Polesie

Okładka książki Polesie Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Polesie
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: LTW Seria: Cuda Polski publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Cuda Polski
LTW
2015-04-01
2015-04-01

Napisana prawie 100 lat temu nie powinna budzić zdziwienia swoją odmiennością postrzegania świata. Dziś niektóre spostrzeżenia autora są tzw. niepolityczne, wówczas były oczywiste i nie zafałszowane wymaganą poprawnością. Nie twierdzę, że to jest dobrze, ale na pewno jest prawdziwie. Dziś tego świata już nie ma, dobrze przynajmniej o tym poczytać.

Fascynująca przepełniona magią podróż w czasie do świata, którego dawno już nie ma. Baśniowa, miejscami dość mroczna i tajemnicza opowieść, snuta przepiękną barwną polszczyzną przez nietuzinkowego człowieka – uczonego, podróżnika, poliglotę władającego biegle ośmioma językami, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy międzywojnia, awanturnika żyjącego pełnią życia, a nade wszystko - patriotę.

Znajdujące się w granicach II RP województwo poleskie, było terenem kontrastów: największe obszarowo miało najmniejszą gęstość zaludnienia – średnio 31 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Wędrujemy z Ossendowskim po kraju „mało znanym, pod wielu względami zagadkowym, trudno dostępnym i w znacznej swej części – prawie niezaludnionym”. „Polesie” to przewodnik, dzięki któremu czytelnik poznaje urokliwą, dziką krainę jezior i bagien, porośniętą bogatą roślinnością, pełną dzikiego ptactwa i zwierząt. Uczestniczy w polowaniach i obcuje z rdzennymi mieszkańcami tej ziemi, Poleszukami, poznając ich historię, zwyczaje i kulturę.

Walorem tej niesamowitej książki jest to, że patrzymy na Polesie oczami Ossendowskiego, który nie umie patrzeć na Polskę inaczej, niż z zachwytem i miłością.

Arcyciekawa książka napisana pięknym językiem. Rzadko kto potrafi napisać opisy przyrody tak przykuwające uwagę! Ale, niestety, pod koniec książka robi się propagandowa - autor opisuje jak Polacy szlachetnie niosą kaganek oświaty zapóźnionym Poleszukom. Na szczęście to tylko mała część tej wspaniałej książki.

Dodatkowym atutem tej książki są zdjęcia, które można uznać wręcz za jej element niezbędny.

Trudno określić gatunek tej książki: może reportaż poetycki, który pod koniec przeradza się w materiał... lekko propagandowy, pokazujący, jak dobrze władze II Rzeczpospolitej dbały o te tereny. Może stałem się już takim miłośnikiem osobowości i - przede wszystkim - stylu Ossendowskiego, że mi to nie przeszkadza, a może ma na to wpływ jakiś sentyment do dawnej Polski....

• Bez-Kresy
  • Podróże retro