Ruta Tannenbaum

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Ruta Tannenbaum
978-83-7536-051-6

Wieści o tytułowej Rucie Tannenbaum, ulubienicy przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, docierają nawet do Hitlera. Jednak po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego Ruta budzi się pewnego dnia jako zwykła Żydówka i jej życie gwałtownie się zmienia… Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović...

Fabularyzowana biografia chorwackiej Shirley Temple to równocześnie wnikliwe studium drobnomieszczaństwa w Zagrzebiu. Jergović bierze pod lupę dusze zwykłych ludzi, którzy nagle stają się żądnymi krwi ustaszami, a wtedy w miejsce życzliwej ironii i humoru wkrada się autentyczny gniew.

| 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Miljenko Jergović ma niebywały talent do snucia opowieści. Po przeczytaniu kilku stron nie mogłam się oderwać od historii Ruty Tannenbaum. Utwór stanowi rozrachunek z niesławnym etapem chorwackich dziejów pierwszej połowy XX wieku, których kulminacją stało się przyzwolenie na eksterminację mniejszości narodowych i wyznaniowych, uświęcone ideą czystej rasowo Wielkiej Chorwacji.
Jergović pisze wspaniałym, plastycznym językiem, gdzieniegdzie delikatnie stylizuje opowieść, w której pobrzmiewają starotestamentowe echa, zwłaszcza w epizodach związanych z żydowskimi protoplastami Ruty. Mistrzowsko posługuje się ironią i sarkazmem, co uwypukla zarówno cechy charakteru poszczególnych postaci, jak i mentalność zagrzebskiej elity społecznej i kulturalnej, jej szowinizm, prywatę i drobnomieszczańską hipokryzję.

Inspiracją do opisania losów młodziutkiej chorwackiej aktorki żydowskiego pochodzenia w latach trzydziestych XX wieku i w początkowym okresie istnienia Niezależnego Państwa...

Bałkanofilka | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Książka bardzo ważna - dla Europy, dla świata! Chorwatom się nie spodoba.

Ilona K | 2014-05-26
Przeczytana: 09 maja 2014

W tej książce jest dużo niewinności, bo bohaterką jest dziecko o wspaniałych, głębokich oczach "mamy Ivki", które wszystko wiedzą, choć niewiele jeszcze widziały. Sporo także pokoleniowych opowieści, ciążących nad losem nieświadomych bohaterów niczym antyczne fatum - ta część mnie podoba się najbardziej, jest mieszaniną realizmu magicznego z twardą rzeczywistością życia w ciężkich dla Żydów czasach (to Oni, oprócz Ruty, są zbiorowymi bohaterami tej powieści). Wreszcie narracja - wierna psychologii postaci i przeżywanym przez nie rozterkom, ale nie całkowicie demaskująca, a nieraz kronikarsko obiektywna (gdy przywołane zostają historyczne wydarzenia).

W pamięci zostaje smutek Amalii po "podwójnej" stracie; zmienny, zależny od okoliczności, stosunek rodziców Ruty do sąsiadów; stary Abraham i jego sklep...i Moni, który "miał tyle rozumu, ile szafranu jest w kaszy biedaka".

To naprawdę dużo! A już z pewnością wystarczająco dużo, żeby po tę książkę sięgnąć!

DominikMateuszL | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jergović uczynił główną bohaterką gwiazdę zagrzebskiego Teatru Narodowego, która gdzieś ginie, staje się tłem i spoiwem dla reszty bohaterów. I dobrze bo sama w sobie Ruta, mimo że dziecko, jest anty postacią, nie polubilibyśmy jej w normalnym życiu. Rozpieszczona, wydumana, niejednokrotnie bezlitosna wałęsa się gdzieś za kurtyną, pozwalając na scenę wejść jej bliskim i sąsiadom, których losy są pięknie spisane, a sami bohaterowie charakterystyczni, nie karmiący się przesadą.

W zasadzie całą powieść czyta się jak baśń; pojawia się mnóstwo wstawek, historii, które na pozór nie idą w parze z bohaterami jednak posiadają ogromną mądrość i jak pokazuje dalszy bieg, postacie powielają smutki, grzechy i radość przeszłych dni. Pozwala na to fantastyczna narracja, wszystko się klei i spaja, tworząc pięknie logiczną powieść nie tyle historyczną, co z historią w tle, od której ciężko się oderwać.

Ja sam ostatnie czterdzieści stron zachowałem na później, cały czas odkładając, nie mogąc...

Moniqa | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Barwna opowieść o polietnicznym Zagrzebiu z początków XX wieku. Pretekstem do opowiedzenia historii kulturowo, religijnie i etnicznie zróżnicowanego miasta staje się mała żydowska dziewczynka - gwiazda sceny Chorwackiego Teatru Narodowego, nazywana chorwacką Shirley Temple.
Książka godna polecenia!

ouLIPOgram | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Wirtuozersko podana historia Chorwacji i natura Chorwata. Oczywiście jako fikcja, ale jaka? Brać!

milena | 2016-10-01
Na półkach: Balkan, Przeczytane
Marudnik | 2016-08-26
Maja | 2016-08-15
szalalaszalupa | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016
Miljenko Jergović w Polsce

Na zaproszenie Wydawnictwa Czarne Miljenko Jergović odwiedzi Polskę. W dniach 23-25 stycznia pisarz będzie promował swoją najnowszą wydaną w Polsce książkę "Ojciec". Autor spotka się z czytelnikami w Warszawie, Poznaniu i Pile.