Diabeł w legendzie i literaturze

Tłumaczenie: Jacek Illg
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity, Obrazy, Symbole". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Devil in legend and literature
83-7006-873-1
szatan, rogacz, legendy i podania
Elenoir

Odwieczna walka dobra ze złem stanowi najgłębszą istotę wszystkich religii, a także sztuki. Szatan zawsze budził zaniepokojenie, odkąd można sięgnąć pamięcią próbowano zmierzyć się z nieprzeniknionym mrokiem - trudnym do zanalizowania racjonalną myślą. Autor z wielką erudycją i kompetencją śledzi dzieje i rozliczne wcielenia "Księcia Ciemności" utrwalone w legendach, mitach, podaniach różnych epok, religii i kręgów kulturowych, a także sposoby przedstawiania szatana przez największych pisarzy i poetów.

Antoni Leśniak | 2013-04-16
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Skąd się bierze w człowieku fascynacja diabłem? Oto możemy rozróżnić jej dwa źródła. Negatywne, które bierze się z poczucia zagrożenia czymś nieznanym, a zatem wrogim i chęcią przeciwdziałania temu zagrożeniu. Pozytywne ma miejsce tam, gdzie mamy do czynienia z jakimś kultem satanistycznym. Rzadko mamy do czynienia ze świadomym wyborem zła. Obrazem staje się nam wtedy postać pana Twardowskiego, czyli bohatera, który nieświadomie wybiera zło, bo nie zdaje sobie do końca sprawy z tego wyboru, a i ta decyzja to szczególna relacja, coś za coś. Nie jest to więc wybór bezinteresowny, podpisanie cyrografu niesie ze sobą szereg korzyści , które stają się jego udziałem w doczesnym życiu. Jednak jest i w tym i element destrukcji – w tle nieustannie czai się myśl, że kiedyś przyjdzie czas zapłaty, który choć odsuwany, wisi jednak nad nami i spędza nam sen z powiek I możemy mniemać, żeśmy bardziej sprytni, i przebiegli, i że uda się nam złego okpić, ale to złudne nadzieje. Mamy w końcu do...

Elenoir | 2010-11-15
Na półkach: Dodałam, Przeczytane

Bardzo ciekawa książka o tym, jak na przestrzeni wieków (do 1931 roku) zmieniało się postrzeganie diabła w literaturze, przede wszystkim angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Maximilian Rudwin dzieli się swoją wiedzą w bardzo przystępny sposób i przytacza mnóstwo ciekawostek.

Szerzej o tej książce napisałam na moim blogu:

Madziulka Czy | 2015-11-24
Rosemary | 2015-10-20