Wyznania prowincjusza

Wydawnictwo: Fronda
978-83-622-6888-7
esej, Twardoch, śląsk
Pablos

Szczepan Twardoch jest jednym z tych nielicznych autorów, których tekstów szukam i czytam je z zazdrością. Jest w nich intelektualna odwaga, bystrość, świezość, erudycja i głębokie rozumienie spraw najważniejszych − wszystko, co tworzy Pisarza. Rafał A. Ziemkiewicz Dla autora tej książki doświadczeniem źródłowym jest utrata śląskiej dumowiny, której powolne osuwanie się w historyczny niebyt...

Rafał A. Ziemkiewicz

Dla autora tej książki doświadczeniem źródłowym jest utrata śląskiej dumowiny, której powolne osuwanie się w historyczny niebyt obserwuje z nostalgia, lecz bez złudzeń.

Wygnany, nigdzie już nie będzie w pełni u siebie.
Ani w polszczyznie, która jako pisarz posługuje się mistrzowsko, ani w Polsce, której wieczna niedojrzałość chłoszcze z bezwzględnością podszyta żalem, ze nie zasługuje ona, by znaleźć w niej zastępczą ojczyznę.

Ani w czeznących resztkach europejskiej cywilizacji, której niegdysiejszej wielkości nie ocala naiwne rojenia o konserwatywnej restytucji. Ich stopniowe porzucanie łatwo prześledzić, czytając zebrane tu szkice chronologicznie, w kolejności ich powstawania.

Ani może nawet w religii przodków, choć Kościoła trzyma się jeszcze mimo wszystko, bacząc na ostatnia dlan, autopedagogiczną wartość katolicyzmu.

Jego eseistyka jest poszukiwaniem twardego gruntu, na którym mógłby stanąć pewnie, rzeczywistości, która nie rozstąpiłaby się przed kula wystrzelona z pistoletu.

Próba to ostatecznie daremna.

Jedyne oparcie Szczepan Twardoch znajduje bowiem w literaturze, pisanej z perspektywy po apokalipsie: u Jungera, Maraiego - tych, którzy przeżyli śmierć własnych miejsc i czasów.

Aleksander Kopinski

Pablos | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Urodziłem się na Górnym Śląsku, tu też mieszkam całe życie. Nigdy jednak za Ślązaka się nie uważałem, nie zostałem wychowany w śląskiej świadomości, w zasadzie nie wiem nawet dlaczego – zarówno strona ojca, jak i matki, swej śląskości się nie wstydziła, zawsze była dumna i często ją podkreślała, mi jej jednak nie przekazując.

Niestety, w późniejszym dzieciństwie, moje pojęcie dotyczące ludzi tu zamieszkałych, żyjących obok, zostało zgwałcone przez pseudo-ślązaków, którzy całą swoją miłość do tutejszej ziemi i zwyczaju potrafią zaprezentować tylko jako obowiązek pogardzania Polską, z jednoczesnym uwielbieniem Niemiec. A że mam w zwyczaju gardzić ideami, które mi się narzuca, ostatecznie odrzuciłem pragnienie wspólnoty, i na przekór innym zacząłem podkreślać mą polską narodowość, z jednoczesną, coraz większą, niestety, niechęcią do w tym wypadku Bogu ducha winnego narodu niemieckiego. Wszystko, co śląskie, stało się złe. Śląskość zaczęła mi się przejawiać jedynie w wadach,...

Kamil | 2015-12-31

Drugi, po ,,Zabawach z bronią” zbiór felietonów jednego z najlepszych polskich powieściopisarzy. ,,Wyznania Prowincjusza” spodobały mi się nawet jeszcze bardziej niż ,,Zabawy”, gdyż w całości traktują o polityce, literaturze, filmie czy kondycji współczesnej Europy (choć i nawiązań do broni nie brakuje). Do najciekawszych fragmentów należą np. analizy ,,Wieszania” Rymkiewicza czy ,,Niebezpiecznych związków” Frearsa (film). Również teksty o umieraniu Maraiego czy post—apokalipsach pozostają w pamięci zarówno ze względu na piękny język jak i na wartość przemyśleń autora. Dla niektórych mało ciekawe mogą się wydać rozważania o Śląsku, lokalności czy etniczności, ale mi przypadły do gustu, mimo, iż nie jestem wielkim miłośnikiem śląskiej kultury i tradycji. Z rozważań tych wynikają jednak wnioski ogólne dotyczące sytuacji regionalizmu w dzisiejszym posttradycyjnym i scentralizowanym świecie.

mts | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

"Wyznania prowincjusza" to zbiór esejów Szczepana Twardocha publikowanych w czasopismach (głównie konserwatywnych kwartalnikach) kilka i kilkanaście lat temu. Z oceną zbioru mam problem, bo doceniam kunszt tego pisarza i jego erudycję, głębię refleksji, ale teksty czytało mi się momentami bardzo ciężko. Rozumiem, że nie jest to lekka, łatwa i przyjemna powieść, ale jednak esej powinien, przynajmniej moim zdaniem, charakteryzować się pewną dozą lekkości. Tutaj tego brakuje i ciężko przebrnąć przez niektóre teksty, aby nie zgubić wątku i nadążyć za autorem. Niektóre teksty są też po prostu mało ciekawe i z perspektywy czasu nie chce się czytać np. recenzji jakichś książek, choć oczywiście autor snuje wokół nich ogólniejsze refleksje. Warto jednak oddać Twardochowi, że kilka esejów jest świetnych i ponadczasowych. Podobały mi się zwłaszcza teksty o konserwatyzmie i przyszłości Europy. Generalnie - książka dla fanów Twardocha, szczególnie pamiętających jego "konserwatywną...

Marek | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

A może polskość nie jest już atrakcyjna a może to w-ogóle już nas nie interesuje.Ten głos z prowincji, właśnie dlatego że z pogranicza, brzmi szczególnie. Dopiero autora odkrywam i jestem pod dużym wrażeniem...

1travel | 2015-03-22

odkrywcze. polecam!