podróże, Polesie, Polska, historia, folklor
Łukasz Kuć

Antoni Ferdynand Ossendowski, mistrz pióra, i Jan Bułhak, ojciec polskiej fotografii, dokonali rzeczy niezwykłej. Oczarowani Polesiem, obudzili jego zamilkły śpiew. Poddali się urokowi krainy spowitej mroczną aurą lasów, milczących moczarów i mokradeł, nietkniętych destrukcyjną ręką cywilizacji. Tu, gdzie mieszkańcy czczą duchy przodków i opiekuńcze bóstwa, potęgą jest przyroda. To wielka...

Poddali się urokowi krainy spowitej mroczną aurą lasów, milczących moczarów i mokradeł, nietkniętych destrukcyjną ręką cywilizacji. Tu, gdzie mieszkańcy czczą duchy przodków i opiekuńcze bóstwa, potęgą jest przyroda. To wielka kraina, w której każdy odnajdzie pierwotne echa, łączące człowieka z siłami natury.
Ci artystyczni indywidualiści zgłębili i uwiecznili skarb posępnego piękna wciąż żywej tradycji: Ossendowski wyborną polszczyzną, wplatając kresowy dialekt, Bułhak wirtuozerskimi ujęciami obiektywu.
To prawdziwa uczta literacka, która ukazuje nieocenioną wartość klejnotu zdobiącego nasz kontynent.

źródło opisu: http://zysk.com.pl/

źródło okładki: http://zysk.com.pl/

Derufin | 2016-07-11
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Trudno określić gatunek tej książki: może reportaż poetycki, który pod koniec przeradza się w materiał... lekko propagandowy, pokazujący, jak dobrze władze II Rzeczpospolitej dbały o te tereny. Może stałem się już takim miłośnikiem osobowości i - przede wszystkim - stylu Ossendowskiego, że mi to nie przeszkadza, a może ma na to wpływ jakiś sentyment do dawnej Polski.
Dodatkowym atutem tej książki są zdjęcia, które można uznać wręcz za jej element niezbędny.

trk | 2016-01-02
koliber | 2015-08-05