Munch. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Munch. En biografi
Munch
Pistacia

Biografia autorstwa Atle Nassa to niezwykła opowieść o długim i nieprawdopodobnie twórczym życiu wybitnego norweskiego malarza modernizmu, którego obrazy, początkowo budzące gwałtowny sprzeciw krytyków i publiczności, stały się z czasem jedną z najcenniejszych części dziedzictwa europejskiego. Jedna warstwa tej opowieści to wydarzenia biograficzne – dzieciństwo naznaczone śmiercią najbliższych i chorobą, które będą częstym motywem malarstwa Muncha, burzliwe związki uczuciowe z kobietami, trudne relacje z rodziną i przyjaciółmi (między innymi z Dagny i Stanisławem Przybyszewskimi), problemy z alkoholem i zmagania z narastającą manią prześladowczą. Druga to portret artysty – jego wczesne osiągnięcia, rozterki twórcze, walka o uznanie, podróże po Europie: pobyty w Paryżu, Berlinie, Kopenhadze i miastach Włoch. A wszystko to na tle epoki, Europy przełomu wieków, malowanej z wielkim znawstwem i rozmachem. Næss z przenikliwością i pasją badawczą przedstawia pełne dramatów życie i niezwykłą twórczość jednego z największych Skandynawów, który czerpał z europejskiego dorobku, ale także współtworzył sztukę swojego czasu.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Victoryette | 2015-02-07

Kocham obrazy Edwarda Muncha. Nikogo to zapewne nie zdziwi, jeśli przyznam, że moim ulubionym jest oczywiście „Krzyk”. Ale jest też kilka innych (chociaż uwielbiam absolutnie wszystkie), które zawsze będą zajmować szczególne miejsce w moim serduchu. Dzieła takie, jak chociażby „Chore dziecko”, „Cztery okresy życia”, „Łoże śmierci”, „Madonna”, „Melancholia”, „Niepokój”, „Noc w Saint Cloude”, „Odłamek wojny”, „Pomiędzy zegarem a łóżkiem”, „Wampir” czy „Wieczór na ulicy Karla Johana” zawsze budziły we mnie ekspresyjne wrażenia.
Tak, to fakt, że fala emocji z książki się nie wylewa, ale jest to naprawdę jedyny minus. Samo życie tego wybitnego artysty, problemy w dzieciństwie, choroby i śmierć bliskich, kłopoty finansowe, początkowe niedocenianie obrazów przez odbiorców, trudne relacje z kobietami, szukanie swojego miejsca na ziemi, sukcesy, nałóg, załamanie nerwowe i problemy psychiczne – wszystko to zostało zbadane tak dogłębnie, iż ma się wrażenie, jakby autor korzystał ze...

Aleksandra | 2015-04-09
Przeczytana: sierpień 2013

Znakomita biografia - tak pod względem zgromadzonej ilości materiałów, jak i języka.

Książka nie tylko zawiera najważniejsze fakty z życia malarza, ale przede wszystkim ich uważną analizę. Autor, przedstawiając kolejne wydarzenia, w delikatny, a przy tym sugestywny sposób stara się dociekać przyczyn wielu z dość osobliwych zachowań artysty. Dzięki temu Munch, strona po stronie, zaczyna jawić się jako postać pełnowymiarowa, jako twórca, ale i jako człowiek - często zresztą w siebie wątpiący, neurotyczny, rozchwiany emocjonalnie.

Katarzyna Em | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Bardzo rzetelnie i skrupulatnie napisana biografia. Jedyne, czego mi zabrakło w historii takiego człowieka jakim był Munch - to emocje. Nie mniej jednak - bardzo polecam!

GeeN | 2016-10-14
Przeczytana: 2013 rok