Diabeł w legendzie i literaturze

Okładka książki Diabeł w legendzie i literaturze Maximilian Rudwin
Okładka książki Diabeł w legendzie i literaturze
Maximilian Rudwin Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
Devil in legend and literature
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7006-873-1
Tłumacz:
Jacek Illg
Tagi:
szatan rogacz legendy i podania
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4055
404

Na półkach:

Skąd się bierze w człowieku fascynacja diabłem? Oto możemy rozróżnić jej dwa źródła. Negatywne, które bierze się z poczucia zagrożenia czymś nieznanym, a zatem wrogim i chęcią przeciwdziałania temu zagrożeniu. Pozytywne ma miejsce tam, gdzie mamy do czynienia z jakimś kultem satanistycznym. Rzadko mamy do czynienia ze świadomym wyborem zła. Obrazem staje się nam wtedy postać pana Twardowskiego, czyli bohatera, który nieświadomie wybiera zło, bo nie zdaje sobie do końca sprawy z tego wyboru, a i ta decyzja to szczególna relacja, coś za coś. Nie jest to więc wybór bezinteresowny, podpisanie cyrografu niesie ze sobą szereg korzyści , które stają się jego udziałem w doczesnym życiu. Jednak jest i w tym i element destrukcji – w tle nieustannie czai się myśl, że kiedyś przyjdzie czas zapłaty, który choć odsuwany, wisi jednak nad nami i spędza nam sen z powiek I możemy mniemać, żeśmy bardziej sprytni, i przebiegli, i że uda się nam złego okpić, ale to złudne nadzieje. Mamy w końcu do czynienia z Mistrzem kłamstwa i oszustwa.
Demonologia jako nauka sięga korzeniami do średniowiecza, w dzisiejszej postaci bardziej związana jest z działaniami egzorcystów, którzy na pograniczu refleksji teologicznej i psychiatrii badają złożone problemy opętań.
Jednak obecność złego w kulturze to wielkie bogactwo, związana jest z postaciami szatana w Starym Testamencie, diabła w Nowym Testamencie, przeróżnych demonów, których ślady znajdujemy w wielu miejscach i wszystkich kategoriach społecznych i moralnych. Diabeł przedstawia się nam jako wróg, ale i przyjaciel, jako pokusa i jako dobro, jako mężczyzna i kobieta, jako potwór i jako ideał piękna. Opiewali go poeci, muzycy, literaci, wchodzili z nim w układy szukając w nim tego, który spełnia najskrytsze marzenia, obiecuje złote góry i na wszystko pozwala, bo jest panem wyrozumiałości, ale cierpieli katusze i przeżywali udręki, kiedy ich oszukał i ukazał swoje prawdziwe oblicze.
Świetna lektura.

Skąd się bierze w człowieku fascynacja diabłem? Oto możemy rozróżnić jej dwa źródła. Negatywne, które bierze się z poczucia zagrożenia czymś nieznanym, a zatem wrogim i chęcią przeciwdziałania temu zagrożeniu. Pozytywne ma miejsce tam, gdzie mamy do czynienia z jakimś kultem satanistycznym. Rzadko mamy do czynienia ze świadomym wyborem zła. Obrazem staje się nam wtedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
418
15

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka o tym, jak na przestrzeni wieków (do 1931 roku) zmieniało się postrzeganie diabła w literaturze, przede wszystkim angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Maximilian Rudwin dzieli się swoją wiedzą w bardzo przystępny sposób i przytacza mnóstwo ciekawostek.

Szerzej o tej książce napisałam na moim blogu:
http://impressje.blogspot.com/2010/03/diabe-w-legendzie-i-literaturze.html

Bardzo ciekawa książka o tym, jak na przestrzeni wieków (do 1931 roku) zmieniało się postrzeganie diabła w literaturze, przede wszystkim angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Maximilian Rudwin dzieli się swoją wiedzą w bardzo przystępny sposób i przytacza mnóstwo ciekawostek.

Szerzej o tej książce napisałam na moim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    8
  • 2019
    2
  • Bestiariusz/demonologia
    2
  • Ulubione
    2
  • Demonologia
    1
  • 2020
    1
  • Mity, obrazy, symbole
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Diabeł w legendzie i literaturze


Podobne książki

Przeczytaj także