Ruta Tannenbaum

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Ruta Tannenbaum
978-83-7536-051-6

Wieści o tytułowej Rucie Tannenbaum, ulubienicy przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, docierają nawet do Hitlera. Jednak po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego Ruta budzi się pewnego dnia jako zwykła Żydówka i jej życie gwałtownie się zmienia… Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović...

Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović bierze pod lupę dusze zwykłych ludzi, którzy nagle stają się żądnymi krwi ustaszami, a wtedy w miejsce życzliwej ironii i humoru wkrada się autentyczny gniew.

| 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Miljenko Jergović ma niebywały talent do snucia opowieści. Po przeczytaniu kilku stron nie mogłam się oderwać od historii Ruty Tannenbaum. Utwór stanowi rozrachunek z niesławnym etapem chorwackich dziejów pierwszej połowy XX wieku, których kulminacją stało się przyzwolenie na eksterminację mniejszości narodowych i wyznaniowych, uświęcone ideą czystej rasowo Wielkiej Chorwacji.
Jergović pisze wspaniałym, plastycznym językiem, gdzieniegdzie delikatnie stylizuje opowieść, w której pobrzmiewają starotestamentowe echa, zwłaszcza w epizodach związanych z żydowskimi protoplastami Ruty. Mistrzowsko posługuje się ironią i sarkazmem, co uwypukla zarówno cechy charakteru poszczególnych postaci, jak i mentalność zagrzebskiej elity społecznej i kulturalnej, jej szowinizm, prywatę i drobnomieszczańską hipokryzję.

Inspiracją do opisania losów młodziutkiej chorwackiej aktorki żydowskiego pochodzenia w latach trzydziestych XX wieku i w początkowym okresie istnienia Niezależnego Państwa...

muszelka | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Książka bardzo ważna - dla Europy, dla świata! Chorwatom się nie spodoba.

Czechożydek | 2018-06-03

Pierwsze spotkanie z literaturą chorwacką, jednocześnie spełnienie czytelniczego marzenia, jakim było przeczytanie "Ruty Tannenbaum". Na tę książkę polowałam kilka lat (na studiach, kiedy wolałam przeznaczać niewielkie zarobki na jedzenie, nie na książki), nie mogłam jej znaleźć w żadnej bibliotece. Z pomocą przyszła mi znajoma, studiująca kroatystykę - Joanno, dzięki Ci!
Mimo, iż powieść mnie rozczarowała.
Tytuł i opis z tyłu okładki wskazują na to, że główną bohaterką będzie Ruta Tannenbaum - młodziutka chorwacka aktorka żydowskiego pochodzenia, której życie zmienia się o 180 stopni po wybuchu drugiej wojny światowej. Nastawiłam się więc na to, że będzie to opowieść właśnie o Rucie.
Ekhm, nie była. Wątek, który powinien być głównym, miejscami był drugo-, a nawet trzecioplanowy. Autor dużą uwagę skupił na rodzinie i otoczeniu Ruty, nie umieszczając tytułowej postaci w centrum, robi to naprawdę bardzo rzadko. Poza tym, że Ruta była zdolnym dzieckiem, przejawiającym talent aktorski,...

Ilona K | 2014-05-26
Przeczytana: 09 maja 2014

W tej książce jest dużo niewinności, bo bohaterką jest dziecko o wspaniałych, głębokich oczach "mamy Ivki", które wszystko wiedzą, choć niewiele jeszcze widziały. Sporo także pokoleniowych opowieści, ciążących nad losem nieświadomych bohaterów niczym antyczne fatum - ta część mnie podoba się najbardziej, jest mieszaniną realizmu magicznego z twardą rzeczywistością życia w ciężkich dla Żydów czasach (to Oni, oprócz Ruty, są zbiorowymi bohaterami tej powieści). Wreszcie narracja - wierna psychologii postaci i przeżywanym przez nie rozterkom, ale nie całkowicie demaskująca, a nieraz kronikarsko obiektywna (gdy przywołane zostają historyczne wydarzenia).

W pamięci zostaje smutek Amalii po "podwójnej" stracie; zmienny, zależny od okoliczności, stosunek rodziców Ruty do sąsiadów; stary Abraham i jego sklep...i Moni, który "miał tyle rozumu, ile szafranu jest w kaszy biedaka".

To naprawdę dużo! A już z pewnością wystarczająco dużo, żeby po tę książkę sięgnąć!

DominikMateuszL | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

*między I. Andriciem a G. Grassem

Moniqa | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Barwna opowieść o polietnicznym Zagrzebiu z początków XX wieku. Pretekstem do opowiedzenia historii kulturowo, religijnie i etnicznie zróżnicowanego miasta staje się mała żydowska dziewczynka - gwiazda sceny Chorwackiego Teatru Narodowego, nazywana chorwacką Shirley Temple.
Książka godna polecenia!

ouLIPOgram | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Wirtuozersko podana historia Chorwacji i natura Chorwata. Oczywiście jako fikcja, ale jaka? Brać!

Pawerka100 | 2018-01-17
Saga Sachnik | 2017-11-04