Che Guevara

Wydawnictwo: Amber
Che Guevara
9788324131990
nadziejka

Bohater czy morderca? Stał się mitem jeszcze za życia i międzynarodowym męczennikiem po śmierci. Był bojownikiem, ikoną studenckich rewolt, strategiem, filozofem,lekarzem,przyjacielem Fidela Castro,a przede wszystkim rewolucjonistą. Jego marzenie było imponujące: raz na zawsze pokonać nędzę i niesprawiedliwość na drodze zbrojnej rewolucji. Oddawał się mu z fanatycznym zapałem i zapłacił za nie najwyższą cenę. Idealista czy fanatyk? Kim był człowiek, który w wieku 36 lat porzucił żonę i pięcioro dzieci, zostawił honorowe obywatelstwo i urząd ministra castrowskiej Kuby, by wywołać rewolucję kontynentalną? Co gnało tego potomka argentyńskich arystokratów, absolwenta studiów medycznych,by zmienić świat? I czy po latach można rozwiązać niewyjaśnioną wciąż zagadkę miejsca pochówku okaleczonego ciała Che? Trzymająca w napięciu, napisana z rozmachem na podstawie niedostępnych wcześniej kubańskich archiwów i rozmów z wdową po Che sensacyjna opowieść o życiu i śmierci kultowego buntownika XX wieku.

cyanide | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Do przeczytania książki skłoniła mnie zasłyszana dyskusja dotycząca nieświadomego noszenia wizerunku Che na koszulkach. Szukałam źródeł kultu Ernesta "Che" Guevary i próbowałam wyrobić sobie swoją opinię. Ta obszerna biografia dostarczyła mi wszystkich potrzebnych informacji.
Autor stara się nie zabarwiać swojej opowieści emocjonalnie, jednak momentami nie udaje mu się zachować neutralności i wydaje się, że stara się podtrzymywać legendę comandante Guevara. Język, jakim się posługuje sprawia, że historia nie nuży, a całość oparta jest na licznych źródłach (niektóre z nich pierwszy raz ujrzały światło dzienne), co czyni ją wiarygodnym dokumentem. Wielkim plusem tej pozycji są wcześniej niepublikowane zdjęcia i kopie dokumentów.

LuPo12 | 2013-08-04
Przeczytana: 2013 rok

Nie ma chyba bardziej kontrowersyjnej postaci w historii niż Ernesto "Che" Guevara. Jeden z najsłynniejszych rewolucjonistów, przez jednych gloryfikowany, a przez innych pogardzany, osobnik którego ocena waha ze skrajności, w skrajność. Jon Lee Anderson pod wpływem zainteresowania Ernesto postanowił zebrać do jednego wora wszystkie informacje, przeprowadził się do Ameryki Łacińskiej i spędził 5 lat na zdobywaniu zaufania ludzi z bliskiego otoczenia "Che".
Efektem tego jest całkiem interesująca biografia.
Jej pierwszą i bardzo dużą zaletą jest język jakim została napisana. Autor zgrabnie operuje słowem, przez co czytelnik chwilami ma wrażenie że czyta powieść sensacyjną a nie biografię. Pomaga to bardzo bo historia zawarta w książce nie nuży nawet kiedy prym zaczyna wieść polityka.
kolejnym atutem jest to że autor stara się być cały czas neutralny, nawet mimo momentów kiedy za bardzo gloryfikuje "Che", nie ma na celu wychwalania go pod niebiosa, gdyż wywleka wszystkie brudy...

Jarmo | 2011-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2011

Należy się ogromny szacunek autorowi ponieważ widać ile musiał czasu i pracy poświęcić tej książce.
Dla mnie jedynym minusem jest to, że autor za bardzo gloryfikuje Che i po przeczytaniu ma się o wiele lepszą wizję Guevary niż to było w rzeczywistości.

Marcin Mathea | 2016-01-08

Bardzo zgrabnie i obiektywnie napisana książka. Polecam każdemu , bez względu na jego opinie o samym bohaterze.

mrsjackie | 2016-07-11

Dobrze napisana, szczegółowo, informacje z różnych źródeł.
Brakowało mi opisu konsekwencji wprowadzenia reformy rolnej na Kubie i tego, jak ona przebiegała. Ma się wrażenie przemilczeń stosunku Che do chłopów w czasie walk, np. w Boliwii (tego "terroru", jak sam go nazwał).
Ogólne poczucie dobrej biografii, napisanej przez autora pod wrażeniem mitu Che.

tompunk | 2015-05-23

Przeczytałem pare książek o CHE ale ta mnie utwierdziła w przekonaniu z gdyby było wiecęj ludzi takich jak on ten świat były lepszym miejscem.wyjaśnia to ten tekst Włochatego troche przerobiony: "Zostawiłeś Nas Na Rozstaju Dróg Bez Przyjaciół Trudno Jest Żyć Zostawiłeś Nas Na Rozstaju Życia Z Hymnem Miłości Na Ustach Urzekłeś Młodych Ludzi Swoją Wiarą I Szczerością W Mojej Pamięci Pozostaniesz Na Zawsze Pod Ostrzałem Granatów I Bomb Nienawiści I Nietolerancji Potrafiłeś Przejść Bez Rany, Na Gruzach Miasta Zbudować Swój Świat Twój Potencjał Sprzeciwu I Buntu Potrafił Wykrzesać Z Ludzi Ogień Który Był W Stanie Strawić Gmachy Rządowych Budynków".Warto przeczytac książke aby obalić zakłamany stereotyp o CHE.

Kirst | 2013-01-02

Dobra, warto przeczytać, chociażby dla poznania korzeni Che

bartek4c | 2016-10-12
Na półkach: Argentyna, Przeczytane, Posiadam