Fatu Hiva

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Fatu Hiva
Polinezja, podróże
Honorka22

Fatu Hiva to wielka życiowa przygoda Heyerdahla: próba powrotu do natury. W rajskich dolinach wyspy przeżył Thor z młodziutką żoną największe radości i dramatyczne chwile. Przebywając tam sądził, że można "kupić bilet do Raju..."

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1981
Renax | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Lubię sięgać po książki zapomniane, odkurzone i po raz kolejny trafiłam dobrze. Ja po książkę tego autora sięgnęłam po raz pierwszy, jednakże już zdążyłam się zorientować, że Thor Heyerdahl jest człowiekiem-symbolem dla podróżników - obieżyświatów starszego pokolenia reportaży.
Teraz wiem już dlaczego.

Książka wybija z naszego sposobu myślenia i w zupełnie nowym świetle stawia nasze myślenie o naszym świecie, o naszych sprawach.
Gdy wyobrażałam sobie, że szaleństwem jest ucieczka od skostniałych biur i blokowisk, to byłam w głębokim błędzie! Otóż, można porzucić całą cywilizację i, poślubiwszy wcześniej partnerkę, która chce z nami pójść dosłownie na koniec świata, pożegnać wszystko, wybrać najdziksze miejsce na świecie i po długiej podróży morskiej wylądować któregoś pięknego dnia na wyspie pełnej dziko wyglądających ludzi!
Otóż, Thor Heyehdahl, w przededniu drugiej wojny światowej, po ukończeniu studiów tak właśnie uczynił w towarzystwie swojej żony.

Książka jest relacją z...

ems | 2011-12-31
Przeczytana: 1978 rok

Wydana w r. 1974, w Polsce w 1978 (czyli po Kon-Tiki, Ra i Aku-Aku) - swego rodzaju prequel do książek Heyerdahla. Autor opowiada o swojej pierwszej wielkiej wyprawie. I o tym jak wyjechał na nią będąc zoologiem, a wrócił z całkiem nowymi pomysłami na życie.

Jed | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Książka, która zmusza do wielu przemysleń związanych z własnymi poglądami na świat. Dotyczy to naszych poglądow o religii, naturze człowieka, pochodzeniu, relacji z drugim człowiekiem, przyrodzie, stylu własnego życia.
Warto się z tym skonfrontować myślę. Mnie osobiście bardzo się podobała.
A poza lektura ksiąki to świetna odskocznia od tego w czym na codzień żyjemy i od czego przez całe życie uciekał autor: cywilizacji, pośpiechu, postępu, życia z zegarkiem na ręku.

Czy mu się udało i czy to jest w ogóle możliwe ? Do pewnego stopnia tak.

Nonoutor | 2013-02-03
Na półkach: Pop-Nauk!, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2013

Trochę pomieszane style - proza naukowa z przygodową. Poza tym widać, że to było pisane na nowo z perspektywy późniejszych wypraw, zwłaszcza Kon-Tiki, więc opowiadane historię na temat migracji Polinezyjczyków nie są tak bardzo autentyczna. Niemniej kilka ciekawych wątków jest: wątek Robinsonów, dzikości natury i powrotu ludzi cywilizowanych do "źródeł". Czyta się przyjemnie, choć przyznaję, że lektura nie porywa tak bardzo jak myślałem.

Johel | 2016-04-08
Na półkach: Lit. faktu, Przeczytane