Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek

Okładka książki Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek Jacek Pałkiewicz
Okładka książki Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek
Jacek Pałkiewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Człowiek Poznaje Świat
Zysk i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
podróże przygoda Amazonka Peru

Historia wyprawy zorganizowanej przez Jacka Pałkiewicza, mającej ustalić w naukowy sposób źródło Amazonki. O wyprawie jest całkiem sporo, lecz te informacje stanowią może jedną piątą całej książki. Równie dużo miejsca autor poświęca na opowieść o tym w jaki sposób organizował fundusze na wyprawę, w jaki sposób kompletował naukowców i kogo znanego spotkał w tym czasie. Wiele miejsca zajmie również udowadnianie, że jego wyprawa była potrzebna i nowatorska. Kłótnie prasowe z kajakarzami. Absurdalne obrzucanie się błotem w polskim zaścianku. Sporo miejsca zajmie też historia wypraw na Amazonkę oraz nad Nil. Całkiem ciekawa książka, jednak dość trudna ‎w odbiorze w wersji audio. Z jednej strony przeszkadzał mi sposób artykulacji lektora, z drugiej wielość osób, miejsc i dat. Poczytać tak, ale w wersji papierowej.

wiele ciekawych faktów, są też subiektywne opinie autora - mniej ciekawe

wiele ciekawych faktów, są też subiektywne opinie autora - mniej ciekawe

Na półkach: , , , , , , , , ,

Spodziewałem się kompleksowej i barwnej relacji z ekspozycji uzupełnionej szeregiem informacji o największej z rzek. Trochę się zawiodłem, bo opis samej wyprawy to tylko jedna części tej książki. W dodatku ekspedycja jest opisana dość prosto i jej opis raczej nie trzyma w napięciu, a zdecydowanie mógłby. Informacji dodatkowych o samej Amazonce jest całkiem sporo, ale nie są to jakieś nieznane szerzej fakty. Szkoda, bo można było pokusić się o głębsze przedstawienie flory i fauny tamtych rejonów, a także bliższe przedstawienie tubylczych ludów. Chyba niepotrzebnie na końcu autor sporo miejsca poświęca swojemu sporowi z National Geographic, można było wspomnieć, ale miejsce na taką polemikę jest chyba gdzie indziej.

Podsumowując mam mieszane odczucia po lekturze, bo spodziewałem się dużo więcej, ale to, co dostałem w jakimś, choć niewielkim stopniu zaspokoiło mój apetyt. To była moja pierwsza książka pana Pałkiewicza, w kolejce czekają następne, ale po "Amazonce" raczej nie przesunę ich na początek listy.

Sięgając po tę książkę spodziewałem się, że dowiem się czegoś więcej o Amazonce. Zawiodłem się. Choć tutaj autor opisuje tutaj rzekę wraz z jej dopływami, to tak naprawdę wbrew tytułowi książki, o samej Amazonce jest raptem jej niecała jedna trzecia. Za to mogłem odnieść wrażenie, że jest tutaj za dużo autoprezentacji, a także zbędnych opisów relacji. Plusem tej lektury są za to zdjęcia ją ilustrujące.

Pierwsze pół książki Pałkiewicz się przechwala, drugie tyle tłumaczy się z ekspedycji i niesnasek z innym podróżnikiem, wybielając się i próbując z siebie zrobić gwiazdę. Jak jeszcze raz przeczytam o odnogach rzek, geograficznych farmazonach i 'ciekach wodnych' to chyba oszaleję.

Przed rozpoczęciem czytania liczyłem że dowiem się dużo na temat ekspedycji zorganizowanej przez Jacka Pałkiewicza w celu wyjaśnienia zagadki źródła Amazonki. Mimo że książka liczy ponad 400 stron to o samej wyprawie napisanych jest może okolo 100 stron. Do tej książki bardziej niż Amazonka pasował by tytuł Amazonia bo o całej Puszczy Amazonskiej w książce jest sporo. Mimo to książkę uważam za ciekawą ponieważ możemy dowiedzieć się sporo o historii podróży w tamten region świata oraz jest porównanie źródła Amazonki do źródeł pozostałych wielkich rzek świata oraz rzek Polski.

Książka bogata w piękne zdjęcia, ujmuję 2 gwiazdki za rozdziały opisujące rozgrywki między National Geographic a Jackiem Pałkiewiczem.

Wybierając tę książkę z bibliotecznej półki myślałam ,że zanurzę się w świat zielonej nieznanej wyprawy.
Niestety podróży jest tu bardzo niewiele.
Dużo historii dotyczącej poszukiwania początków Amazonki, początków Nilu itp.
Trochę nieciekawych zdjęć.
Książka jest w dużej mierze sprawozdaniem z wyprawy naukowej i tak tę pozycję trzeba chyba rozpatrywać. Jako pozycję naukową.

Niestety podróży jest tu bardzo niewiele.
Dużo historii dotyczącej poszukiwania początków Amazonki, początków Nilu itp.
Trochę nieciekawych zdjęć.

Szkoda, że osoba, która ma do opowiedzenia tak ciekawą historię tak słabo ją opowiada. Nie mogłem przebrnąć przez początek, ale naprawdę nie obchodzą mnie narządy rozrodcze jakiejś lamy, znajomości z Kwaśniewskim albo Wałęsą, albo wiszący na ścianie w knajpie obraz i wiążąca się z nim historia... Chętnie bym posłuchał takiej gawędy na żywo, jednak na kartkach papieru czyta się to słabo.
Trudno, może kiedyś sięgnę po inną książkę Pana Pałkiewicza w nadziei, że będzie lepiej napisana...

w swojej wyobraźni co ma ta książka w treści spodziewałem się więcej

ale zdjęcia i mapy fajne,