Koncert

Każdy z nas ma ulubiony zespół muzyczny i właściwie każdy z nas, jeśli tylko lubi chodzić na koncerty, występ ulubionego zespołu uważa za jedyny i niepowtarzalny, nazywając go często koncertem wszech czasów. Nie można więc powiedzieć, iż koncert moich idoli był lepszy, od występu innego zespołu. Są jednak takie koncerty, na które idą ludzie różnego pochodzenia, rożnych wyznań, poglądów, fani występującej na scenie grupy, jak i ci, dla których grana przez nich muzyka nie posiada żadnego uroku. Takim bez wątpienia był koncert U2, który odbył się 23 września 1997 roku w Sarajewie. Ten jeden jesienny wieczór stał się wydarzeniem przełomowym nie tylko dla mieszkańców Sarajewa, stał się symbolem wolności i powrotu do normalnego życia po wojennej zawierusze. To właśnie o tym koncercie pisze Muharem Bazdulj w swojej minipowieści "Koncert".

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Medellin | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Całkiem ciekawy pomysł na przedstawienie słynnego już sarajewskiego koncertu grupy U2 z perspektywy kilkunastu osób: mieszkańców Sarajewa i innych miast dawnej Jugosławii. Poznajemy sylwetki widzów koncertu, ich powojenne losy a także motywacje, które skłoniły ich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu kulturalnym.

lapsus | 2011-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Są takie koncerty, o których warto pisać książki. Byłem kiedyś na takim, gdy w 1989 roku na zaproszenie Havla do Pragi przyjechali Rolling Stonsi. Kto był, to wie, jak jest. U2 w Sarajewie - niby nic, ale wielka sprawa, dla tych, którzy tam byli. Różni ludzie i różne motywacje. Ale jest to także książka o fenomenie rocka. Sympatycznie, krótko i na temat.

lea88 | 2013-09-22

Bardzo fajna, choć krótka książka obrazująca pokolenie młodych ludzi w powojennej Bośni. Tłem dla tych opisów jest wielkie wydarzenie kulturalne- koncert grupy U2, który odbył się parę lat po wojnie. Na koncert przyjeżdżają młodzi ludzi z całej Bośni, ale także Chorwacji i Serbii. Pomimo jeszcze niedawnych wydarzeń, praktycznie nikt nie jest do siebie wrogo nastawiony. Każdy z bohaterów przeżywa koncert na swój sposób, każdy ma jakieś wspomnienia związane z poszczególnymi piosenkami wykonywanymi przez zespół podczas koncertu.

Książka jest bardzo ciekawie i oryginalnie napisana. Jest czymś w rodzaju połączenia reportażu społecznego ze zbiorem opowiadań obyczajowych. Bardzo przyjemnie i szybko się ją czytało. Stanowiła kolejną dobrą lekturę z krajów Ex Jugosławii, którą do tej pory udało mi się przeczytać.

| 2013-11-22
Przeczytana: maj 2013

Króciutka, ale mądra książka o przełomach. Warto po nią sięgnąć nawet jeśli nie jest się fanem zespołu U2!! :)

Magdalena Szyszka | 2011-08-21
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

23 września 1997 r. stał się dniem wyjątkowym dla mieszkańców tak dobrze pamiętającego jeszcze wojnę Sarajewa, a nawet dla obywateli całej Bośni i państw
ościennych. Tego bowiem dnia, na stadionie Kosievo odbył się historyczny koncert grupy U2.

Koncerty prawdziwych gwiazd wielkiego formatu zawsze są wielkim wydarzeniem. Wielbiciele danego wykonawcy szykują się od miesięcy, zbierają pieniądze na
bilety, szczegółowo planują ten wielki dzień. Co jednak najważniejsze, po prostu czekają, by wziąć udział w zbiorowym szaleństwie, by poczuć tu i teraz,
jak spełniają się wieloletnie marzenia. Dla wielu bywalców wydarzenia takie są naprawdę wyjątkowymi przeżyciami, wartymi niemal każdych pieniędzy. Wiem
coś o tym, bo sama uwielbiam wprost dobre, rockowe koncerty.

Występ U2 w Sarajewie był jednak powielekroć ważniejszy od wszystkich innych. Był dowodem pamięci, był sygnałem powrotu do normalności. Wojna się przecież
skończyła, młodzi ludzie znowu mogą być młodzi, znów mogą się śmiać i...

Michał | 2012-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2012

Piękna książka - zbiór paru przeplatających się historii o wspólnym mianowniku - o tym, że muzyka potrafi wznieść się ponad wszelkimi podziałami i że daje nadzieję. Niezwykłe świadectwo braterstwa. Świetnie się czytało, z uśmiechem na ustach i refleksją nad powojenną Bośnią, która pomału stawała na równe nogi.

MariannaJ | 2014-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2014

Rewelacja. Mam po tej książce wrażenie, że też byłam na tym koncercie U2 w Sarajewie i mocno go przeżyłam, mimo że tak jak niektórzy z bohaterów nie jestem jakąś wielką fanką tego zespołu :-)

Bałkanofilka | 2016-08-03
Irimias | 2016-06-02