Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek

Seria: Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże, przygoda, Amazonka
Katarzyna

"Kompleksowe badania zespołu specjalistów kierowanego przez Jacka Pałkiewicza podważają tezę „National Geographic”, który ograniczył się do rozważenia wyłącznie jednego wąskiego kryterium wyboru źródła Amazonki." Prof. Zdzisław Mikulski, Uniwersytet Warszawski Zagadka źródeł Amazonki od dawna była przedmiotem niekończących się spekulacji. Temat wywołał też dużo niezdrowej atmosfery...

Prof. Zdzisław Mikulski, Uniwersytet Warszawski

Zagadka źródeł Amazonki od dawna była przedmiotem niekończących się spekulacji. Temat wywołał też dużo niezdrowej atmosfery w rodzimych kręgach. Autor, którego teza miejsca narodzin wielkiej rzeki została oficjalnie potwierdzona w Peru, demaskuje kulisy tych matactw.

Scarlett | 2010-11-12

Co za bufonada, no nie mogę.

Tytuł sugeruje, że będzie dużo o Amazonce, wszak to książka poświęcona jej właśnie.

Tymczasem (co za zaskoczenie!) o samej wyprawie Autora jest tam może z... ja wiem? Trzy strony?
Reszta to przechwałki i dziki lans. Książki nie ratują nawet przepiękne fotografie. Gdybym chciała album, byłoby spoko. Ale ja chciałam książkę, która przybliży mi "zagadkę źródła królowej rzek". Rozczarowałam się, bo niczego takiego tam nie znalazłam.
Rozminięcie się z tematem w tej publikacji wprawia w osłupienie. Cuda i dziwy, że Wydawca nie zmienił tytułu na coś bardziej adekwatnego. "Moje małe ego" na przykład.

madziekk | 2010-08-02
Przeczytana: sierpień 2009

z cyklu: jestem niesamowicie wspaniały, a każdy kto chciałby to podważyć jest idiotą, a do tego pijemy z żoną drogie wina.

O samej wyprawie stosunkowo niewiele.

Kornelia | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Niestety rozczarowanie, książka mnie nie porwała, pomimo iż Peru, tamtejsza przyroda, kultura Inków fascynują mnie od dawna a moim marzeniem jest wyprawa do źródeł Amazonki. Plus jednak za fotografie cieszące oko, po drodze "wycieczka do Moskwy", rejs po Nilu innych wielkich rzekach i kolacja z małpy.

Łukasz | 2010-08-06
Przeczytana: grudzień 2009

Szczerze mówiąc, książkę tę czyta się ciężko. Pełna jest udowodnień autora i przekonywania co do słuszności jego ekspedycji. Gdyby nie całe mnóstwo pięknych fotografii, odłożyłbym tę książkę zdecydowanie wcześniej i na pewno nie doczytał jej do końca.

Katarzyna | 2010-05-25

Masa nieprzydatnych i nie związanych z wyprawą informacji.
Książka ma ponad 400 stron z czego 390 to ego autora. Reszta to zdjęcia (przynajmniej świetne!)

Odette | 2011-10-27
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 26 października 2011

Przyznam się szczerze, że nie doczytałam książki. Nie potrafiłam. Jest to pierwsza pozycja pana Pałkiewicza, po którą sięgnęłam i... więcej tego błędu nie popełnię.
Cała książka jest hymnem pochwalnym na własną cześć autora. Od początku miałam wrażenie, że trochę za dużo jest tu kryptoreklamy i ciągłego "ach, jaki jestem wspaniały". Ale myślałam, że to tylko moje odczucie. Jednak kiedy doczytałam do rozdziału "Odwiedziny w Warszawie", który jest ni mniej, ni więcej, tylko afiszowaniem się ze swoimi snobistycznymi znajomościami, tzn. kawą z prezydentem Kwaśniewskim, kolacją u znajomego w jego "pałacu pod Warszawą" itp. itd., uznałam - basta!
Ponadto wydaje mi się, iż p. Pałkiewicz jest również hipokrytą. W przytoczonym przez siebie wywiadzie dla gazety, dał wyraz chęci, aby oddzielać życie prywatne od publicznego i zawodowego. Tymczasem, kilka stron dalej pisze o swojej żonie Lindzie, co więcej - umieszcza swoje zdjęcie z nią.
Cała książka roi się wprost od skanów pism, które mają...

p_mndrk | 2010-08-26
Przeczytana: 2010 rok

Osobiście bardzo mi się podobała, jest trochę nieprzydatnych dla zwykłego czytelnika informacji, na przykład tych hydrologicznych, ale rozdziały o puszczy amazońskiej, o peruwiańskich Andach były świetne, tak jak i fotografie.

Ola | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 marca 2011

Wojciech Cejrowski w jednym ze Swoich programów wspomnial o dwóch Polakach badających źródlo Amazonki. Wówczas nie zwrócilam uwagi na nazwiska, które podał, lecz kiedy zaczęlam czytać tę książke przypomniałam to Sobie. Tytuł nawiązuje do ekspedycji naukowej z 1996r. w wyniku, której autor wraz z reszta naukowej ekipy ustalił żródło Amazonki. Książka, stanowi - moim zdaniem odpowiedz autora, na zarzuty iż jego teza mija sie z prawdą.
Książka zawiera wiele interesujących informacji, historii na temat Amazonii, jak również ciekawostki dotyczące innych najdłuższych rzek świata, a wszystko to przeplatane pięknymi zdjęciami.

Kiwi88 | 2016-07-17

Szkoda, że osoba, która ma do opowiedzenia tak ciekawą historię tak słabo ją opowiada. Nie mogłem przebrnąć przez początek, ale naprawdę nie obchodzą mnie narządy rozrodcze jakiejś lamy, znajomości z Kwaśniewskim albo Wałęsą, albo wiszący na ścianie w knajpie obraz i wiążąca się z nim historia... Chętnie bym posłuchał takiej gawędy na żywo, jednak na kartkach papieru czyta się to słabo.
Trudno, może kiedyś sięgnę po inną książkę Pana Pałkiewicza w nadziei, że będzie lepiej napisana...

vexlubo | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

w swojej wyobraźni co ma ta książka w treści spodziewałem się więcej

ale zdjęcia i mapy fajne,
pozytywna tematyka hydrologiczna,
ciekawostki o rzekach Polski bardzo nośne

przynajmniej dla mnie