Henryk VIII

Okładka książki Henryk VIII Albert Frederick Pollard
Okładka książki Henryk VIII
Albert Frederick Pollard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Henry VIII
Państwowy Instytut Wydawniczy
1979-01-01
1979-01-01
Irena Szymańska
historia Anglii Tudorowie biografia Biografie Sławnych Ludzi

Jeden z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych władców Anglii. Pomimo przeczytania wielu książek na Jego temat każda wnosi do historii coś innego.

Postać Henryka VIII jest najbardziej znana przez rozwodowe perypetie angielskiego króla, które skutkowały oderwaniem się Anglii od Kościoła rzymskiego. Już nawet nie anglikanizm, ale ilość żon i ich losy przykuwają uwagę w filmach dokumentalnych jemu poświęconych. Można też i tak.
Autor jednak stara się nakreślić jak najpełniejszy obraz panowania Henryka VIII bez zbytniego skupiania się na życiu osobistym i słynnych już 6 żonach. Stara się również nakreślić przyczyny społeczne i polityczne, które przyczyniły się to exit-u ze wspólnoty katolickiej i powstania Kościoła Anglii i nowożytnego narodu angielskiego.

Druga połowa książki całkiem spoko, natomiast na początku strasznie się nudziłam. Nie czytało mi się jej też dobrze, nie ma trudnego języka, ale przez styl autora z trudnością przez nią przebrnęłam.

Króla Henryka VIII kojarzy się zazwyczaj z dosyć nonszalanckiego podejścia do życia bądź śmierci własnych żon. Mając ich aż sześć, stanowił w tej konkurencji ewenement nie tylko w swoich czasach. Lecz władcę tego powinno się znać przede wszystkim z czynów, które jakkolwiek w pewnym sensie łączyły się z kwestią małżeństwa, to przede wszystkim miały rewolucyjne znaczenie dla historii Anglii i poniekąd całej Europy. Zerwanie z Rzymem i wprowadzenie kościoła narodowego, chociaż nie było zjawiskiem odosobnionym w czasie Reformacji, stworzyło podwaliny mocarstwowości Albionu. Henryk VIII uparcie dążący do zerwania z swą pierwszą, długoletnią małżonką, nie zawahał się wszystkiego postawić na jedną kartę i wypowiedzieć posłuszeństwo papieżowi (pomimo tego, iż ówczesny „sługa sług bożych” Klemens VII zaproponował mu pod koniec 1530 r. wyjście z impasu, czyli możliwość posiadania... dwóch żon równocześnie!). Objęcie zwierzchnictwa nad kościołem w Anglii przez jej króla, a także sekularyzacja dóbr kościelnych w połączeniu z drakońskimi prawami o zdradzie państwa (czego efektem był np. strach lekarzy Henryka przed poinformowaniem go o zbliżającej się śmierci, gdyż wieszczenie jej było jedną z postaci tejże zdrady!),spowodowały wielki wzrost jego władzy. Bez kozery można nazwać drugiego z kolei Tudora prekursorem idei racji stanu. Cała jego polityka, jeśli nawet czasem niezamierzona, była w efekcie jednym wielkim przykładem realizacji doktryny, którą (niesłusznie) przypisuje się kardynałowi Richelieu.
Biografia pióra A.F. Pollarda to klasyka brytyjskiej historiografii. Książka ta, wydana po raz pierwszy na początku XX wieku, jest napisana w pięknym stylu i z wielką erudycją (zdaniem wybitnego polskiego znawcy dziejów Anglii Stanisława Grzybowskiego w wielu miejscach jednak przestarzała). Autor kreśli losy Henryka VIII na szerokim, europejskim tle. Analizuje nie tylko panowanie głównego bohatera, ale również politykę innych najważniejszych aktorów sceny międzynarodowej pierwszej połowy XVI wieku. Co rusz wplata w narrację ciekawe stwierdzenia i głębokie refleksje (przykład: „Interpretacja historii, jak interpretacja Pisma Świętego, zmienia się w każdym stuleciu, a współczesne teorie polityczne ubarwiają nasze poglądy na przeszłość”),które wzbogacają niepomiernie treść książki.
Dla osób zainteresowanych historią Anglii i czasami Reformacji absolutna podstawa.

Patrząc na wszystkie seriale strach mnie ogarnia jak można wypaczyć osobowość, postać, jednego z najciekawszych władców nowożytnej Europy, Oki. Miał świra na punkcie dziedzictwa tronu(jak większość, ale inni nie mieli tyle ikry),kochał kobiety (a którzy niby nie?),tyran, rozpustnik, grzesznik, żonobójca (nie on pierwszy, Ani Tym,bardziej ostatni)... on pi prostu pragnął miłości...

Solidna, klasyczna pozycja, kawał dobrej brytyjskiej historiografii.

Solidna, klasyczna pozycja, kawał dobrej brytyjskiej historiografii.

Świetna pozycja. Ale czego się dziwię, w końcu było o kim pisać.
Henryk VIII to jedna z najciekawszych i intrygujących postaci jakie istniały.
O jego życiu można mówić wiele, ale z pewnością nie to że było nudne.
Dlatego i my nie możemy się nudzić, gdy o nim czytamy.

Świetna pozycja. Ale czego się dziwię, w końcu było o kim pisać.
Henryk VIII to jedna z najciekawszych i intrygujących postaci jakie istniały.
O jego życiu można mówić wiele, ale z pewnością nie to że było nudne.
Dlatego i my nie możemy się nudzić, gdy o nim czytamy.

Ci, którzy interesują się historią Tudorów będą zachwyceni. Treściwa, przystępnie napisana i wydaje się obiektywna w treści pozycja opisująca dzieje Henryka VIII.
Jednak zastanawiam się nad tą obiektywnością, ponieważ, tak jak jest w opisie, autor jest zachwycony osobą króla i tak go przedstawia. Czy to wynika z niewątpliwie wielkiej wiedzy Pollarda, czy też jakiejś stronniczości, ciężko mi stwierdzić na podstawie tylko jednej jego książki.
Generalnie, trzeba ją przeczytać tym, których porywa ten kawałek historii. Polecam!

Wbrew głupawym, a silnym tendencjom, do ukazywania Henryka VIII z perspektywy sześciu żon i tego, co się z tym wiąże, A. F. Pollard przedstawił tego słynnego króla przede wszystkim jako polityka i reformatora. Nie skupił się – moim zdaniem słusznie – na jego życiu prywatnym (czy może raczej erotycznym),ale postarał się o to, by zaprezentować go czytelnikom przede wszystkim jako króla. Osoby chcące poczytać o jego żonach należy odesłać do innych tytułów. Autor ukazuje Henryka jako króla lawirującego między Francją i Habsburgami. To słuszna perspektywa, XVI wiek to dla Anglii przede wszystkim polityczne manewrowanie między tymi dwiema kontynentalnymi potęgami. Pollard poświęcił dużo miejsca problemowi reformacji angielskiej, która wcale nie była reformacją (gdyby terminu tego używać tak, jak to robiono wówczas w Niemczech). Przy tej okazji dość ciekawie analizuje zagadnienia religijności tego okresu. Trochę przeszkadza mi w książce ton bliski niemal hagiograficznemu oraz fakt, że Autor omawiając występki Henryka zawsze dodaje, że inni władcy tej epoki czynili podobnie. Cóż, Pollard widocznie należy do grona wielbicieli tego monarchy, co odbija się trochę na wydźwięku całej biografii. Na pewno jednak jest to ciekawa książka, która z pewnością spodoba się osobom zainteresowanym epoką nowożytną.

Tomasz Babnis

styczen 2014

styczen 2014

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Biografie
  • Historyczne