Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek

Seria: Człowiek Poznaje Świat
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże, przygoda, Amazonka
Katarzyna

"Kompleksowe badania zespołu specjalistów kierowanego przez Jacka Pałkiewicza podważają tezę „National Geographic”, który ograniczył się do rozważenia wyłącznie jednego wąskiego kryterium wyboru źródła Amazonki." Prof. Zdzisław Mikulski, Uniwersytet Warszawski Zagadka źródeł Amazonki od dawna była przedmiotem niekończących się spekulacji. Temat wywołał też dużo niezdrowej atmosfery...

Prof. Zdzisław Mikulski, Uniwersytet Warszawski

Zagadka źródeł Amazonki od dawna była przedmiotem niekończących się spekulacji. Temat wywołał też dużo niezdrowej atmosfery w rodzimych kręgach. Autor, którego teza miejsca narodzin wielkiej rzeki została oficjalnie potwierdzona w Peru, demaskuje kulisy tych matactw.

Scarlett | 2010-11-12

Co za bufonada, no nie mogę.

Tytuł sugeruje, że będzie dużo o Amazonce, wszak to książka poświęcona jej właśnie.

Tymczasem (co za zaskoczenie!) o samej wyprawie Autora jest tam może z... ja wiem? Trzy strony?
Reszta to przechwałki i dziki lans. Książki nie ratują nawet przepiękne fotografie. Gdybym chciała album, byłoby spoko. Ale ja chciałam książkę, która przybliży mi "zagadkę źródła królowej rzek". Rozczarowałam się, bo niczego takiego tam nie znalazłam.
Rozminięcie się z tematem w tej publikacji wprawia w osłupienie. Cuda i dziwy, że Wydawca nie zmienił tytułu na coś bardziej adekwatnego. "Moje małe ego" na przykład.

madziekk | 2010-08-02
Przeczytana: sierpień 2009

z cyklu: jestem niesamowicie wspaniały, a każdy kto chciałby to podważyć jest idiotą, a do tego pijemy z żoną drogie wina.

O samej wyprawie stosunkowo niewiele.

Kornelia | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Niestety rozczarowanie, książka mnie nie porwała, pomimo iż Peru, tamtejsza przyroda, kultura Inków fascynują mnie od dawna a moim marzeniem jest wyprawa do źródeł Amazonki. Plus jednak za fotografie cieszące oko, po drodze "wycieczka do Moskwy", rejs po Nilu innych wielkich rzekach i kolacja z małpy.

Odette | 2011-10-27
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 26 października 2011

Przyznam się szczerze, że nie doczytałam książki. Nie potrafiłam. Jest to pierwsza pozycja pana Pałkiewicza, po którą sięgnęłam i... więcej tego błędu nie popełnię.
Cała książka jest hymnem pochwalnym na własną cześć autora. Od początku miałam wrażenie, że trochę za dużo jest tu kryptoreklamy i ciągłego "ach, jaki jestem wspaniały". Ale myślałam, że to tylko moje odczucie. Jednak kiedy doczytałam do rozdziału "Odwiedziny w Warszawie", który jest ni mniej, ni więcej, tylko afiszowaniem się ze swoimi snobistycznymi znajomościami, tzn. kawą z prezydentem Kwaśniewskim, kolacją u znajomego w jego "pałacu pod Warszawą" itp. itd., uznałam - basta!
Ponadto wydaje mi się, iż p. Pałkiewicz jest również hipokrytą. W przytoczonym przez siebie wywiadzie dla gazety, dał wyraz chęci, aby oddzielać życie prywatne od publicznego i zawodowego. Tymczasem, kilka stron dalej pisze o swojej żonie Lindzie, co więcej - umieszcza swoje zdjęcie z nią.
Cała książka roi się wprost od skanów pism, które mają...

Łukasz | 2010-08-06
Przeczytana: grudzień 2009

Szczerze mówiąc, książkę tę czyta się ciężko. Pełna jest udowodnień autora i przekonywania co do słuszności jego ekspedycji. Gdyby nie całe mnóstwo pięknych fotografii, odłożyłbym tę książkę zdecydowanie wcześniej i na pewno nie doczytał jej do końca.

Katarzyna | 2010-05-25

Masa nieprzydatnych i nie związanych z wyprawą informacji.
Książka ma ponad 400 stron z czego 390 to ego autora. Reszta to zdjęcia (przynajmniej świetne!)

Rafał | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Przed rozpoczęciem czytania liczyłem że dowiem się dużo na temat ekspedycji zorganizowanej przez Jacka Pałkiewicza w celu wyjaśnienia zagadki źródła Amazonki. Mimo że książka liczy ponad 400 stron to o samej wyprawie napisanych jest może okolo 100 stron. Do tej książki bardziej niż Amazonka pasował by tytuł Amazonia bo o całej Puszczy Amazonskiej w książce jest sporo. Mimo to książkę uważam za ciekawą ponieważ możemy dowiedzieć się sporo o historii podróży w tamten region świata oraz jest porównanie źródła Amazonki do źródeł pozostałych wielkich rzek świata oraz rzek Polski.

p_mndrk | 2010-08-26
Przeczytana: 2010 rok

Osobiście bardzo mi się podobała, jest trochę nieprzydatnych dla zwykłego czytelnika informacji, na przykład tych hydrologicznych, ale rozdziały o puszczy amazońskiej, o peruwiańskich Andach były świetne, tak jak i fotografie.

vexlubo | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

w swojej wyobraźni co ma ta książka w treści spodziewałem się więcej

ale zdjęcia i mapy fajne,
pozytywna tematyka hydrologiczna,
ciekawostki o rzekach Polski bardzo nośne

przynajmniej dla mnie

Eljot | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 01 marca 2015

Główną tematyką tej książki jest oczywiście tytułowa Amazonka, Jednakże niech to nie zmyli potencjalnego czytelnika. Autor opisuje również wyjazd do Moskwy, Warszawy, przygotowania do wyprawy. Zapoznamy się również z wieloma legendami, no i oczywiście doświadczymy trochę historii.
Niestety jest tam również masa nieprzydatnych informacji, które bardziej zainteresowałyby geografa aniżeli takiego laika jak ja, który oczekuje książki podróżniczej, a nie encyklopedii.
Nie mogę pominąć również tego, że autor trochę się "puszy". Ewidentnie widać, że pycha nie jest mu obca. Mam wrażenie, że Pałkiewicz przechwala się swoimi znajomościami i osiągnięciami. No bo, jak odebrać krótkie opisy z pobytu w Warszawie u swoich znajomych - np. czyli nie tylko - Wałęsa, Kwaśniewski - które nie wnoszą nic do książki. Są to raptem dwa akapity informujące o wizycie i o łączących ich dobrych relacjach. Po co?? Czemu ma to służyć??
Plusem jest to, że książkę się bardzo szybko czyta. Pochłonęłam ją w...