Spojrzenie anioła. Opowiadania.

Tłumaczenie: Joanna Pomorska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Meridan". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pogranicze
83-86872-35-7

Rzecz zaczyna się z pozoru niewinnie, sennie, odpowiednio do tytułu pierwszego opowiadania – "Niedziela w Oberheim" i otwierających je słów: "Nawet nie niedziela, tylko niedzielne przedpołudnie. Trzy sceny, tysiąc słów". Czyżby autor zapraszał do przyjrzenia się jego warsztatowym ćwiczeniom? Już wkrótce jednak czuć, jak te tysiąc słów spowija smród siarki – schodzimy do piekła, jakie stwarzają sobie zwyczajni ludzie. Jančar wkracza w rejony, które z takim mistrzostwem eksplorował Gustaw Herling-Grudziński.

czytankianki | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Zbiór bardzo różnych opowiadań z polityką i/lub literaturą w tle. Niektóre zaskakują puentą, niektóre jej totalnym brakiem, ale wszystkie są naznaczone bałkańskim klimatem, co jest dla mnie ogromną zaletą. Podoba mi się również przewrotność oraz wątki zahaczające o realizm magiczny. Drugie, bardzo udane spotkanie z Jancarem.

Alicja Fidowicz | 2016-08-15
Trithemius | 2016-07-27