeł epoki, uzupełnienie dzieła o nowe opracowania, które się ukazały od poprzedniego wydania, wprowadzają czytelnika w barwny i ciekawy świat zaciekłej rywalizacji o dominację w Europie Środkowo-Wschodniej, w której aktywnie uczestniczyła Rzeczpospolita właśnie pod rządami Stefana Batorego. Książkę czyta się znakomicie, jest ze wszech miar warta polecenia.
Prof. dr hab. Mirosław Nagielski

Adrian F | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Bardzo rzetelnie napisana biografia jednego z najlepszych władców z naszej historii. Po prostu trzeba znać tę wybitną postać. Książka ciekawa, częste ciekawostki i anegdoty o których w szkole ani słowa. Poza tym autor starał się pokazać króla Stefana jako człowieka z krwi i kości, komentując jego poczynania do epoki w której przyszło mu żyć. Nie spotkałem się do tej pory z lepszą pozycją dotyczącą tego władcy elekcyjnego. Zdecydowanie polecam.

Kamil | 2015-04-20

Od wydawnictwa Zysk dostajemy poprawione i uzupełnione wydanie biografii Stefana Batorego autorstwa Jerzego Besali. Jest to pozycja bardzo ważna, gdyż na polskim rynku pojawiły się w przeciągu 50 lat raptem 2-3 biografie Batorego i to zazwyczaj dużo mniej dokładne i całościowe niż ta autorstwa Besali. Dziwna to luka w polskiej historiografii, zwłaszcza, że chodzi przecież o jednego z najlepszych, najbardziej skutecznych polskich królów, a jeśli mówimy o elektach zagranicznych, to Stefan z Siedmiogrodu był chyba jedynym królem, który ,,się sprawdził”. Nowe wydanie zapełnia zatem częściowo ową lukę, a autor stara się pokazać różne aspekty rządów Batorego: niespodziewaną elekcję, próbę przełamania szlacheckiej samowoli, konflikt z Moskwą, sprawy religijne w okresie polskiej reformacji czy wreszcie tajemniczą sprawę śmierci króla. Pozycja, która zadowoli każdego monarchistę. Przy tej okazji warto polecić jeszcze jedną książkę związaną z rodem Batorych, mianowicie biografię królewskiego...

MarcusProbus | 2014-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2014

No i kolejna moja obłędna opinia na temat książki której wymęczyłem. W wolnych chwilach. Jak poprzednik pisał to nie jest naukowa praca, ale tego się dowiesz jak przeczytasz. ponieważ tyle razy autor to powtarza że na pewno zapamiętasz. :) Czyta się jak powiastkę, lekko i przyjemnie. W prace tej znajdziecie intrygę, wojnę, politykę, a nawet magie. Jest wszytko wiece:
Po prostu polecam.

supermariobros | 2011-10-27

Biografia ta nie jest praca naukowa, o czym wielokrotnie wspomina Besala. Niemniej jednak zaopatrzona jest w dosc spora bibliografie. Czyta sie doskonale.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Bardzo dobra biografia króla Stefana Batorego. Dobrą stroną jest prostota w zrozumieniu książki. Rzetelny opis wojny z Iwanem IV. Polecam każdemu zainteresowanemu czasami pierwszych elekcji.

JCK | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Bardzo fajnie się czyta niczym, tak lekko i przyjemnie

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane